evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
 • AhmetAcaroglu
  • Ahmet Acaroglu
  • yeniadalet@yahoo.com
  • 24 Ocak 2019 - 10:04:30

31 Mart tarihinde bildiğiniz gibi önemli bir seçim daha yaşayacağız. Yerel Yönetim Seçimleri yaklaştıkça gerilimin dozunun da arttığını hep birlikte izliyoruz.Sonuçta ; Büyükşehirlerde,iller ve ilçelerde Belediye Başkanlarımızı,İl Genel Meclisi üyelerini,köy ve mahallelerimizde Muhtarlarımızı belirleyeceğiz yeniden.
Eğer halen görev yapanlar yeniden aday gösterilmişse başarılı olup olmadıklarını değerlendirerek ya yine yetkiyi onlara verecek,ya da projeleriyle bizi ikna edebilen,liyakat sahibi,iyi eğitim almış,vizyon sahibi yeni bir ismi göreve getireceğiz.
Yerel yönetim seçimleri de genel seçimler gibi önemlidir. Eğer doğru isimleri seçemezsek o kent,o belde için kayıp yıllardır geçen zamanlar. Ufuksuz, vizyonsuz, liyakatsiz insanlar, halkla iletişimi kopuk isimler hizmetten vazgeçtim, o kentin sırtında artık taşınamaz yük olurlar.Son Kent Konseyi nin gündem maddelerinden birisi; “Nasıl bir belediye,nasıl bir başkan ?”sorusuydu.Diğer katılımcılar gibi ben de görüşlerimi dile getirmeye çalıştım.Özellikle şu iki konuyu çok önemsiyorum:
Birincisi; başkan kadar belediye meclis üyelerinin yetkinliği olmalıdır.
Partiler, özellikle meclise seçilme şansı olan sıralara, kent bilincine sahip,şehir kültürüne vakıf, sosyal aktivitelerde gönüllü, toplumla barışık, eyyamcılıktan uzak çözüme odaklı kişileri yazmalıdırlar. Bu insanları arayıp bulmalı, havasını soluduğumuz, betini bereketini paylaştığımız kente hizmet için onları listelere girmeye ikna etmeliyiz.
İkincisi; seçilecek başkan bir sonraki seçimde tekrar aday gösterilip gösterilmeyeceğini düşünmeden Allah’ın rızasını,halkının duasını kazanabilmek için canla başla çalışmalı, doğru bildiklerini kimsenin hakkı ve hukukuna zarar vermeyecek şekilde kararlılıkla uygulamalıdır. Başkanın seçildikten sonra parti rozetini çıkarması marifet değildir,önemli olan hizmetlerde ve personel alımlarında her siyasi görüşe eşit mesafede durmak ve adaletli davranabilmektir,insanlara güven verebilmektir.
Bu seçimler şu açıdan da çok önemlidir: Bildiğiniz gibi Türkiye referandumla beraber yeni bir yönetim sistemine geçti. Adına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen bu sistem henüz tam manasıyla oturmuş değil. Partili Cumhurbaşkanı uygulaması içinize siniyor mu? Hem cumhur,yani halkın tamamının başkanı,diğer taraftan da AKP’nin genel başkanı.MHP’nin desteğine rağmen halkın sadece % 52’si bu sisteme evet dedi.Yani neredeyse yarısı da hayır diyerek reddetti.Peki uygulamada ne oluyor? Cumhurbaşkanı ve destekçisi ittifak yapınca gayet güzel,muhalefet ittifak yapınca her gün hakaret. CHP’nin seçilmiş genel başkanına Genel Müdür diye hitap ediyor Cumhurbaşkanı. Kemal bey hitabı nezaket kurallarına çok daha uygunken, o Bay Kemal demekten yoruldu. Halkın yarısı vatansever,diğer yarısı illet, zillet. Yani Cumhur İttifakına oy vermeyenler Türk milletinden sayılmıyor mu? Beka için asıl tehlike bu söylemlerdedir. Yahu ben senin gibi düşünmek zorunda mıyım? İstediğim partiyi, istediğim ittifakı,istediğim takımı tercihim benim özgürlüğümdür. Buna saygısı olmayanların benden saygı beklemeye hakları olamaz.
İçinize siniyor mu bu durum derken neyi kastettiğimi anlıyor musunuz?
MHP lideri Devlet Bahçeli de işi öyle bir noktaya getirdi ki,sanırsınız üç ay sonra muhalefet,yani MİLLET İTTİFAKI kazanırsa Türkiye Cumhuriyeti yok olacak. Yahu Allah aşkına söyleyin, biz savaşa mı gidiyoruz? Sonuçta bir belediye başkanı seçeceğiz. Bu kadar hakarete, bu denli öfkeye,bu yüksek tansiyona ne gerek var? Sanki var olma yok olma seçimi, sanki ölüm kalım seçimi. Kaybedersek diyor, yeni sistem tartışmaya açılır. Beka meselesi diyor. Bekanın olumsuzu fena. Yani fani olma,sona erme.
Allah korusun da, 1.Cihan Savaşında tüm imkansızlıklara rağmen yedi düvele teslim olmamış bu millet bu kadar güçlü iken mi yelkenleri suya indirecek? Hadi canım sen de! Asıl tartışılması gereken demokrasinin bekasıdır.
17 yıldır ülkemizi tek başına AKP iktidarı yönetiyor. Demokrasi şeffaflık rejimidir.
Eğer bizim bilmediğimiz başka tehlikeler varsa,
o zaman sayın Bahçeli’ye şu soruyu sormak gerekiyor: Gerçekten bugün bir BEKA sorunu yaşıyor hale geldiysek bunun sorumlusu kimdir? Düne kadar senin de içinde bulunduğun muhalefet midir, yoksa bugün beraber yürüdüğün AKP iktidarı mıdır?

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz