evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

UZUNKÖPRÜ’NÜN YARINLARI..
 • AdnanKARAKAYA
  • Adnan KARAKAYA
  • adnan@yeniadaletgazetesi.com
  • 7 Mayıs 2019 - 12:13:36

Uzunköprü bildiğiniz gibi Osmanlı imparatorluğunun Rumeli topraklarında kurduğu ilk Türk şehri. Osmanlı bu şehri kurarken ilçeyi bir ticaret merkezi olarak kurmuş.
Her türlü sanatkarını ve tüccarını ilçeye davet ederek vergi bile almamış uzun bir zaman.
Uzunköprü bundan 23 yıl evvel kendi yağında kavrulan ekonomik sıkıntıları olmayan, nakit zenginiydi. 01,01,1996 yılında imzalanan gümrük birliği anlaşması ile Edirne ili ve ilçeleri gibi Uzunköprü’de bu anlaşmadan nasibini alacaktı. Çünkü biz tarımla uğraşan topluluğuz. Gümrük birliği anlaşması ile 1996 yılından bu yana Türk tarımı hep geriye gitti.
Gençler köylerini terk etti, topraklar el değiştirdi. Bu anlaşmanın tarım dışındaki maddeleri ise bizlere iyi geldi. En iyi arabalara bindik. En iyi beyaz eşyayı aldık. Aldık ama tarımı kaybettik. Topraktan yiyecek bir şeyler çıkaramazsak arabayı veya beyaz eşyayı yiyip nasıl karın doyuracağız bilmiyorum.
Gazetemizin manşetlerinden, köşe yazılarımdan hep önlem almamızı önermiştim. Nafile. Kimse sesime kulak vermedi. Çıktım siyaset yaparak anlattım. O da nafile. Başımıza gelecek varmış.

ŞİMDİ NE YAPMALIYIZTREN KAÇTI MI?
Hayır tren kaçmadı. Yapacak çok işimiz var. Ergene nehrine bundan böyle zehirli sular gelmeyecek. Istıranca’dan da su gelmeyecek. Yani ergene nehri bir kanal olacak. Bizim tek şansımız Çakmak barajı. Bu barajı tam olarak faaliyete geçirirsek ovamızdan yine eskisi gibi ürün fışkıracak. Bunun için ilk önce bir su kooperatifi kurmamız gerekiyor. Aldığımız bilgiye göre Uzunköprü çeltik üreticileri birliği sulama kooperatifini kurma hazırlığına başlamış. Bu güzel bir haber. İkinci mücadeleyi ise Uzunköprü ticaret ve sanayi odası ile Uzunköprü ticaret borsası vermeli. Bu iki güzide kurumumuz maalesef kamuoyunun beklentilerine şimdilik cevap vermedi. Borsa yönetimi içine kapanarak Uzunköprü için ciddi bir projeye imza atmaması ise son derece düşündürücü. Ticaret odası başkanı Ercan İhtiyar ise ilçeye organize sanayi bölgesi kurmak için en azından bir mücadele veriyor. Eksikleri olan bu projenin yeniden düzenlenerek bir an önce hayata geçtiğini görmek istiyoruz.

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ KAYBOLDU
Uzunköprü’nün diğer ilçelere göre fevkalade birlik ve beraberliği vardı. Bu beraberliği ne yazık ki son 5 yıldır göremiyoruz. Borsa ve Ticaret odası başkanlarının önderliğinde bu birliğin tekrar kurulması en büyük arzumdur. İktidar partisinin çok uyumlu bir ilçe başkanı var. Kadir kardeşimin yeniden kurulacak olan bu birlik için elinden geleni yapacağını biliyorum. Sayın kaymakamımız Muhittin Gürel ilçeye geldiğinden bu yana ciddi bir proje ile ona gitmemizi bekliyor. Uzunköprü belediye başkanlığına ilk kez bir bayan belediye başkanımız oturdu.Özlem başkanımızda bu birlik beraberlik için önemli bir atacaktır.
“Ben” demeyi bırakıp “biz” olmaya çalışırsak, insanları beğenmeyip “kim ki o” demezsek ilçemizi ekonomisi parlak eski günlerine kavuşturabiliriz. Acilen aklımızı başımıza toplayalım, kırgınlıkları, partizanlıkları bir kenara koyalım “BİZ” olalım.
Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..
GÜNÜN SÖZÜ :
Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Bugün hayat veren su, yarın sizi boğabilir. MEVLANA

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz