evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti  ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ  BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

Uzun köprü kaderini bekliyor
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 28 Şubat 2019 - 10:03:04
Uzun köprü kaderini bekliyor

Yıllardır restorasyonu yapılacak diye beklenen 3 defa ihalesi iptal edilen tarihi Uzunköprü köprüsü yine kaderine terk edilmiş gibi duruyor. Uzunköprü Kent konseyi geçtiğimiz haftalarda tarihi Uzunköprü’yü gündeme getirmiş, bazı çatlakları göstererek mutlaka restorasyon yapılmasını istemişti. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), tarihi Uzunköprü’deki yüzeysel çatlakların, köprü ve trafik güvenliği açısından şu an için herhangi bir tehlike arz […]

Yıllardır restorasyonu yapılacak diye beklenen 3 defa ihalesi iptal edilen tarihi Uzunköprü köprüsü yine kaderine terk edilmiş gibi duruyor.
Uzunköprü Kent konseyi geçtiğimiz haftalarda tarihi Uzunköprü’yü gündeme getirmiş, bazı çatlakları göstererek mutlaka restorasyon yapılmasını istemişti.
Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), tarihi Uzunköprü’deki yüzeysel çatlakların, köprü ve trafik güvenliği açısından şu an için herhangi bir tehlike arz etmediği açıkladı.
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan 575 yıllık tarihi köprümüzün restorasyon projesinin hazır olduğunu açıklayan KGM Bu yıl içinde yapılacak ihale ile köprüdeki sorunlar giderilecektir açıklaması bizi sevindirdi.
“KORUMA ALTINA ALINMALI”
Trakya Platformu Dönem Sözcüsü, avukat Bülent Kaçar’da, köprünün, acilen koruma altına alınması gerektiğini ifade ederek, Dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü, insanlık için önemli bir miras. Oysa bu kültürel miras bu güzellik 500 yıldır ayakta duran bu tarih günden güne ölüyor. Kanatlardaki köprünün üzerindeki ve altındaki çatlaklar, kopmalar hepsi bu tarihe sahip çıkamadığımızın bir kanıtı. Oysa bu bizim için hem trafik hem can güvenliği için çok önemli ulaşım yolu. Ancak diğer köprümüz açılmış olmasına rağmen, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınan bir tarihi varlığı hala koruyamamanın acısını yaşıyoruz, üzüntüsü içerisindeyiz. Oysa Uzunköprü’müzün derhal sahip çıkılması, tamir edilmesi, korunması ve gelecek kuşaklara çok iyi bir şekilde korunarak aktarılması gerekiyor. Yetkilileri bu konuda defalarca bu dünyanın en uzun köprüsünü acilen koruma altına alınmasını talep ettik. Ancak bu çağrılarımıza rağmen Uzunköprü’de etkin bir çalışma göremiyoruz” dedi.
İŞBİLEN NE DİYOR
Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen ise UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan tarihi Uzunköprü’nün (Ergene Köprüsü) restorasyon çalışmalarına bu yıl başlanmasını beklediklerini belirtti.
Başkan İşbilen, köprünün kemerlerinde çatlaklar oluşmaya başladığını ve onarıma ihtiyaç duyduğunu belirterek,yaklaşık 600 yıldır ayakta olan tarihi eserin geleceğe taşınması için kapsamlı bir restorasyona girmesi gerektiğini ifade ederek:“Köprümüz bilindiği üzere Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait bir üst yapı, bunun restorasyonu da ilgili kurum tarafından yapılacak. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından ihalesi iptal edilen köprümüzün bu yıl içerisinde tekrar restorasyon ihalesine çıkılacağı belirtildi. Köprünün yapısında büyük hasarlar meydana gelmeden onarılmasını bekliyoruz.”

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz