evden eve nakliyat, araç kiralama

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU  UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK  FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

Terbiyesiz Çorbacı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 1 Haziran 2017 - 11:34:14
Terbiyesiz Çorbacı

Uzunköprü’yü  tanıtmaya devam ediyor… Tarihi köprüsü ile ünlenen, UNESCO’nun dünya tarihi kalıcı listesine girmeye çalışan Uzunköprü’müz şimdi Terbiyesiz Çorbacı ile ünleniyor.. “Abalı” lakabıyla anılan Burhan Fidan hazırlamış olduğu kelle, paça, işkembe ve tuzlama çorbalarında un, yoğurt ve yumurta kullanmıyor. Tamamen naturel olan çorba içenlere ayrı bir zevk veriyor. Geçtiğimiz aylarda ulusal medyada “Terbiyesiz Çorbacı” başlığıyla […]

Uzunköprü’yü  tanıtmaya devam ediyor…

Tarihi köprüsü ile ünlenen, UNESCO’nun dünya tarihi kalıcı listesine girmeye çalışan Uzunköprü’müz şimdi Terbiyesiz Çorbacı ile ünleniyor.. “Abalı” lakabıyla anılan Burhan Fidan hazırlamış olduğu kelle, paça, işkembe ve tuzlama çorbalarında un, yoğurt ve yumurta kullanmıyor. Tamamen naturel olan çorba içenlere ayrı bir zevk veriyor.
Geçtiğimiz aylarda ulusal medyada “Terbiyesiz Çorbacı” başlığıyla yer alan işletmeye ilimizin haricinden de müşteriler gelmeye başladı. Pazar hariç sabahın erken saatlerinde eşi ve kızı ile çorbacı dükkanının kapısını açan Burhan Fidan dondurulmuş işkembe kullanmadığını, her akşamüzeri kasaptan kelle, paça ve işkembe aldığını söyleyerek “İyi bir çorba terbiyesiz ve bol malzemeli olmalı. Çorbamız ile ilçemize tanıtım yapmaktan mutluluk duydum” dedi.
İYİ ÇORBA TERBİYESİZ OLMALI
1955 yılından bu yana çorba yaptığını belirten 77 yaşındaki Burhan Fidan, terbiye kullanmadan çorba yapmanın maliyetli ve zor bir iş olduğunu söyleyerek “mercimek, kelle paça, işkembe ve tuzlama. Çorba yapmak zor değil fakat satması çok zor. Benim mesaim sabaha karşı saat 3.30’da başlıyor. Çorbalarımız saat 6’da hazır oluyor. Kelle paça, işkembe ve tuzlama çorbalarımız terbiyesiz yapılıyor. Un, yoğurt ve yumurta bulunmuyor. Buralarda terbiyesiz çorba yapan yok. Trakya’da dahi yok. Bazı çorbacılar un, yoğurt kullanarak müşterilerini aldatıyorlar. Hanımım ve ben emekliyim, emekli maaşımızı burada harcıyoruz. Çokta para kazandığımız söylenemez. İyi çorba terbiyesiz olur. Malzemeyi çok kullanırsanız terbiye kullanmak zorunda kalmazsınız. Malzemeleri kaynatıp, pişmiş etle birleştirip çorbamızı sevenlere sunuyoruz” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz