evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

SİYASETTE İYİMSER OLMA
 • İbrahimÜZREK
  • İbrahim ÜZREK
  • ibrahim@yeniadaletgazetesi.com
  • 7 Mart 2019 - 12:35:18

Şimdiden sonra vatandaş olarak 31 Mart akşamına kadar seçim ortamı içerisinde yaşayacağız.Bu seçim döneminde her kesimin ağzından mutlaka birşeyler çıkacaktır.Başkan adayı olan hemşehrilerine yapabilecekleri hizmetleri anlatacaklar ancak esas olan o anlatılan hizmetleri hayata geçirmek en önemli unsurdur.Siyaset yavaş yavaş ısınmaya baylaşacak partilerin Meclis ve İl Genel Meclis adayları tayin ve tespit edilerek kamuoyunun huzuruna çıktı bile.
Eski bir Belediye Başkanı ve siyasetçi olarak tabi ki görüş ve düşüncelerimizi sizlerle paylaşacağım.
Mesela;
Sıralamaları belli olmayan listelere şöyle bir baktığımda bir tek inşaat Mühendisine, Mimara ve bir makina mühendisine ne yazık ki rastlayamadım.Bunlar Belediyeye en çok ihtiyaç bulunan elemanlardır.Mutlaka ve mutlaka bulunması gereklidir.
Diğer taraftar partiye hizmet eden ve etmiş olan partiye gönül vermiş tecrübe sahibi sözü ve nazı dinlenir kişilerden bir kaçını listelere almak gerekli idi.Kanısındayım.
Birde şu gerçeği unutmamak lazım:
Ben partime yıllardır hizmet edeyim,gönül vereyim,koşturayım ama hiçbir yere layık görülmeyeyim.Tabi ki bu da doğru bir yaklaşım değildir.
Siyasette üzülenlerde olacak sevinenler de.Beni göreve almadılar diye partiden istifa etmek,istifa edip başka bir partide istikbal aramak vefasızlığın en büyük örneklerinden biridir.O görevde bulunurken iyidi de tekrar o göreve koymadılar diye kötü mü? Faraza partiden istifa etti diyelim sandığa gittiğinde oyunu başka partiye mi verecek (asla ve katha) eğer demokrasiye inancı varsa mutlaka sandığa gidecektir.
Listeleri gördüğümde de en üzüldüğüm noktalardan birisi de Öğretmen Orhan Kalyoncu’nun sıralamadaki yeri.
Gelelim yukarıda arz ettiğim gerçeğe:
Orhan Kalyoncu benim bildiğim kadarı ile:
Yıllarca o partinin ilçe başkanlığını yapmış, millet vekilliğine aday adayı olmuş, yıllarca mahalle delegeliği uhdesini sırtında taşımış, o parti ideolojisini her zeminde taşımış, yüksek okul kariyerine sahip davanın adamı olduğunu her kesime göstermiş mücadele gücünü bırakmayan partinin bir cengaveri.
Belki de kırgınlıktan onu sıralamanın sonlarına doğru atılmasını ben şahsen üzüntü ile karşılıyorum.
Orhan Kalyoncu benim babamın oğlu değil, akrabam veya komşum hiç değil ancak dışarıdan gördüklerimi dile getiriyorum.
Aynı olay milletvekilimiz Rasim Çakır’da da yaşanmadı mı?Ben partiden milletvekili seçilmiş, partiye maddi manevi hizmet etmiş sonrada onu defterden sil onu mahalleden delege yapma olacak iş mi? Onu küçük düşürdük diye övünenler Uzunköprü’ye ihanet ettiklerinin acaba farkındalar mı?
Şimdi bende bir itirafta bulunayım. Bizde bu gibi çalışmalarda bizlerde yanlış yaptık. Yaptıkta ne oldu.
Hala o yanlışlığın ezikliğini içimizde hissediyoruz.
Bakın bu yazacağım konu gerçeği açıklığa çıkaracaktır.
Belde başkanlığına aday olanlar listelerinde görmek istediği kişilere meclis listelerine aday yapmak istiyorlar ancak onlardan olumsuz cevap alıyorlar.
İhtisas sahibi kişilere gidiyor ve aynı teklifte bulunuyorlar aldıkları aynı cevap siyasetteki güven ortamına güvenmiyorum.
Neden böyle diyorlar biliyor musunuz?
Siyasetteki güven ortamının ortadan kalkmış olması gerekçesiyle, ikicisi de siyasetin işlerine sekte vuracağı kanaati taşıdığı için.
Siyasete girdiği zaman toplumdaki kutup ayrılığının olacağı kanaati zuhur edeceği kanısı taşıdığı ve iş kapasitesinin asgariye ineceği ve gelirin %50 civarında azalacağı varsayımını hissettiği için.
Sizlere bir gerçeklik arz eden bir detay sunayım:
1984’de Belediye Başkanlığına aday olduğumda Meclisi oluşturmak için günlerce liste üzerinde çalıştık. Partideki yetkili kişilerin de görüşünü aldık.
Nasıl bir futbol takımı faydalı elemanları bulup takımını bir yere getirmek için mutlaka iyi transfer yaparlar işte bizde parti içinden faydalı olanları seçerek meclis listemizi hazırladık.
Benim başkanlığım uhdesinde 15 meclis üyesinden en az 6-7 tanesi Yüksek Okul mezunu Mühendis-Makine Mühendisi-Avukat-Doktor ve iktisatçı bulunuyordu. Bu söylediklerim 35 yıl önce idi şimdi partilerin listelerinde bu gibi kalifiye elemanları cımbızla aramaya çalışıyorsunuz.
Yine can alıcı noktaya döneceğim:
O makamda oturup da 10-15 yıl başkanlık görevini deruhte edenler bu defa aday yapılmadıklarında başka bir partiden aday oluyorlar. Nedense o koltuğu çok alışmışlar bir türlü koltuğu bırakmak istemiyorlar. Bu gibi hareketler nezaket kurallarına aykırı ve hem de etik değildir.
Birde halk dilince sesleneyim bakayım.
Sizleri aday yaparlarken iyidi de yapmadıkları için kötü mü oldular.Sizlerin başka partililere yol açmanız lazım. Bunun bilinci içinde olun.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz