evden eve nakliyat, araç kiralama

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

”Ayçiçeğinde gerçek real  zam artışı bekliyoruz”

”Ayçiçeğinde gerçek real zam artışı bekliyoruz”

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Haydi avcılar  tüfek başına!

Haydi avcılar tüfek başına!

Sıcaklar ayçiçeğini vurdu
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 31 Ağustos 2017 - 11:08:52
Sıcaklar  ayçiçeğini vurdu

Türkiye’de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini karşılayan Trakya’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden kavurucu sıcaklar ayçiçeğini vurdu…Türkiye’de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini karşılayan Trakya’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden kavurucu sıcaklar ayçiçeğini vurdu… Trakya’da üründe yüzde 50’ye varan kayıp beklenirken, yetkililer “Aşırı sıcak ve durgun havalar nedeniyle ayçiçeği neredeyse can çekişir hale geldi. Sıcak havada ayçiçeği erken […]

Türkiye’de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini karşılayan Trakya’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden kavurucu sıcaklar ayçiçeğini vurdu…Türkiye’de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini karşılayan Trakya’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden kavurucu sıcaklar ayçiçeğini vurdu…
Trakya’da üründe yüzde 50’ye varan kayıp beklenirken, yetkililer “Aşırı sıcak ve durgun havalar nedeniyle ayçiçeği neredeyse can çekişir hale geldi. Sıcak havada ayçiçeği erken olum evresine girdiği için daneyi tam olarak doldurmadı. Bu kayıp çok geniş bir alanı kapsıyor” dedi.
‘AYÇİÇEĞİ SICAKTAN STRESE GİRDİ’
Ziraat Mühendisi Hasan Tarlacı, Trakya’da kurak geçen kış nedeniyle buğdayda yaşanan verim kaybının ardından, mevsim normallerinin üzerinde yaşanan sıcaklardan etkilenen ayçiçeğinin de döllenme zamana strese girdiğini söyledi. Tarlacı, şöyle dedi:”Strese giren Aksaray klima tamircisi ayçiçeği bitkisi de kafaları düzgün olsa da taneler boş oluyor. Veya süt olum dönemde aşırı giden sıcaklar yani 32- 33 derece olması gerekirken üzerinde sıcakta bitki çalışamaz hale geliyor. Çalışamayan bitki de o günleri boş geçirmiş oluyor. Sınıfta öğrencilerin boş derse girmesi gibi, boş ders ne kadar faydalı olur öğrenciye? Böyle giderse öğretmensiz bir sınıf gibi. Aynı şekilde hatta sıcağı seven bir bitki için 41- 42- 43 derece Aksaray kombi tamircisi görülen bölgelerde Trakya’mız bu sıcaklara uzun süreler maruz kaldı, bu nedenle verim beklentimiz yarı yarıya düştü.”
TEKİRDAĞ VE KIRKLARELİ DE AYNI
Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı da, aşırı sıcaklar nedeniyle ayçiçeğinde verim kaybı beklediklerini ifade ederek, “Trakya’da bu yıl sıcaklık 45 dereceyi kadar Aksaray ev taşıma buldu. Trakya’da hiç böyle sıcaklar görmedik. 15 gün hiç düşmeden devam eden sıcaklardan dolayı ayçiçeği zarar gördü. Ayrıca dolu yağışından da ayçiçekleri etkilendi” diye konuştu.
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, “Maalesef çiftçimiz doğa olayların maruz kalıyor. Ayçiçeği sıcaklardan etkilendi. Bu kadar sıcak beklemiyorduk. Bunu tam anlamıyla bilmek mümkün değil. Erken ekenler bu sıcaklardan etkilendi. Tam olum zamanında etkilendi. Aşırı Aksaray kiralık araba soğuk ve aşırı sıcak bitkinin istemediği bir şey, yağışlar düzensiz yağması da bitkiyi çok etkiledi. Hasatta verim kaybı bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz