evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

SEÇİMLERDEN BİR DEMET
 • İbrahimÜZREK
  • İbrahim ÜZREK
  • ibrahim@yeniadaletgazetesi.com
  • 2 Mayıs 2019 - 11:04:50

Türkiye genelinde 31 Mart günü mahalli seçimler yapıldı. Bizim yaşadığımız TRAKYA bölgesi bir kez daha demokrasiden örnekler vererek seçimlerin nasıl ve ne şekilde yapılacağını cümle aleme gösterdi. Seçilen Başkanlar il ve ilçe seçim kurulundan mazbatalarını alarak göreve başladılar.
Uzunköprü’ye seçilen ilk kadın Belediye Başkanı olması onu Trakya’da da bir ilklerin olmasına vesile oldu. Tabiki Uzunköprü ve Trakya’ya bir ilk yaratması Uzunköprü için gurur vesilesi olmuştur. Onun içindir ki başkan olan bu kızımızın bir fırsatı en iyi şekilde kullanarak tüm kamuoyunun takdirine şayan olması gereklidir.
Bakın Trakya’da seçimin fıtratına halel gelecek hiçbir olay ve hadise zuhur etmedi tabi ki bir Trakyalı olarak bundan gurur duyuyoruz.
Ve bunda da haklıyız. Neden ÇÜNKÜ:
Bizler Trakyalı olduğumuz için bizi her kesim Avrupalı olarak görüyor. Bu coğrafyada yaşayanlarında bu açıdan şanslı olduğuna inanmaktayım. Edirne’den İzmir’e giden yol bilindiği üzere EFES HAC YOLUDUR. Bu güzergah ilçemizin içinden geçmektedir. Bu güzergahı kullanan insanlar buralarının hem ticari hem ekonomik ve hem de Tarımsal alan itibariyle örneğinin başka bir yerde olmadığını ifade etmektedirler. Gerçekten de TRAKYA Türkiye’nin ayrı bir cenneti.31 Martta seçimler oldu. Türkiye’nin nüfus açısından en büyük şehri olan İstanbul’da seçimlerin akıbeti belli olmadı. Ne olacağı merak konusu idi. Taki 17 Nisana kadar: Kara bulutlar 17 Nisan günü EKREM İMAMOĞLU’nun İl Seçim Kurulu tarafından Adalet Sarayına davet edilmesi ile ortadan kalktı. Yalnız bizler değil bütün Türkiye İstanbul’daki seçimin neticesinin soncunu merak ediyordu. Çünkü C.Başkanı ERDOĞAN İstanbulu alamayan seçimi kazandık diyemez dedi. Onun içindir ki herkes İstanbul seçimlerini merak ediyordu.
İstanbula önem verilmesinin nedeni
-İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehri idi.
-Bütün ticari hareketler bu şehirde idi.
-Ekonominin kalbi bu şehre indi.
-Parasal açıdan en çok vergi veren bir il olması idi.
İnsanlar artık usanmıştı. Bu seçim bitse de herkes işine gücüne baksın. Ekonomi rayına otursun. Halk rahat bir nefes alsın bu günü dört gözle bekledi. Kısacası DEMOKRASİ kazandı. Bu tarihe bir nevi İstanbulun kurtuluş tarihi olarak bakıldı. 25 sene sonra Binali Yıldırım da İstanbul Belediye Başkanı adayı idi. C.Başkanlığından sonra en büyük makam olan T.B.M.M.Başkanlığını bırak git İstanbula Belediye Başkanı adayı ol. Kazanırsan iyi de ya kazanamazsan sonra ne olacak işte şimdi kazanamadı. Ama onu bilerek veyahut bilmeyerek uçurumun kenarına koydular. Sonra da halk onu aşağıya itti. Sonuna kadar mücadele edeceğiz diyorlar. Neyin mücadelesi ise.
En hoşuma giden şeyde. Seçim süresi içerisinde İmamoğluna bu kadar laf söylemelerine rağmen Binalı YILDIRIM’ın 8.nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın 25nci ölüm yıldönümü töreninde Ekrem İmamoğlunu tebrik etmesi ve başarı dilemesi idi.
Kim ne derse desin İMAMOĞLU için
-Siyasetin hoşgörülü olmasını gerektiğini,
-Demokrasiye sadık kalınmasını
-Adalet ve yasalara uyulması gerektiğini
-Siyasetteki tutum ve davranışın hangi esaslar çerçevesi içerisinde olmasını.
Anlatan hal, tavır ve hareketleri onun için bir olgunluk sınavı olmuştur.İşte bu vesile ile yasalar ve kurallar işleyerek İl Seçim Kurulu mazbatayı 13.721 oy farkı ile EKRAR İMAMOĞLUna vermiştir. AAAAMMMMMA.Sonuç ne olacak?
Bakın size bir gerçek olayı daha belirtmek isterim.
Doğuda H.D.P.den Belediye Başkanlığını kazananlar K.H.K.ile KAMU haklarından yoksun bırakıldıkları için kendilerine seçim mazbatası verilmedi. Seçim mazbataları 2nci sıradaki AKP Başkan adaylarına verildi.
Şimdi işin esasına gelelim. Madem ki bu adaylara Sizler kamu haklarından yoksun bırakıldınız bu sebeple seçimlere girmeniz mümkün görülmemektedir denmedi. Dense idi tabi ki başka kişiler aday olacaklardı.
Seçime girinceye kadar demokrasi var. Seçimi kazandıktan sonra yok. Böyle tutum ve davranış olur mu? Demokrasi çarkının dişleri nasıl kırılıyor görüyorsunuz değil mi?
Gelelim bizim mahalleye:
Artık kurallar kaideler ve mevzuatların hepsi gerçekleşmiş bizim başkanda mazbatasını alarak görevine başlamıştır.
Bakıyordum da bazı olumsuz sorular soruluyor “Acaba söz verdiklerini hayata geçirebilecek mi. Yapar mı yapamaz mı diye abuk subuk laflar.”
Bu aceleniz ne. Daha dün bir bugün iki. Bu ay sonuna kadar makamında tebrikleri kabul edecek bence beklentiler Mayıs ayında yapılacak olan Meclis toplantısından sonra gündeme oturacaktır.
Seçimlerden önce Uzunköprü’de neşredilen mahalli gazetelerde bir ticaret erbabının Belediyeyi icraya verdiğini duyurdu. Benim gibi bu görevi deruhte eden diğer Belediye Başkanları da çok üzülmüşlerdir inancındayım. İnanır mısınız bir an gözlerim yaşardı. Çünkü o belediyeye en çok hizmet veren birisiyim.(19 sene memuriyet 5 sene de Belediye Başkanlığı) 24 sene dile kolay. Eğer gerçeklik payı varsa Başkanın işinin biraz daha zor olacağı kanısındayım. Bir gerçek var. Parasız iş olmaz.
Sizlere Belediyenin gelir ve giderleri hususunda bir anımı hatırlatayım. 1987 senedi idi. Uzunköprü Belediyesine bir ÇAĞ atlattık.
Nedir o.
Belediyemiz o sene gelirlerde büyük bir istikrar sağladı. Kar ettik gelirlerimiz arttı. Belediye Meclisini acilen topladık. Bütçeyi yani gelir ve gideri denklemek sureti ile ek bütçe yaptık.
Onun için diyorum ki Yeni Belediye Başkanımızda hesabını kitabını iyi yapsın.
(Tabi ki muhasebeci olduğu için iyi hesap kitap yapacaktır.)
Yeni Belediye Başkanımız daha çiçeği burnunda. Ancak onu da usta yapacak. Bu geçecek olan devre içerisinde hizmet yapmış olan Belediye Başkanlarından alınacak görüş ve düşünceler Özlem hanıma yardımcı olacaktır. Çünkü herkes elini taşın altına sokacaktır.
Bu yazım bir uzun oldu. Uzun yazıyı hiç sevmem ama bizlerde kusura bakmayın uzun olmasa idi daha da yazacaktım. Ancak bu kadar ile kaldım.
Sağlıcakla kalın

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz