evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti  ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ  BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

SEÇİMLER BİTTİ ŞİMDİ EKİM ZAMANI
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 10 Nisan 2019 - 11:16:14
SEÇİMLER BİTTİ ŞİMDİ EKİM ZAMANI

NİSAN YAĞMURLARI AYÇİÇEĞİ EKİMİNE İYİ GELDİ Uzunköprü Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Kılıç ile gazetemiz muhabiri Ahmet Tahsin Öztaş geçtiğimiz günlerde Ziraat Odası başkanlık makamında yaptıkları görüşmede Başkan Yıldız Kılıç gazetemize şu açıklamalarda bulundu. “Kışlık ürün olarak halen topraklarımızda 280 bin dekar alanda ekili buğday, 15 bin dekar alanda arpa, 30 bin dekar alanda […]

NİSAN YAĞMURLARI AYÇİÇEĞİ EKİMİNE İYİ GELDİ

Uzunköprü Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Kılıç ile gazetemiz muhabiri Ahmet Tahsin Öztaş geçtiğimiz günlerde Ziraat Odası başkanlık makamında yaptıkları görüşmede Başkan Yıldız Kılıç gazetemize şu açıklamalarda bulundu.
“Kışlık ürün olarak halen topraklarımızda 280 bin dekar alanda ekili buğday, 15 bin dekar alanda arpa, 30 bin dekar alanda da kanola ekimi yapılmıştır.

Bu yıl yaşanan uygun iklim şartları, yeterli yağışlar ve hava sıcaklıkları dolayısıyla kışlık ürünler buğday, arpa ve kanoladaki bitki gelişimi çok sevindirici bir süreçte ilerlemektedir. Kışlık ürünler için ilçemizdeki üreticilerimiz Ziraat Odamızın teknik danışmanları tavsiyesi ile birlikte buğday, arpa ve kanolada üre gübrelerini attılar, yabancı ot mücadelesi yaptılar. Bugünlerde zararlı kökboğaz otu ile ilgili mücadeleyi sürdürüyorlar. Üreticilerimiz mücadele sonrası tarlalarını gezerek önümüzdeki günlerde bölgemize düşecek yağışlarla birlikte bu yıl kışlık ürünlerde birim alanda kaliteli maksimum verim elde etmeyi umuyoruz” dedi.
Yıldız Kılıç erken hava sıcaklıları dolayısıyla aldığımız bilgilere göre Edirne Merkez ve civarında ayçiçek üreticileri %70 oranında ekimlerini gerçekleştirmiş diyerek “Bölgemizde de ayçiçek ekimi için toprağın tavı şu günlerde çok güzel. Fakat ayçiçek ekiminde kaliteli ürün alabilmek için ekim öncesi toprak sıcaklığının 10-12 santigrat derecede olması gerekiyor. Toprakta yeterli su olmadığı takdirde tohumun yeşermesinde büyük sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Nisan ayının ilk haftasında bölgemize düşecek yağışlarla birlikte üreticilerimiz ayçiçek ekimini geçtiğimiz yıllara göre daha erken ekeceğini hissediyoruz. Ayçiçek ürününün ekim ve hasat arası 110 ile 130 günlük sürecinde kuvvetli yaz sıcaklarının bitkiyi olumsuz etkilemesi verim kaybına neden olmaktadır. Erken ekimle birlikte ayçiçek ürününün çiçekli tablosunun sıcaklardan olumsuz etkilenmesi önlenmiş olacak ve geçtiğimiz yıllara göre verim artışımızın daha yüksek olma ihtimali mevcuttur. Hava şartlarının uygun olmasıyla birlikte çeltik üretiminde de çiftçilerimiz tarlalarını sürmeye başladılar, kanallarını temizleyip hazırlıyorlar. Bu da çeltik de geçen yıla göre ekimin 20 gün evvel başlayacağı harmanın da 20 gün evvel başlayacağı anlamına geliyor. Bu sene Eylül ayında hem çeltik hem çiçek harmanını erken başlatacağımızı hissediyoruz.
ÇİFTÇİMİZ ÜRETİYOR
Trakya’nın en verimli topraklarından birine sahip olan ilçemizde üreticilerimiz ülke ekonomisine katmadeğer yaratmak ve yaşamlarını idame ettirebilmek için her türlü olumsuz koşullara rağmen çalışıp üretiyorlar. Tarım Bakanlığımızdan yüreği ülke ve üretme sevdasıyla dolu üreticilerimize daha fazla destek vermelerini arzuluyoruz ve ilçemiz için de çok önemli bir konumda olan Çakmak Barajı projesinin ivedilikle hayata geçmesini bekliyoruz” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz