evden eve nakliyat, araç kiralama

GAYTANCIOĞLU TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORDU

GAYTANCIOĞLU TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORDU

EFSANE BAŞKAN ADAY OLMAYACAK

EFSANE BAŞKAN ADAY OLMAYACAK

Hesapsız, kitapsız yapılan projenin akibeti belli değil!

Hesapsız, kitapsız yapılan projenin akibeti belli değil!

BUGÜN FİDAN YARIN NEFES PROJESİNDEN İLÇEMİZE 8500 FİDAN DİKİLDİ

BUGÜN FİDAN YARIN NEFES PROJESİNDEN İLÇEMİZE 8500 FİDAN DİKİLDİ

AKBULUT “MUHTARLARIMIZIN TOPLULAŞTIRMADAN DOLAYI GELEN ŞİKAYETLERİNİ İVEDİLİKLE ÇÖZÜYORUZ”

AKBULUT “MUHTARLARIMIZIN TOPLULAŞTIRMADAN DOLAYI GELEN ŞİKAYETLERİNİ İVEDİLİKLE ÇÖZÜYORUZ”

SEÇİMİ SİSİ KAZANDI
 • İbrahimÜZREK
  • İbrahim ÜZREK
  • ibrahim@yeniadaletgazetesi.com
  • 5 Temmuz 2019 - 10:53:38

23 Haziran Pazar günü İstanbul’da İstanbullular 2.bir seçim atmosferi yaşadılar.31 Mart’taki seçimde 12.000 fark vardı.Şimdi ise bu fark 800 bine çıktı.Bu kadar büyük çaptaki farkı kimse aklından geçirmiyordu.Seçim olacaktı ama kimin kazanacağını kimse bilmiyordu.Şimdi akıllardaki soru şu?
Bu büyük çaptaki fark neden meydana geldi?
Bence bu konudaki en büyük teşekkürü A.K.P.Genel Başkan Yardımcısı A.İhsan Yavuz hak etmedi mi ne demişti?
Hiçbir şey olmasa da mutlaka birşeyler olacak demişti.
Ve nitekim de oldu.Onun için en büyük teşekkür ona edilmeliydi.
Bu seçim bana 1983 ve 1984’de yapılan seçimleri hatırlattı.Rahmetli Özal Anavatan Partisi lideri idi.O seçimleri yaşayanlar hatırlar.Özal iki elini birleştirerek sağcısını,solcusunu,milliyetçisini,muhafazakarını birleştirmek sureti ile seçim kampanyalarını bu sentez üzerine kurmuştu.Neticede hem genel hem de mahalli seçimleri kazanmıştı.
Aradan çok sene geçti.Ancak halk bu özleme susamış ki Ekrem İmamoğlu da İstanbul seçimlerinde demokrasiyi dile getirerek aynı doktirini uygulamış ve insanların birbirleri ile kucaklaşmasını,birbirleri ile kardeş gibi geçinmelerini, hak hukuk ve adalete inanmalarını,siyaset devrinin kapandığını,birbirlerine hiçbir surette kırıcı söz söylememelerini iyilikten ve güzellikten yana olunmasını her söyleyişinde dile getirmiş halkın demokrasiye olan özlemini her zaman ortaya koymuştur.
Bu sözlerin özlemini,halkımızın saki 1983 yılından beri duymaya hasret kalmıştı.
Bakın Ekrem İmamoğlu’nun babası da 1983 yılında Beylikdüzünde Anap İlçe Başkanlığını deruhte etmiş.Onun içindir ki Ekrem İmamoğlu’nun almış olduğu terbiye onu bugünlere taşımıştır.
Ben şahsen Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyalarındaki konuşmalarında parti politikalarından bahsettiğini duymadım.Daima insanların birbirlerine sarılarak dost kalmalarını kavgadan yana değil sevgiden yana olmalarını hak hukuk ve adaletten yana olmalarını işaret ettiğine sahip olduk.Bu sözleri çok özlemiştik.Ve bu sözler halkımız tarafından benimsendi.Büyük oy farkı bundan meydana geldi.
Fatih’te sandık başında görevli bir kadın anlatıyor biliyorsunuz Fatih muhafazakar görüşe sahip bir kenttir.Sandık başındaki kadın şunları söylüyor.
“Oy pusulalarını sayarken hayret ettim benim sandığımda hep türbanlı kadınlar oy kullandı.Ancak sayımda sandıktan Ekrem İmamoğlu çıktı.
Ondan da şu anlaşılmıyor mu?
Her kesimden olan seçmenin kendi özgür iradelerinin çiğnenmesinin fark edilmesi demektir.Bu oy patlaması tepkilerin bir tezahürü idi.Hele hele.
Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanının son bir hafta içerisinde yaptığı yakışıksız sözler sarf etmesi hatta ve hatta Mısır Diktatörü Sisinin Ekrem İmamoğlu’na benzetme yapması yadırgandı.Neymiş İmamoğlu pontusmuş (Yani Yunan) İmamoğlu’nun var olan diplomasına takıntı yapılmış velhasıl ipe sapa gelmez sözler.
İmamoğlu’nun sisi ile Potnusla ne alakası var.Bunların İstanbul seçimleri ile ne alakası var. Ekrem İmamoğlu Beylikdüzünde 5 yıl Belediye Başkanlığı yaptı bu söylenenler o gün değil de bu konuşuluyor.Bu söylemler o gün neden incelendi de şimdi gün yüzüne çıkarılıyor.Böyle basit ve gerçekçiliği olmayan olaylarla devlet büyükleri ilgilenmemeli.
Bu İstanbul seçimlerinin bir benzeri hem 1946’da hem 1983’de yaşandı.
1946’da Demokrat Partisi kuruldu.1950’de tüm yapılan engellemelere rağmen büyük çoğunlukla iktidara geldi.
1983’de Askeri Rejimden demokrasiye geçişte bütün generallerin kurduğu M.D.P’nin iktidara gelmesi için bütün uğraşılara rağmen halk ANAP’ı iktidara getirmişti.Yani kısacası halk ne derse o olur.
Ben bu yazı metnini halkın demokrasiye olan inancından hiçbir suretle ne şartlar altında olursa olsun vazgeçmediğinin bir işareti olarak gördüğüm için kaleme alıyorum.
Ekrem İmamoğlu’nun bu söylemlerini hepimiz o kadar çok özlemişiz ki.Artık onun siyasetten uzak bu imaj yarattığı için ve bize uzun bir zaman geçmesine rağmen bu özlemi bize tattırdığı için binlerce teşekkürler İmamoğlu sana.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz