evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ?
 • AhmetAcaroglu
  • Ahmet Acaroglu
  • yeniadalet@yahoo.com
  • 7 Mart 2019 - 12:30:02

Zaman giderek daralıyor.Artık seçimin arefesindeyiz.Kum saatinde hızla aşağıya akıyor taneler. YSK tarafından hem Belediye Başkanı,hem Belediye Meclisi hem de İl Genel Meclisi kesin aday listeleri ilan edildi.Yani bir anlamda parti içi yarış bitti ve adayların propaganda ve projelerini anlatarak oyları celbetme süreci başladı.
Aslında her adayın talip olduğu Belediyenin bütçesi ile sınırlıdır yapılabilecekler. Ama renkli ve ofset baskılarla neredeyse bestseller romana benzeyen proje kitapçıkları sunulur seçmene. Bazen adaylar bile bunları kimin veya hangi alt ekibin hazırladığını bilmez.Zaten memleketin hangi yöresine giderseniz gidiniz oralardaki broşürlerin de benzer vaatlerden oluştuğunu görür,hatta çizimlerin bile bir prototipin değiştirilerek özgün gibi sunulmasına şaşırırsınız.Zaten bir müddet sonra kaybedenleri bırakın seçilen başkanın kitapçığı bile unutulur. Beş sene sonra vaatlerin sıralamaları değiştirilerek aynı broşürler bir iki ilaveyle yeniden basılır.Yine herkes kendi partisinin peşinden koşmaya devam eder.
Muhalefet adaylarının en büyük korkusu iktidarın takınabileceği negatif ayrımcılıktır.Kısıtlı bütçelerle çok fazla icraat mümkün olmamaktadır.Buna rağmen başarılı olan belediyeler de vardır ve adaylar onları örnek göstererek ;”at binenin,kılıç kuşananındır.”derler sözlerini bitirirken.Eskişehir Belediyesi ve Başkan Yılmaz Büyükerşen’in başarıları,Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın müthiş gayreti en sık başvurulan örneklerdir.
Eğer siz iktidarın adayı iseniz en klasik cümle şu olur: “Eğer hizmet gelmesini istiyorsanız oyu bizim partimize vermelisiniz.Para da bizde,iktidar da biziz.” İktidar,yani güç merkezi neredeyse insanlar bazen umutla,bazen çaresizlikten,bazen de korkudan oraya koşarlar,o partiye üye olurlar veya zorla üye yapılırlar.Mesela bazı köşe yazarları vardır,beyinleri ve vicdanları farklı düşünse de kalemleri iktidarın emrindedir.İktidarı desteklemenin imanın gereği olduğunu söyleyebilecek kadar direksiyonu kilitlenen siyasetçiler türemeye başladı bu ülkede.Yozgat’ta bir AKP’li yönetici ; “Fabrikalar da bizim,iktidar da biz.Listeleri biz yaparız.bizim dışımızda hiç kimse,hiçbir kurumun bunu yapma şansı yoktur.Oyunuzu ona göre kullanın.”diyebiliyor.Yahu siz kimin parasını gaspedip,kimin para musluklarını sonuna kadar açıyorsunuz? Devlet topladığı vergileri halkına adaletli bir şekilde pay etmezse orada kıyamet kopmaz mı arkadaş?Nasıl bu hale geldik biz, bu nasıl bir Müslümanlık?
Hepsinden vazgeçtim de Cumhurbaşkanı sayın (ben inatla sayın demeye devam ediyorum) R.T.Erdoğan MİLLET İTTİFAKI’na ,inatla dörtlü çete demeye, vatan hainleri diyerek itham etmeye devam ediyor.Meydanlardan,ekranlardan milletin yarısına hain yaftasını yapıştırıp, bağırıp çağırıyor. Prof.Dr.Ersan ŞEN; “Toplumun % 50 sini terörist göstermek de ne demek?Seçime BEKA tehdidiyle gidilmez.Fetö bir beka sorunuysa,sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir.”diyor.
Bunun dünyada başka bir örneği var mıdır acaba?Tarafsızlık yemini etmiş bir Cumhurbaşkanı şehir şehir,meydan meydan gezerek ve her gün muhalefet partilerine ve adaylarına hakaret ederek toplumu germiyor mu?Sayın Erdoğan’ın tarafına geçersen vatansever,karşı tarafta olursan hain öyle mi? CHP liderine genel müdür, Bay Kemal demekten yorulmadı.İYİ Partiye ,sözde iyi parti diye hitap ederken,Saadet Partisinin Ordu adayına “taklacı” sıfatını yakıştırıyor. Yahu herkes senin yanında olacaksa seçimleri de yaptırma o zaman.Valileri,Kaymakamları,Genel Müdürleri,Büyükelçileri atadığınız gibi yerel yöneticileri de siz atayın da olsun bitsin bu iş! Bu kadar gerilim yeter yahu.
Ama artık herkes benzer yorumlar yapmaya başladı.Cumhur ittifakının bu yüksek tonlu saldırgan üslubunun, kaybetme telaşı ve korkusundan kaynaklandığını konuşuyor insanlar.Sadece sokaktakiler mi canım? Düne kadar AKP’ye toz kondurmayan bir çok köşe yazarı bugün iktidarı kıyasıya eleştirmeye başladı.Yeni bir parti oluşumundan bile bahsediliyor. Ne ki ,sonuçta iktidar değişmeyeceğine göre bu seçimleri çağdaş dünyanın medeni ülkeleri gibi bir demokrasi şöleniyle taçlandırsak ve sandıktan çıkan sonuca hep birlikte saygı göstersek inanın ne BEKA ne de ZEKA sorunu yaşamaz bu toplum. 31 Mart’tan sonra asıl meselemizin GEÇİM olduğunu hep birlikte daha iyi anlayacağız.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz