evden eve nakliyat, araç kiralama

Uzunköprü’de vatandaşın gündeminde terminal yok!

Uzunköprü’de vatandaşın gündeminde terminal yok!

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İCMALLER ASKILARDAN İNDİ

İCMALLER ASKILARDAN İNDİ

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

Ekim nöbetinde kritik yıl

Ekim nöbetinde kritik yıl

MECLİS BAŞKANI
 • İbrahimÜZREK
  • İbrahim ÜZREK
  • ibrahim@yeniadaletgazetesi.com
  • 14 Şubat 2019 - 10:00:39

Her 5 yılda yapılan gelen mahalli seçimler yine karşımıza çıktı. Çıktı ama Türkiye çapında o eski zamanlardaki ihtişam ve heyecan karşımıza çıkmıyor. Seçmen sanki sandık başına gideyim mi gitmeyeyim mi gibi tereddüt içerisinde. Kısacası o eski şevk ve heyecan yok. Ne var biliyor musunuz? YALAN ve RİYA dolu bir ortam yaşanacak YAŞANMADI MI? Elindeki lüks kağıda basılı projelerle halkın karşısına çıkıyorlar. Öyle bir anlatıyorlar ki sanki dünya onun. Bazı sakinlerde bu yapılamayacak işlere inanıyorlar.Ve vatandaş d iyor ki “BAK ADAM NELER YAPACAK VALLAHİ BRAVO” ama tabiki sonuç hüsran.Ne var biliyor musunuz yapılamayanlar başka bahara kalıyor.Belediye Başk anı siyasetten gelir ama seçildikten sonra o siyasi kimliği parti binasında bırakır. Çünkü artık herkesin başkanı olmuştur. Onun içindir ki aday olan belediye başkanları yapabilecekleri hizmetlerini anlatacaklar yapılamayacak hizmetler hiçbir surette konu edilemeyecek edilipte yapılmazsa kendisi mahcup olacak ve hem de siyasi kimliği taşıyan partisini mahcup edecektir.
Belediye Başkanları bu yapmayı söz verdikleri işleri tabiki bütçedeki paralardan yani gelirlerden harcayacaktır.
Şimdi size enteresan bir konuyu gündeme getireceğim.
Halen Türkiye gündeminde olan ve kamuoyunca tartışılan B.M.M.B. Sayın Binali Yıldırımın aday olması nedeni ile görevinden istifa edip etmeyeceği hususu tartışmaya açıldı.
Tabi ki gerçekleri ortaya koyacağız. Örneğin:
1-Biz 1984’de aday olduğumuzda Yüksek Seçim kurullarına göre görevimizden istifa etmek durumunda kaldık.
2-Bu seçimlerde yayınlanan bir genelge ile aday olacak devlet memurları,kamu görevlileri ile hakim ve savcıların görevden ayrılmaları ve seçilemedikleri takdirde tekrar eski görevlerine dönebilecekleri gerek görsem ve gerekse yazılı basında bildirilmiştir.
3-1989’da Belediye Başkanı olan Nurettin SÖZEN nasıl İstanbul Belediye Başkanı oldu. Başka bir partiden Belediye Başkanı seçilen kişi görevinden zamanında istifa etmediği için görevi Nurettin Sözen’e verdiler. Bunu yaşlılar iyi bilir.
Binali Yıldırım görevinden istifa etse ne olur istifa etmese ne olur.İstifa ederse ne kaybeder ki? İstifa ederse hem kendisini ve hem de kamuoyunu rahatlatmış olur. Bu şekilde de şaibe ortadan kalkar. Ankara Bürolar Birliği ve Anayasanın 94ncü maddesi şöyle diyor.”T.B.M.M. Başkanı, Başkan vekilleri üyeleri bulunduğu siyasi partinin meclis içindeki ve dışındaki faaliyetlere katılamazlar. Başkan ve başkan vekilleri oy kullanamaz şerhi yer almaktadır. Kısacası B.M.M. Başkanına anayasa hükmü gereğince bir kısıntı getirilmiştir. Bu metin 1982 anayasası ile koyulmamış. ÇOK PARTİLİ hayata geçtikten sonra konulmuştur. Bu açık hükme göre Meclis Başkanları ve Başkan vekilleri partiler üstü bir makam olarak tasarlanmıştır.
Bazılarınız diyebilir “SEN HUKUKÇU MUSUN BE KARDEŞİM” bunları nereden biliyorsun.
Tabi ki hukukçu değilim ancak konunun derinliğine inerek çelişki yaratabilecek bilgileri sizlerle paylaşmak içindir.
Bin Ali Yıldırım tabi ki aday olduğu için siyasi partilere katılacak katılacağı içinde B.M.M.Başkanlığından ayrılmasının Anayasa hükümlerine göre uygun olacağı kamuoyunda öncelik kazanmıştır. Etmemesi gibi bir cehaleti kullanamayacağı şayanı tav siyedir.Çünkü Nurettin Sözen’in vakasının bir daha yaşanmamasını diliyoruz.
Hukukçular açık açık söylüyorlar bunun anayasaya aykırı olduğunu hukukçular öyle anladığına göre mesele ortadan kalkıyor.İstifa etmezse Anayasa zedelenir ve anayasa hükümleri uygulanmamış olur bu kadar basit.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz