evden eve nakliyat, araç kiralama

GAYTANCIOĞLU TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORDU

GAYTANCIOĞLU TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORDU

EFSANE BAŞKAN ADAY OLMAYACAK

EFSANE BAŞKAN ADAY OLMAYACAK

Hesapsız, kitapsız yapılan projenin akibeti belli değil!

Hesapsız, kitapsız yapılan projenin akibeti belli değil!

BUGÜN FİDAN YARIN NEFES PROJESİNDEN İLÇEMİZE 8500 FİDAN DİKİLDİ

BUGÜN FİDAN YARIN NEFES PROJESİNDEN İLÇEMİZE 8500 FİDAN DİKİLDİ

AKBULUT “MUHTARLARIMIZIN TOPLULAŞTIRMADAN DOLAYI GELEN ŞİKAYETLERİNİ İVEDİLİKLE ÇÖZÜYORUZ”

AKBULUT “MUHTARLARIMIZIN TOPLULAŞTIRMADAN DOLAYI GELEN ŞİKAYETLERİNİ İVEDİLİKLE ÇÖZÜYORUZ”

LİSANSLI DEPOCULUK
 • AdnanKARAKAYA
  • Adnan KARAKAYA
  • adnan@yeniadaletgazetesi.com
  • 5 Temmuz 2019 - 10:48:20

Buğday hasadının başlaması ile lisanslı depoculuk gündemimize girdi. Bugünkü yazımda lisanslı depoculuk neden Uzunköprü’de yapılmadı? Nasıl yapılır? Geç kaldık mı? sorularına cevap arayacağız.
LİSANSLI DEPOCULUĞUN FAYDALARI :
Üreticiler mahsullerini depolayabilecekleri sağlıklı, güvenli ve sigortalı depo imkânı elde edebilecekleri gibi, fiyatların düşük olduğu hasat döneminde ürünlerini satmak yerine lisanslı depolara koyarak karşılığında aldıkları ürün senetlerini teminat göstererek uygun faizli kredi kullanabilecek. Ayrıca üreticiler ürünlerini borsalar aracılığıyla pazarlayabilecek ve böylelikle ürünlerini daha kolay ve yüksek fiyata elden çıkarma imkânı bulabileceklerdir.
Tarıma dayalı ticaret ve sanayi sektöründeki işletmeler ihtiyaç duydukları ürünler için depo inşa maliyetinden kurtulacak, talep ettikleri miktar, tür ve kalitedeki ürünü kolaylıkla ve güvenilir şekilde yılın her dönemi elde edebileceklerdir. Ayrıca bu işletmeler ürün senedi vasıtasıyla olası fiyat farklılıklarından korunabilecek, risklerini azaltabilecek ve ihtiyaçları halinde kredi kullanabileceklerdir.
Yatırımcılar, depolara konulan ürünlerin karşılığında düzenlenen ürün senetlerini yeni bir yatırım aracı olarak kullanabileceklerdir.
Son olarak bu sistem sayesinde tarım ürünleri ticareti kayıt altına alınabilecek, kaliteli üretim teşvik edilecek, tarımsal üretim miktarı ve kalitesi hakkında kesin veriler elde edilebilecektir. Tarım ve tarıma dayalı ticaret politikaları bu veriler ışığında daha sağlıklı yapılabilecektir.
UZUNKÖPRÜ’DE NEDEN YAPILMADI
Geçtiğimiz hafta Uzunköprü çocuğu Seçkin Öztürk kendi imkanlarıyla Havsa ilçesinde lisanslı depoculuk faaliyetlerine başladı. Kendisini tebrik ediyorum. Geçmiş yıllarda Uzunköprü Ticaret borsasının yanılmıyorsam 4 milyon gibi bir para kasasında vardı. Dönemin yönetim kurulu başkanı Rahmi Eren lisanslı depoculuk için arge çalışması yapmış, son aşamaya gelmişti. Ancak yönetim değişti ve bu proje bir türlü tamamlanmadı. Üreticilerimiz ve tüccarlarımız için faydalı bir tesis olmasa yazı yazmaya bile değmez. Ama faydaları saymakla bitmiyor. Uzunköprü Ticaret borsasının kasasında ne kadar para var biz bilemeyiz. Ancak eski yönetimin bıraktığı parayı biliyoruz. Aradan 6 yıldan fazla süre geçti. Bu para epey birikmiş olması gerekiyor.
NASIL YAPILACAK
Uzunköprü Ticaret borsası bir şirket kurup ilçede bulunan fabrikatör, tüccar ve üreticilerimizi ortak yapabilir. Uzunköprü ihtiyacını karşılamak için 13 milyon gibi bir parayla lisanslı depoculuk işine başlayabiliriz. Borsa yönetimi bir toplantı yaparak maliyet hesabını ortaya koyar. Tüccarlar para verip hissesi oranında ortak olur, Kalan parayı da borsa tamamlar ve şirketin yine büyük ortağı olur. Tesis bittiğinde en fazla 5 yıl içerisinde kendini amorti etmesi düşünülüyor. Böyle bir ticaret nerede var size soruyorum?
GEÇ KALDIK MI?
Bence hiçbir iş geç kalınmış değildir. Atalarımız ne der “zararın neresinden dönersen kardır” Uzunköprü’de ticaret yapan Tüccarlarımız, büyük üreticilerimiz en yakın bir zamanda Uzunköprü Ticaret Borsası başkanını ziyaret ederek konuyu aktarın ve biz varız deyin. Eğer ön bilgi almak isterseniz eski başkanımız Rahmi Eren bu konuda tam donanımlı. Ona danışır öyle hareket edersiniz. Lisanslı depoculuk ilçemizde yapılırsa başta tüccarlarımız sonra üreticilerimiz çok karlı bir iş yapmış olacak. Benden söylemesi.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz