evden eve nakliyat, araç kiralama

KONTROLSÜZ SÜT 4 TL. KONTROLLÜ SÜT 2,30 TL.

KONTROLSÜZ SÜT 4 TL. KONTROLLÜ SÜT 2,30 TL.

18 KASIM KURTULUŞ BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

18 KASIM KURTULUŞ BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

MERİÇ KURTULUŞU YAŞAYARAK KUTLADI

MERİÇ KURTULUŞU YAŞAYARAK KUTLADI

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BAŞLIYOR

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BAŞLIYOR

İşin peşini bırakmıyorlar

İşin peşini bırakmıyorlar

Kurumsal Vatandaşlık
 • AdnanKARAKAYA
  • Adnan KARAKAYA
  • adnan@yeniadaletgazetesi.com
  • 16 Mayıs 2019 - 11:26:24

Geçtiğimiz hafta köşe yazımda “Uzunköprü’nün yarınları” adlı konuyu işlemiştik. Bir çok telefon aldım. Beni arayanlar, bizzat yüz yüze konuşanlar Uzunköprü’nün gerçekten birlik ve beraberliğe şiddetle ihtiyaç duyduklarını, gençleri ise tüm sivil toplum kuruluşlarında görmek istediklerini söylediler.
Uzunköprü’de yaşayan gençlerimiz sahi neden hiçbir yerde yok? Varsa da tek tük. Ya gençlere ön verilmiyor, yada gençler bu gibi konularla hiç ilgilenmiyor.
Gençlere şu önerilerde bulunuyorum. Sivil toplum kuruluşları kamu ve özel sektörün yanında 3. güç olarak kabul ediliyor. Katılımcı demokrasi, yeni politikaların üretilmesi, kamu faaliyetlerinin gözetilmesi ve özel sektör faaliyetlerinin uygulanması aşamalarında sivil toplumun düşünce ve eylemleri yadsınamaz. Bizim gibi Uzunköprü’yü, ülkesini sevenlerde bu düşünceler çerçevesinde faaliyetler yapmaya çalışıyoruz.
Günümüzde Corporate Citizenship yani “kurumsal vatandaşlık” kavramının ön plana çıktı.
Artık iş dünyasında başarı sadece, hangi sözleşmelere imza attığınız,
ne kadar ciro yaptığınız, ne kadar karlı olduğunuz veya para kazandığınız ile ölçülmüyor.
Kurumsal vatandaşlık çağında artık sahip olduğunuz şeyler sadece size ait değil, tüm toplumundur.
Uzunköprü gençleri STK’ların içine girmiyorsa biz onları bu işin içine sokacağız. Mesela Uzunköprü Ticaret ve Sanayi odasının var olan başkanları bu girişime önder olabilir. Bir önceki yıllarda başkanlık yapmış olan Halil Yağcı ve İbrahim Akalın ile mevcut başkan Ercan İhtiyar gençleri bir araya toplayıp ilçe STK’larına kazandırabilirler. Ercan İhtiyar’ında bu dönem itibarıyla 10 yılı dolacak. Ölene kadar bu işi yapacak değil ya. Oda bu girişim içinde olmayı gönülden ister.
Aynı birliktelik Ticaret borsası içinde geçerli. Eski yeni ne kadar yönetici varsa bugünden itibaren kolları sıvamalı Uzunköprü gençlerini, genç işadamlarını bulmalı. Eğer bunları yapamazsak tarih bize hesap soracak. Çocuklarınız, torunlarınız size hesap soracak. Uzunköprü’deki STK’lar Ticaret odası ve Ticaret borsası ile sınırlı değil. Ben bu iki kurumun çalışmasını iyi bildiğim için örnek verdim.
Sözüm tüm STK’laradır.

* * * * * *
Gelelim İstanbul seçimlerine İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesi bozuk olan ekonomik piyasaları daha da bozdu. Uzunköprü bu aylarda tarıma dayalı bir ilçe olduğu için işleri yıllardan beri hep bozuktu. Bazı kesimlerin haricinde para kazanan yoktu. Kim bunlar? Mazotçu, parçacı, Pullukçu, tırmıkçı, tornacı kısaca sanayi… Gidin sanayi sitesindeki esnafa çarşıdan daha fazla gözyaşı döktüğünü görürsünüz.
İnanın insanlar para harcayamıyorlar. Çünkü her kesim gırtlağa kadar borçlu. Size bütün samimiyetimle söyleyeyim. Bu firma, bu şahıs hiç batmaz. Karun kadar zengin dersiniz ya işte yanılıyorsunuz. Son 10 yıldır herkes, herkesim batağa saplandı. Çalışmayıp, harcamayıp bankada para biriktirenlerin haricinde hepimizin sonu ..!”&?,,,,**** anladınız siz onu.
İstanbul seçimleri 23 Haziran’da yenilenecek. CHP başkan adayı Ekrem İmamoğlu “herşey güzel olacak” sloganı ile yola çıktı. Fakat bana göre “her şey zor olacak”
NEDEN Mİ?
AK parti genel başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılından bu yana girdiği ve ilk kez kaybettiği bir seçimi yenileyeceğiz. İktidar partisi CHP’nin isminin bile duyulmadığı bir adayı hafife alması seçimin sonucunu değiştirdi. Şimdi AK parti tüm imkanları ile seçmene yüklenecek.
İşi epey zor.
CHP adayı Ekrem İmamoğlu ise çok iyi bir çizgi yakaladı. Çıtayı yükseltti. İstanbul’da tüm seçimlerin yenilenmesini isteyen CHP’nin bir korkusu da ilçelerde 31 Mart rüzgarını yeniden yakalayamamak. İmamoğlu yerel seçimler öncesi bazı belediye başkan adaylarını istemediğini biliyoruz. Şimdi kazanan ve kaybeden adaylar nasıl bir çalışma gösterecek bilinmiyor.
İşin en önemli tarafı ise bir milyon 500 bin seçmenin oy kullanmaması. Bu seçmenler oy kullanırsa neler değişmez ki! Benim izlediğim kadar Ak parti ne kadar asılırsa asılsın İmamoğlu’nun mağduriyeti ve çarşı pazarın pahalılığını hiç anlatamayacaklar. Tabi bu süreç içerisinde başka bir şey çıkmazsa.
Kısacası bana göre “her şey çok zor olacak”
Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

GÜNÜN SÖZÜ : Sabrı çok insanlara dikkat edin Onlar, Sabırları bittiğinde Limanları yakarlar, gemileri değil..

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz