evden eve nakliyat, araç kiralama

KAYMAKAM ERDOĞAN ” ÇİFTLİK KÖY, SALARLI YOLU YIL SONUNA KADAR HİZMETE GİRECEK”

KAYMAKAM ERDOĞAN ” ÇİFTLİK KÖY, SALARLI YOLU YIL SONUNA KADAR HİZMETE GİRECEK”

50 YILLIK BEKLEYİŞ BİTİYOR

50 YILLIK BEKLEYİŞ BİTİYOR

ÜRETİCİNİN GÖZÜ KULAĞI MAZOT, GÜBRE DESTEKLEMELERİNDE

ÜRETİCİNİN GÖZÜ KULAĞI MAZOT, GÜBRE DESTEKLEMELERİNDE

YENİ HASTANEMİZ BAKANIN İMZASINA KALDI

YENİ HASTANEMİZ BAKANIN İMZASINA KALDI

2020 bütçesinden yeni huzurevine para aktarılacak

2020 bütçesinden yeni huzurevine para aktarılacak

KURAKLIĞIN ÇARESİ ÇAKMAK BARAJI
 • Ana Sayfa » Gündem
 • 29 Ocak 2020 - 11:25:39
KURAKLIĞIN ÇARESİ ÇAKMAK BARAJI

Edirne’mizin saygıdeğer 3 milletvekilimiz ivedilikle Tarım Orman ve Hayvancılık Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile görüşüp Çakmak Barajında 1400 metrelik kanal için vakit kaybetmeden parasal finansmanı sağlamalarını bekliyoruz. Son 10 yılda bölgemizde küresel ısınmanın getirdiği kuraklık çiftçilerimizi bu yıl zora sokacak. Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliğinin kontrolünde kurulan Çakmak Barajı Sulama birliğinin ilk hedefi 2020 Nisan ayında […]

Edirne’mizin saygıdeğer 3 milletvekilimiz ivedilikle Tarım Orman ve Hayvancılık Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile görüşüp Çakmak Barajında 1400 metrelik kanal için vakit kaybetmeden parasal finansmanı sağlamalarını bekliyoruz.

Son 10 yılda bölgemizde küresel ısınmanın getirdiği kuraklık çiftçilerimizi bu yıl zora sokacak. Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliğinin kontrolünde kurulan Çakmak Barajı Sulama birliğinin ilk hedefi 2020 Nisan ayında Meriç Nehrinden Ergene Nehrine 1940’ların ifadesiyle “Çakmak Kösteği” İletim Hattı vasıtasıyla motorlarla su basarak Ergene Ovasının bir kısmında yeteri kadar su sağlanacak.
Meriç Nehrinden gelecek su Demirtaş mahallesinde Ergene Nehrine 20 metre yüksekten ulaşacak. Burada kurulacak su tribününden elde edilecek enerjiyle suyun bir kısmını Pehlivanköy’e kadar pompalarla basmak mümkün olabilir mi?
Bu projenin hayata geçebilmesi için Meriç Nehrinden yeterli su seviyesi olması gerekiyor. Bu yıl bölgemizde ve Balkanlarda Bulgaristan dahil yaşanan kuraklıkla Bulgaristan’daki barajlarda bile yeterli su olmadığı ifade ediliyor. Tarım sezonunun en hayati zamanında Meriç Nehrinde su seviyesi yetersiz olursa ne olacak?
Çare Çakmak Barajı.
Bölgemizde şuanda barajlardaki su seviyesi %20 – %30 seviyelerinde olduğu için İpsalalılar bugünlerde Meriç Nehrinden Hamzadere Barajına pompa ile su basıyorlar. Biz niye şuanda Meriç Nehrinden Çakmak Barajına su basamıyoruz? Meriç Nehrinden Çakmak Barajına su iletimini sağlayacak 1400 metrelik kanal bugüne kadar yapılmamış. DSİ 11.Bölge Müdürlüğü de bu kanalın yapımı için yeterli finansmanın olmadığını ifade ediyor. Edirne’mizin saygıdeğer 3 milletvekilimiz ivedilikle Tarım Orman ve Hayvancılık Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile görüşüp Çakmak Barajında 1400 metrelik kanal için bir an finansmanı sağlamalarını bekliyoruz. Finansmanı sağlanan kanal 2 ay içerisinde hayata geçerse gövdesinde 550 bin dekar araziyi sulayacak Çakmak Barajını yazın yaşanacak sıkıntılara tedbir amaçlı su basma şansımız doğacaktır. Edirne’mizin sayın milletvekilleri Çakmak Barajına ödenecek ödenek ellerinizden öper. Bu proje için ya şimdi çalışıp bölgeye faydalı olup ya da ahirete kadar susun.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz