evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti  ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ  BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

“kazanmayan çiftçi üretmez”
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 7 Şubat 2019 - 10:44:23
“kazanmayan çiftçi üretmez”

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, tarımsal üretimin devamı ve dışa bağımlılığın azaltılması için çiftçinin üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Ergin, Türkiye topraklarının verimli olduğunu hatırlatarak, çiftçinin ürettiği üründen para kazandığı sürece kalkınabileceğini söyledi. Çiftçinin üretebilmesi için öncelikle kendisinin kazanmasının gerektiğine vurgu yapan Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, “Her işte olduğu gibi tarımda da […]

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, tarımsal üretimin devamı ve dışa bağımlılığın azaltılması için çiftçinin üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Ergin, Türkiye topraklarının verimli olduğunu hatırlatarak,
çiftçinin ürettiği üründen para kazandığı sürece kalkınabileceğini söyledi.

Çiftçinin üretebilmesi için öncelikle kendisinin kazanmasının gerektiğine vurgu yapan Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, “Her işte olduğu gibi tarımda da üreten çiftçi para kazanamazsa üretimi sürdüremez. Bu nedenle tarımsal üretimin devam etmesi, toplumun sağlıklı ve güvenilir gıdalarla beslenmesi, sanayinin hammadde ihtiyacının karşılanması, ihracatın yapılabil-mesi için çiftçilerin üretim yapması bu işten para kazanması gerekiyor” dedi.Ergin, tarımda çiftçinin maliyetinin artarken fiyatların aynı kalamayacağını vurgulayarak, “Her zaman söylediğimiz gibi, girdi fiyatları ne kadar artarsa artsın, çiftçinin maliyeti ne kadar yükselirse yükselsin tarım ve gıda fiyatlarının hep aynı kalması isteniyor. Oysa böyle bir dünya yok. Maliyet artarken fiyat aynı kalamaz. Çeltik üreten bir çiftçinin üretimi sürdürmesi için, ürettiği Çeltik sattığında hem kendi geçimini sağlayacak hem de bir sonraki dönem veya yılda üretim yapmak için girdileri satın alacak kadar para kazanması gerekiyor. Zararına en fazla bir yıl üretim yapabilir. Sonra devam edemez” ifadelerini kullandı.
“Türkiye yol ayrımında”
Yüksek girdi maliyetlerinin karşısında sattığı ürünle girdi alamayan çiftçinin ekonomik anlamda zor bir süreç yaşadığına dikkat çeken Ergin, şöyle devam etti:
“Türkiye, bu konuda tam bir yol ayrımında. Yıllardır çözülemeyen yüksek girdi fiyatları sorunu özellikle 2018 yılının ikinci yarısında döviz krizi ile doruğa çıktı. Artan yüksek girdi fiyatları nedeniyle çiftçi sattığı ürünle girdi alamıyor. Bu nedenle üretim yapmamanın maliyeti hesaplanıyor. Çiftçi, “üretmezsem ne kaybederim” diye hesap yapıyor. Çiftçilerin bir bölümü maliyetleri karşılayamadığı için sadece kendi ihtiyacı kadar üretim yapıyor. Tarımsal üretimden çekilenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle 2019’da tarımsal üretimde ciddi bir gerileme bekleniyor. Tarımsal üretimimizin talebi karşılayamaması nedeniyle her geçen gün artan tarımsal ithalat, gıda güvenliği ve ülkemizin dışa bağımlılığını artırmakta, çiftçilerimizin kârlı bir üretim yapamayarak üretim süreçlerinin dışında kalmasına yol açmaktadır. Bu durumun akla getirdiği ilk soru, neden talebimizi karşılayacak üretimi gerçekleştiremiyoruz, çiftçimiz neden üretemiyor olmaktadır. Bu soruya verilecek ilk yanıt, girdi fiyatlarının yüksekliği ve çiftçimizin kazanamıyor olmasıdır”
“Çitçiye yol açılmalı”
Üretim maliyetlerinin azaltılarak çiftçilerin üretime devam etmesine yönelik projelerin yapılmadığı taktirde dışa bağımlılığın süreceğini ekleyen Ergin, “Girdi fiyatlarında önlenemez artış ile motorin 169, DAP gübresi 155, Üre gübresi 171 baz değerleri ile dikkat çekici bir artış göstermiştir. Tüm bu veriler üzerinden bir değerlendirme yapıldığında, et fiyatlarında yüzde 20 civarından bir artış söz konusu iken, yem fiyatlarında yüzde 50, motorin ve gübre fiyatlarında ise bunun da üzerinde bir artış söz konusudur. 2015 yılı Aralık ayı sonunda 1 kilo kıyma ile 29.06 kilo besi yemi alınabilirken, 2018 yılı sonunda 22.86 kilo besi yemi alınabilmektedir. Aynı dönemde 1 kilo kıyma ile 41.27 kilo mısır alınırken, 31.22 kilo mısır alınabilmektedir. 1 kilo kıyma fiyatıyla alınabilecek motorin miktarı 6.87 litreden 4.92 litreye, DAP gübre 13.21 kilodan 10.26 kiloya düştü. Tarımsal üretimde üretim maliyetlerinin azaltılmasına, çiftçilerimizin üretime devam etmesine yönelik adımlar ihmal edilmeden bir an önce atılmalıdır. Mevcut durumun sürdürülmesi halinde gıda ihtiyacımızın karşılanmasında daha fazla dışa bağımlı bir ülke haline gelmemiz kaçınılmaz bir sonuç olacaktır” diye konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz