evden eve nakliyat, araç kiralama

Uzunköprü’de vatandaşın gündeminde terminal yok!

Uzunköprü’de vatandaşın gündeminde terminal yok!

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İCMALLER ASKILARDAN İNDİ

İCMALLER ASKILARDAN İNDİ

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

Ekim nöbetinde kritik yıl

Ekim nöbetinde kritik yıl

İTTİFAKLAR TAMAM GİBİ
 • AhmetAcaroglu
  • Ahmet Acaroglu
  • yeniadalet@yahoo.com
  • 31 Ocak 2019 - 11:59:04

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi halk oylamasıyla kabul edilmezden önce AKP’nin ısrarla dile getirdiği bir söylem vardı; artık koalisyonlar dönemi sona erecek, daha güçlü hükümetlerle ülke daha iyi idare edilecekti. Buna tek adam yönetimi diyenlerin sayısı da az değildi. Önce çok sert söylemlerle karşı çıkan, hatta “ bu ülkede herkes Cumhurbaşkanı olabilir, ama sen asla.” diye yeri göğü inleten MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan’ın hem Cumhurbaşkanı olması, hem de yeni hükümet sisteminin uygulanabilmesi için canla başla çalıştı.
Ama uygulamada gördük ki; yeni sistem, koalisyonsuz bir hükümet kurulmasını neredeyse imkansız hale getirmiş. Hatta AKP’nin yanında yer almazsanız, bu sistem karşımıza bir BEKA sorunu çıkarıyor. Öyle diyor sayın Bahçeli. Yani adına ister koalisyon, ister ittifak deyin artık siyasi partiler iş birliğine mecbur.
Fark şurada; eskiden seçimden sonra gündeme geliyordu, yeni sistemde seçimden önce oluşuyor bu zorunluluk. AKP ve MHP’nin oluşturduğu CUMHUR İTTİFAKI mensupları eğer kaybederlerse yeni sistemin yürümeyeceğini , bunun ülkemiz için bir felaket olacağını bile söylüyorlar. Seçimi kazanmayı bir ölüm kalım savaşı gibi takdim edenler var içlerinde. AKP’nin Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlığı yapmış Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz daha da ileri giderek ; “AKP’nin adayına verilecek oyların mahşer günü berat belgesi olacağını” söyleyebilmiştir. Tövbe estağfurullah.
Cehennemde yanmayan kefen, sırat köprüsünü kaymadan geçiren terlik satan sahte şeyhleri duyduk da” cennet garantili oy” siyaset sözlüğümüzde ilk defa yer alacak galiba. Ne oluyor yahu? Altı üstü yollarımızı yapacak, köhne pazaryerini modern hale getirecek, bize yeni bir terminal binası kazandıracak, kenti tertemiz genel tuvaletlerle donatacak, istihdam yaratacak , halkın içinde yaşayıp halkla beraber olacak belediye başkanlarını seçeceğiz sadece. Nedir bu panik atak açıklamalar, nedir bu korku? Devlet-i ebet müddete inananların beka korkusu olabilir mi? Ne diyor Gazi Mustafa Kemal:” Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Yeter ki biz yüce Başbuğun nasihatlarını unutup, O’nun aklı ve bilimi rehber yapan ışıklı yolundan ayrılmayalım.
Bugün ne yazacaktım, konu nereye geldi yine. Uzun lafın kısası ; bir iki başkanlık fazla olsun diye birbirimizi daha fazla kırıp incitmeyelim. Biz bu vatanı ne kadar seviyorsak başkaları da o kadar seviyor. Çözümlerimiz farklı olsa da Türk olmayı en büyük şeref sayanların ortak sevdasıdır bu vatan.
İzninizle son olarak ittifakların prensipleriyle ilgili düşüncelerimi de söylemek istiyorum. İttifakları hayata geçirebilmek de kolay olmuyor. Cumhur ittifakı (AKP+MHP) bir yanda, MİLLET ittifakı (CHP+İYİ PARTİ) diğer yanda. AKP ne derse desin, kimi aday gösterirse göstersin MHP itiraz etmiyor zaten. İtiraz eden disiplin kurulunda buluyor kendini. Kendi içinde tutarlı. Böyle bir ortakla anlaşmak kolay. Ama MİLLET ittifakının tarafları çok çetin tartışmalardan geçerek, hatta sayın Meral Akşener’in söylemiyle “masada intihar” noktasından dönerek mutlu sona ulaşmışlardır. Sular hala durulmuş değildir. Kaldı ki, iki parti bunu başarmış olsa bile bu durum herkesin mutlu olduğu anlamında da değerlendirilemez. İttifaklar tamam gibi diyorum ama pazarlıkta istediğini alamayan bazı il ilçe teşkilatlarında istifalar ve kaynamalar devam ediyor. İnanıyorum ki; bir sonraki yerel seçimde (yine bir ortaklık olacaksa) pazarlıklar, iki partinin il genel meclisi oyları ve kazandıkları belediye başkanlık sayıları masaya yatırılarak yapılacaktır.
Görüldüğü gibi Belediye Başkanlarının CHP’li olduğu yerlerde İYİ PARTİ aday çıkarmayıp ittifakın CHP’li adayını destekleme kararı almış. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve yurt genelinde durum bu. Bazı Büyükşehirler, iller ve bazı küçük ilçeler de İYİ PARTİ’ye bırakılmış. Öğrenebildiğim kadarıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinde Başkan Yardımcılığı, Sekreter Yardımcılığı ve dört müdürlük İYİ PARTİ’ye verilmiş. Eğer ittifaklar samimiyet ve güven üzerine inşa edilmişse, Belediye Meclisi üyelikleri belirlenirken de listeler birlikte yapılmalıdır. Bütün il ve ilçelerde CHP bu jesti yapmalıdır. Eğer bu bir ortaklıksa herkes rozet kulluğundan kurtulmalı, parti taassubu ve ideolojik prangaları bir kenara bırakarak kibir saltanatını yerle bir etmelidir. Yeter ki gün eksilmesin penceremizden, yeter ki aynı güneşin ısıttığı kalplerimiz Türklük için çarpmaya devam etsin. Seçimler gelir geçer. Al bayrağın gölgesi mutluluk için hepimize yeter.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz