evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti  ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ  BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

İstanbul-Selanik hızlandırılmış tren hattı faaliyete geçecek
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 14 Şubat 2019 - 10:00:36
İstanbul-Selanik hızlandırılmış tren hattı faaliyete geçecek

TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN – EFCHARİSTO ÇİPRAS Yıllardır açılmasını beklediğimiz Eskiköy sınır kapısı için Türk ve Yunan tarafından yeşil ışık yakıldı. Uzunköprü’nün son 30 yıldır hayali olan bu projenin hayata geçmesi ilçe ekonomisini canlandıracak. Bacasız fabrika olacak olan sınır kapısı için geri sayım başladı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras geçtiğimiz hafta Türkiye’ye yaptığı ziyaretin ilk gününde Cumhurbaşkanı Recep […]

TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN – EFCHARİSTO ÇİPRAS

Yıllardır açılmasını beklediğimiz Eskiköy sınır kapısı için Türk ve Yunan tarafından yeşil ışık yakıldı. Uzunköprü’nün son 30 yıldır hayali olan bu projenin hayata geçmesi ilçe ekonomisini canlandıracak. Bacasız fabrika olacak olan sınır kapısı için geri sayım başladı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras geçtiğimiz hafta Türkiye’ye yaptığı ziyaretin ilk gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile külliyede görüşmeler yapıp basın toplantısıyla gelişmeleri kamu oyuna duyurdular. Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile sık sık diyalog yoluyla beraber olacaklarını Kıbrıs sorununu çözmeye kararlı olduklarını ve Doğu Akdeniz’deki petrol yataklarının kullanımı ile ilgili ortak çalışmalara başlayabileceklerini belirterek ayrıca Uzunköprü’yü yakından ilgilendiren İstanbul-Selanik hızlandırılmış tren hattının da faaliyete geçeceğini söyledi.
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la konuşmasında Türkiye’den kaçan FETÖ’cülerin Yunanistan’a gelmesinden kendilerinin de mutlu olmadığını fakat sanıklar hakkında Yunan mahkemelerinin verdiği karara birşey yapamayacaklarını söyleyerek “2 ülkede ekonomilerinin gelişmeleri için büyük bir potansiyele sahip turizm kaynaklarının harekete geçirmenin zamanı geldi” ifadelerine yer verdi.
AKALIN SEVİNDİ
İstanbul-Selanik hızlandırılmış tren hattı başladığında Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı İbrahim Akalın’ın 30 yıllık rüyası da kısmen gerçekleşmiş olacak. Eski başkan Akalın gazetemize yaptığı açıklamada “Eskiköy kapısının araç trafiğine de açılmasıyla Karadeniz’den gelen Roro gemileri Tekirdağ’da yüklerini boşaltıp yüklü tırlar Tekirdağ-Hayrabolu-Uzunköprü-Eskiköy kapısından Yunanistan ve Avrupa’ya yüklerini götürebilecekler. Eskiköy Kapısı Türkiye’nin ilk gümrük kapısıdır. 1890 yılında yapılan Uzunköprü-İstanbul tren hattı 1930’lu yıllarda kapı olarak resmen açılmış ve 1980’li yıllarda çok faal olan gümrük kapımız hayali ihracatlarla işlevini yitirmişti. Eskiköy kapımızın açılmasıyla ve araç trafiğine geçişin olmasıyla Demirtaş mahallemiz ayrı bir canlılığa kavuşacaktır.”dedi.
MİSAFİRLERİMİZİ BEKLİYORUZ
Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Kent Konseyi Başkanı Dr.Mehmet Akbal “İstanbul-Selanik hızlı tren hattı başladığında Uzunköprü olarak Demirtaş mahallesinde bir takım kültürel ve turizm yatırımları gerçekleştirmek zorundayız. Semti trenden inecek konuklarımızın rahatça gezebilecekleri, yemek yiyebilecekleri, konaklayabilecekleri, alışveriş yapabilecekleri mekanlarla dizayn etmemiz gerekiyor” dedi.Son aylarda ülkemizde yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla Türk lirasının Avrupa para birimi EURO karşısında değer kaybetmesiyle Yunanistan’dan ve Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen turist akını Edirne ekonomisini krizden kurtardı. Eskiköy kapımızda açıldığı takdirde karşı taraftaki eski Uzunköprü kökenli soydaşlarımızın sıksık ilçemize gelerek ve Uzunköprülülerin Yunanistan’a yapacakları ziyaretle turizm kaynaklarımız harekete geçirilerek ilçemiz ekonomisinde olumlu gelişmeler yaşanacağını şimdiden tahmin ediyoruz. İstanbul-Selanik hızlandırılmış tren hattının yapımını gündemlerine koyan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a Uzunköprülüler adına teşekkür ediyoruz.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz