evden eve nakliyat, araç kiralama

GAYTANCIOĞLU TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORDU

GAYTANCIOĞLU TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORDU

EFSANE BAŞKAN ADAY OLMAYACAK

EFSANE BAŞKAN ADAY OLMAYACAK

Hesapsız, kitapsız yapılan projenin akibeti belli değil!

Hesapsız, kitapsız yapılan projenin akibeti belli değil!

BUGÜN FİDAN YARIN NEFES PROJESİNDEN İLÇEMİZE 8500 FİDAN DİKİLDİ

BUGÜN FİDAN YARIN NEFES PROJESİNDEN İLÇEMİZE 8500 FİDAN DİKİLDİ

AKBULUT “MUHTARLARIMIZIN TOPLULAŞTIRMADAN DOLAYI GELEN ŞİKAYETLERİNİ İVEDİLİKLE ÇÖZÜYORUZ”

AKBULUT “MUHTARLARIMIZIN TOPLULAŞTIRMADAN DOLAYI GELEN ŞİKAYETLERİNİ İVEDİLİKLE ÇÖZÜYORUZ”

HAZİRANDA GÜLMEK
 • AhmetAcaroglu
  • Ahmet Acaroglu
  • yeniadalet@yahoo.com
  • 5 Temmuz 2019 - 10:51:42

Sıcaktır yaz günleri. Ama öyle olmasa nasıl olgunlaşır ekinler, nasıl güler ayçiçekleri? Doğrudur, yapışkan sıcaklar bezdirir insanı. Nefes almak bile işkence olur bazen. Vardır elbet bir çaresi. Sıcaktan bunalanlar sahillere akın eder, denizde serinlemeye çalışır, sahildekiler de- eğer varsa öyle bir şansları -yaylalara koşar. Şırıl şırıl akan dereleri, cıvıl cıvıl öten kuşları, tertemiz doğasıyla güzeldir yaylalar. Sabahın sisinde yıkanan yemyeşil çimenlere uzanıp dağlara türküler söylersiniz.
Önceki hafta İstanbuldaydım. Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan’ın ihanet ettik dediği şehir. Her taraf beton yığını. Dayanılmaz bir sıcak. Ama Çamlıca tepesi serin. Hafta sonu hep kalabalıktır buraları. İstanbul’da yaşayanlar buralarda buluyorlar huzuru. Üniversite yıllarında bazı hafta sonları Küçük Çamlıca’ya ders çalışmaya gider, kahvaltımızı orada yapardık arkadaşlarla. O yıllarda İstanbul’un nüfusu üç milyon civarındaydı ama Çamlıca mesiresi yine kalabalıktı. Yalnız Beykoz’da oltalarını boş çeken balıkçılar dertliydi bu kez. Ertesi gün sabahleyin Ada vapurundaydık. Şimdiki Ada vapurları öyle eskisi gibi yandan çarklı değil ama yolcularıyla yine salkım saçak. Güvertenin küpeştesine yaslandık kızımla. Bir taraftan rüzgarda savrulan saçlarımızı toplamağa çalışırken, bir yandan vapurun ardında açılan köpüklü yola bakıyor, üzerimizde uçuşan martıları seyrediyorduk. Yıllar önce birkaç defa gelmiş olsam da Orkun ve Gülse için bu ilk Ada ziyaretiydi.
Ben özellikle Türkoloji gurubuyla yaptığımız geziyi unutamıyorum. Mehmet Kaplan, Birol Emil, İnci Enginün hocaların rehberliğinde o gün Burgazada’yı gezmiş, Sait Faik Abasıyanık’ın müze haline getirilen evini ziyaret etmiştik. Pazartesi müze kapalı olduğu için bu defa inmedik vapurdan,Büyükada’ya devam ettik. Halbuki kitap kurdu olan kızımın Sait Faik evini görmesini, O’nun çalışma masasına dokunmasını, o eşsiz hikayelerini yazdığı odanın havasını solumasını çok istemiştim.
Büyükada, temiz sahilleriyle aşı boyalı evleri, çiçekli bahçeleri, martıların sevecenliğiyle yerli yabancı turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biri. Eskiden hiç yokken bugün oldukça yoğun bir Arap ziyaretçi var. Özellikle İskele civarındaki lokanta ve kafeler çok kalabalık. Faytonla bir Ada turu yapabilmek için sıraya girip beklemek,at pisliği kokusuna katlanmak gerekiyor.
Afyon’luymuş bizi gezdiren faytoncu. Otuz yıldır buradaymış.”Atlı arabalar yasaklanıp, atlar özgür bırakılınca biz ne yapacağız abi” diyerek içini döktü bana. Ondan öğreniyorum ki; tam 250 fayton varmış burada. “Yani beş yüz at mı?”diye sorunca, “Ne beş yüzü abi, bin beş yüz.”diyor. Atlar dinlendirilerek, nöbetleşe çalışıyormuş. “Belediye size motorlu araçlar verecekmiş,daha iyi değil mi, hayvanlar da bu eziyetten kurtulur?” dedim. Başındaki sekiz köşeli kasketini ileri geri oynatarak cevapladı;”Abi vercekleri o akülü arabalar çıkabilir mi bu yokuşları? Ama İmamoğlu kazanırsa bir çözüm bulunur mutlaka.” diye koydu noktayı.
Atlar artık ezberledikleri bu güzergahlarda koştururken direklerdeki afişlerden bize tebessümle bakan o adam; “HER ŞEY GÜZEL OLACAK.” diyordu. Bunca derde,bunca sıcağa rağmen Haziran’da gülebilmek,barışın,sevginin, kardeşliğin sesi olabilmek ne güzel.
Ve nihayet sonuçlandı seçim. Hem de hiç kimsenin itiraz edemeyeceği, kuşku duyamayacağı bir farkla. Her şey çok güzel oldu.Sanki bütün sandıklar karanfil kokuyordu İstanbul’da.Haziranda gülmek başka bir mutluluk. Bu duyguyu yaşayan ve bizlere yaşatanlara selam olsun.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz