evden eve nakliyat, araç kiralama

TÜRKİYE İÇİN, UZUNKÖPRÜ İÇİN HAYDİ OYLAMAYA

TÜRKİYE İÇİN, UZUNKÖPRÜ İÇİN HAYDİ OYLAMAYA

KIRCASALİH BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN TÜTÜNCÜ “KANALİZASYON PROJEMİZ DEVAM EDİYOR, EN KISA  ZAMANDA YENİ SU PROJEMİZİ DE YAPMAK İSTİYORUZ”

KIRCASALİH BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN TÜTÜNCÜ “KANALİZASYON PROJEMİZ DEVAM EDİYOR, EN KISA ZAMANDA YENİ SU PROJEMİZİ DE YAPMAK İSTİYORUZ”

BECAN “ORTADA CENAZE VAR. ONU KALDIRMAK ZORUNDAYIZ”

BECAN “ORTADA CENAZE VAR. ONU KALDIRMAK ZORUNDAYIZ”

BURASI TC. KÜPLÜ BELEDİYESİ

BURASI TC. KÜPLÜ BELEDİYESİ

HALK EĞİTİM MERKEZİ FOTOĞRAF  SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

HALK EĞİTİM MERKEZİ FOTOĞRAF SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Gazetemiz gündeme getirdi. Edirne barosu görev kabul etti
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 14 Mart 2019 - 11:39:11
Gazetemiz gündeme getirdi. Edirne barosu görev kabul etti

BALKAN ŞEHİDİ TEVFİK BEY’İN MEZARI YAPILDI 1912-1913 Balkan Savaşı esnasında Bulgar’lar tarafından Uzunköprü’nün istilası sürecinde 1913 yılı Temmuz ayında Uzunköprü Şehsuvarbey okuluna öğretmenlik yapan Avukat Tevfik Bey ve 40 Türk genci istilaya karşı halkı mücadele etmeye teşvik ettikleri için Bey Mahalle Meydanında kurşuna dizildiler. Olay anında Tevfik Bey öldükten sonra cenazesi kaldırılınca Tevfik Bey’den evvel […]

BALKAN ŞEHİDİ TEVFİK BEY’İN MEZARI YAPILDI

1912-1913 Balkan Savaşı esnasında Bulgar’lar tarafından Uzunköprü’nün istilası sürecinde 1913 yılı Temmuz ayında Uzunköprü Şehsuvarbey okuluna öğretmenlik yapan Avukat Tevfik Bey ve 40 Türk genci istilaya karşı halkı mücadele etmeye teşvik ettikleri için Bey Mahalle Meydanında kurşuna dizildiler.
Olay anında Tevfik Bey öldükten sonra cenazesi kaldırılınca Tevfik Bey’den evvel vurulan Ahmet Bey’in halen daha sağ olduğunu gören Bulgarlar biz kurşuna dizdiğimiz insanı ölmeyince bir daha ateş etmeyiz diye yaralı bıraktıkları bugüne kadar dilden dile anlatılan tarihi hikayedir.

Gazetemiz olarak bu haberi 18 Kasım 2018 tarihinde değerlendirmiştik ve Uzunköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de 18 Kasım 2018 Kurtuluş Bayramı etkinliklerinde Tevfik Bey’in mücadelesini ve şehit edilişini yorumlayan bir tiyatral gösteri gerçekleşmişti. Haberimiz üzerine Edirne Barosu Balkan Şehidi Avukat Tevfik Bey’in mezarını yönetim olarak yaptırmaya karar verdiler.
Edirne Barosu Uzunköprü Temsilcisi Nebi Doğan da yaptığı girişimlerle Uzunköprü Kaymakamlığına resmi müracaat ederek bilgileri dahilinde mezarın yapımı için gerekli çalışmaları başlatıldı. Uzunköprü belediyesi park ve bahçeler müdürlüğü anıt mezarın etrafına düzenleme yapacak.
İlgililer, 5 Nisan 2019 tarihinde Büyükşehsuvarbey’in cami bahçesinde Tevfik Bey’in yeni yapılan mezarı başında tören ile anılacağı ifade edildi.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz