evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti  ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ  BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

ERGENE NEHRİ TARİHE Mİ KARIŞIYOR?
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 2 Mayıs 2019 - 10:55:49
ERGENE NEHRİ TARİHE Mİ  KARIŞIYOR?

İtalya’nın Po ovasının simetrik kız kardeşi Ergene Ovasının alüminyumlu topraklarını bir baştan bir bir başa sulamak amacıyla Yıldız dağları (Istıranca) doğup Meriç Adasarhanlı altında Meriç nehri ile birleşen, ege denizine dökülen ve yüzyıllardır su iletimi sağlayan 283 km uzunluğunda, havzası toplam alanı 12 bin 438.2 km2 alana yayılan Ergene Nehri Ekim ayında tarih mi oluyor? […]

İtalya’nın Po ovasının simetrik kız kardeşi Ergene Ovasının alüminyumlu topraklarını bir baştan bir bir başa sulamak amacıyla Yıldız dağları (Istıranca) doğup Meriç Adasarhanlı altında Meriç nehri ile birleşen, ege denizine dökülen ve yüzyıllardır su iletimi sağlayan 283 km uzunluğunda, havzası toplam alanı 12 bin 438.2 km2 alana yayılan Ergene Nehri Ekim ayında tarih mi oluyor?

Sadece yağmur suları ile dolacak olan Ergene nehrine Çakmak barajından su basılacak. Uzunköprü Çeltik üreticileri birliği su kooperatifi kurarak üreticilerimize hizmet verecek.

Ergene nehrinin kirli suları Ekim ayında Marmara denizine dökülecek. Ergene nehrine kirli ve zehirli sular gelmeyecek ama Istırancadan’da temiz su gelmeyecek. Yağmurdan yağmura ergene nehri yatağı su görecek. Ergene vadisinde ekolojik olarak sıkıntılar oluşacak…

Ergene Nehri, bildiğiniz gibi Çerkezköy ve Çorlu’daki sanayi tesisleri yüzünden kirletilmektedir. Özellikle taştığı zaman bütün Ergene Ovası kirlenmektedir.
Bu kirlilikten Uzunköprü, Pehlivanköy, Alpullu, Sinanlı, Çorlu, Çerkezköy, Muratlı gibi nehir üzerinde bulunan yerleşim birimleri etkilenmektedir. 70’li yıllarda Kocaeli ve Gebze sanayi bölgesi dolduktan sonra gözler Trakya topraklarına çevrilmiş ve İstanbul için temizlik vakti gelmişti.1980’li yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dala’nın Haliç Yarımadasını deri sanayinden kurtarmak amacıyla sanayi tesislerinin Çorlu ve Çerkezköy’e gelmesiyle Ergene Nehri yaklaşık 30 yıldır zehirli akarak topraklarımızı da verimsiz hale getirdi.
Ak Parti hükümeti yıllar önce Ergene Eylem Planı projesi içerisinde Çorlu’daki sanayi kuruluşlarının atıklarından oluşan Ergene’nin kirli suyunu Marmara Denizi’nin derinliklerine deşarj etme planı en geç Ekim ayında hayata geçecek. Ergene Nehri’nin kirli suları Marmara Denizine yönlendirilince binlerce yıldır akan Ergene Nehri kuruyacak. Çünkü ergene nehrini besleyen ıstıranca dereleri 1997 yılında kurulan Sultanbahçedere barajında toplanarak İstanbul’a pompalanıyor. Sultanbahçedere Barajı yıllık 19,4 milyon m³’lük kapasiteye ve 46,5 kilometrekarelik havza alanına sahip.

ERGENE KURUYACAK
Ekim ayında sanayi suları arıtılarak Marmara denizine akıtılınca ergene nehrine sadece yağmur suları gelecek. Kırklareli’nden Uzunköprü’ye kadar olan bölüm yılın uzun bir süresi kurak kalacak. Uzunköprü’de Çakmak barajından verilecek su ile ergene nehrinde su hep olacak.
SU BİRLİĞİ KURULUYOR
Yetkililer dünyanın en kaliteli topraklarına sahip Ergene Ovası tarım dışı kalmasını önlemek amacıyla Edirne Valiliği Çakmak Barajının biten gövde inşaatı sonrası baraj yönetimini dolayısıyla suyun kontrolünü Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliğine dernek kurmaları için görevlendirdi. Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliği bugünlerde derneğin tüzüğünü hazırlamakla meşguller. Dernek kurulduğu andan itibaren Edirne Valiliği Çakmak Barajının su tasarrufunu Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliğine devredecek. ERGENE NEHRİNE MERİÇ SUYU
Yazın Meriç Nehrinden Ergene İletim Kanalı vasıtasıyla suyun debisi uygun olduğu zamanlar pompalarla su iletim kanalından gelerek Demirtaş mahallesinden Ergene Nehrine ulaşacak. Yazın Meriç Nehrinden su seviyesinin azalmasıyla Çakmak Barajının gövdesindeki su tarım amacıyla kullanılmak üzere cazibesiyle yine iletim kanalı vasıtasıyla Ergene Nehrine ulaşacak. Meriç Nehrindeki suyun Ergene Nehrine ulaşması için kanalın ve pompaların da hazır olduğu istendiği takdirde hemen Meriç Nehrinden Ergene Nehrine su basılabileceği öğrenildi. Meriç’ten Ergene Nehrine gelecek suyun enerji giderlerini de kurulacak dernek vasıtasıyla Ergene Ovasında tarım yapan üreticilerden tahsil edileceği öğrenildi.
BU YIL SON ANLAŞMA YAPILACAK
Gazetemizin yaptığı araştırmada bu yıl son defa Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliği Kırklareli Kayalı Barajı yöneticileri ile su anlaşması yapacaklar ve Kayalı Barajından Ergene Nehrine temiz su salarak nehirdeki suyun kalitesi iyileştirilip tarımda ücret karşılığı kullanılacak. Önümüzdeki yıl Meriç’ten Ergene Nehrine su geldiğinde İstasyondan Pehlivanköy’e kadar olan bölüme su iletimi olmayacağından önümüzdeki yılda suyun ulaşmadığı yerlerde tarım yapılması için tekrar Kırklareli Kayalı Barajından su alınması planlanıyor. Bu çalışmalar Çakmak Barajının yeraltı sulama kanal projeleri bitene kadar süreceğini öğrendik. Bu şartlar geliştiğinde Ekim ayında Ergene Nehri özelliğini yitirip tarihe karışacak.
SÖZÜN ÖZÜ
Ergene eylem planı dahilinde yapılan bu çalışmalar ile artık ergene nehrine bilerek kimse kirli suyunu salamayacak. Sular arıtılarak Marmara denizine dökülecek.
283 km uzunluğunda, havzası toplam alanı 12 bin 438.2 km2 alana yayılan Ergene nehrine artık sadece yağmur suları gelecek. Uzunköprü üreticileri bu konuda yine de şanslı. Çakmak barajından sürekli su akışı sağlanacak. Ancak, Kırklareli ilinden Uzunköprü’ye kadar olan Ergene nehrinde Istırancadan su gelmediği için sadece yağmur yağdığında su görebileceğiz. Kayalı barajının önemi burada ortaya çıkıyor. Ancak Çakmak barajının bitmesi ile bu havza tekrar canlanacak. Eskilerin dediği gibi “insan ek, insan çıkar” bizim ömrümüz yeter mi bilemiyoruz!

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz