evden eve nakliyat, araç kiralama

KAYMAKAM ERDOĞAN ” ÇİFTLİK KÖY, SALARLI YOLU YIL SONUNA KADAR HİZMETE GİRECEK”

KAYMAKAM ERDOĞAN ” ÇİFTLİK KÖY, SALARLI YOLU YIL SONUNA KADAR HİZMETE GİRECEK”

50 YILLIK  BEKLEYİŞ BİTİYOR

50 YILLIK BEKLEYİŞ BİTİYOR

ÜRETİCİNİN GÖZÜ KULAĞI MAZOT,  GÜBRE DESTEKLEMELERİNDE

ÜRETİCİNİN GÖZÜ KULAĞI MAZOT, GÜBRE DESTEKLEMELERİNDE

YENİ HASTANEMİZ BAKANIN İMZASINA KALDI

YENİ HASTANEMİZ BAKANIN İMZASINA KALDI

2020 bütçesinden  yeni huzurevine  para aktarılacak

2020 bütçesinden yeni huzurevine para aktarılacak

Ekim nöbetinde kritik yıl
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 23 Ocak 2020 - 11:21:49
Ekim nöbetinde kritik yıl

Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ekim nöbeti uygulaması hakkında konuştu. Uygulama kapsamında, aynı ürünün 3 yıl arka arkaya ekilmesi durumunda o üründeki destekten faydalanılamayacağını hatırlatan Oda Başkanı Kılıç, üreticinin dikkatli olması gerektiğini belirterek uygulamanın örtü altı üretimler ve çeltik ürününü kapsamadığını kaydederken, toprağın verimliliği açısından 3 yıl aynı […]

Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ekim nöbeti uygulaması hakkında konuştu.

Uygulama kapsamında, aynı ürünün 3 yıl arka arkaya ekilmesi durumunda o üründeki destekten faydalanılamayacağını hatırlatan Oda Başkanı Kılıç, üreticinin dikkatli olması gerektiğini belirterek uygulamanın örtü altı üretimler ve çeltik ürününü kapsamadığını kaydederken, toprağın verimliliği açısından 3 yıl aynı ürünü arka arkaya ekmenin sağlıklı bir yol olmadığını söyledi.
“ÜRETİCİLER DİKKAT ETMELİ”
2018 yılında başlayan uygulamanın üçüncü yılına girildiğine vurgu yapan Yıldız Kılıç, üreticilerin özellikle bu yıl ekim yaparken ekim nöbeti uygulamasına dikkat etmeleri gerektiğini belirterek “Aynı yıl çeltik hariç diğer ürünlerde 3 yıl arka arkaya aynı ürün ekilemiyor. Ekildiği takdirde destekten faydalanamıyorsun. Ürünü değiştirmek gerekiyor. Üreticimizin bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü de bu konuda bilgilendirme yaptı. Biz de Uzunköprü Ziraat Odası olarak bütün çiftçilerimizi bilgilendirdik. Zaten aynı ürünü 3 yıl arka arkaya ektiğinizde verim kaybı yaşayabiliyorsunuz. 3 yıl arka arkaya aynı ürünü ekmek de çok doğru bir uygulama değil. Hem ürünün, hem de toprağın verimliliği açısından ürünü değiştirmek gerekiyor” dedi.
EKİM NÖBETİ UYGULAMASI
Tarım ürünlerinin yeterli, kaliteli ve uygun maliyetlerde üretimi, tarımsal üretim yapılan arazinin, çiftçilerin, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunması ile sürdürülebilir tarım için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ekim nöbeti uygulamasına göre; 2018 üretim yılı baz alınarak aynı parsele üst üste aynı ürünün ekimini yapan çiftçiler, 2020 yılında mazot, gübre ve diğer bitkisel üretim destekleri alamayacaklar.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz