evden eve nakliyat, araç kiralama

TÜRKİYE İÇİN, UZUNKÖPRÜ İÇİN HAYDİ OYLAMAYA

TÜRKİYE İÇİN, UZUNKÖPRÜ İÇİN HAYDİ OYLAMAYA

KIRCASALİH BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN TÜTÜNCÜ “KANALİZASYON PROJEMİZ DEVAM EDİYOR, EN KISA  ZAMANDA YENİ SU PROJEMİZİ DE YAPMAK İSTİYORUZ”

KIRCASALİH BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN TÜTÜNCÜ “KANALİZASYON PROJEMİZ DEVAM EDİYOR, EN KISA ZAMANDA YENİ SU PROJEMİZİ DE YAPMAK İSTİYORUZ”

BECAN “ORTADA CENAZE VAR. ONU KALDIRMAK ZORUNDAYIZ”

BECAN “ORTADA CENAZE VAR. ONU KALDIRMAK ZORUNDAYIZ”

BURASI TC. KÜPLÜ BELEDİYESİ

BURASI TC. KÜPLÜ BELEDİYESİ

HALK EĞİTİM MERKEZİ FOTOĞRAF  SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

HALK EĞİTİM MERKEZİ FOTOĞRAF SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Edirne’nin UNESCO şansı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 19 Nisan 2019 - 17:44:50
Edirne’nin UNESCO şansı

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Edirne’nin UNESCO’nun hem somut, hem de somut olamayan kalıcı listede mirasa sahip olan dünyadaki ender şehirlerden biri olduğunu söyleyerek Uzun Köprü’den bahsetti.Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Öcal Oğuz, Türkiye’nin zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu ifade etti. Oğuz, son yıllarda yapılan çalışmalar ve UNESCO’ya yapılan […]

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Edirne’nin UNESCO’nun hem
somut, hem de somut olamayan kalıcı listede mirasa sahip olan dünyadaki ender şehirlerden
biri olduğunu söyleyerek Uzun Köprü’den bahsetti.Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr.
Öcal Oğuz, Türkiye’nin zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu ifade etti.

Oğuz, son yıllarda yapılan çalışmalar ve UNESCO’ya yapılan başvurularla birlikte Türkiye’nin UNESCO Somut ve Somut Olmayan Miras Listeleri’nde yer alan eserlerinin arttığını dile getirdi.
“Edirne UNESCO’dan yararlanmalı”
Oğuz, Edirne’nin zengin bir kültüre sahip olduğunu kalıcı ve geçişi listedeki eserleriyle öne çıktığını da anlattı.
Selimiye Camisi ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin kalıcı listede olmasının yanı sıra kentteki 2 eserinde geçici listede olduğunu hatırlatan Oğuz, şöyle devam etti: “Selimiye Camisi ve Külliyesi 2011 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bu hem Edirne hem de Türkiye için sevindirici bir durum. Edirne’nin geçici listede 2. Beyazıt Külliyesi ve Uzun Köprü bulunuyor. Bunlar önemli çalışmalar geçici listede olmaları bile kent mobilizasyonu ve akademik üniversite çalışmaları gerektiriyor. En kısa sürede bu iki eserinde asıl listeye alınmasını diliyoruz. Somut olmayan listede de 2012 yılından beri Kırkpınar Yağlı Güreşleri bulunuyor. Edirne hem somut hem de somut olmayan miras listesinde iki önemli mirasa sahip. Dünyada bu şekilde çok az şehir var. Bu Edirne için çok önemli bir motivasyon kaynağı. Edirne’nin bundan çok iyi şekilde yararlanması lazım.”

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz