evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti  ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ  BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

ÇEVRECİ AV. KAÇAR “Bakanlık Saros’u gözden çıkardı”
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 14 Şubat 2019 - 10:00:21
ÇEVRECİ AV. KAÇAR “Bakanlık Saros’u  gözden çıkardı”

Keşan’a bağlı Sazlıdere Köyü’nde yapılması planlanan ‘Saros FSRU gemi iskelesi’ projesine yönelik sivil toplum örgütleri ve bölge halkının itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nihai raporunda olumlu yönde karar verdi. Sazlıdere Köyü’nde BOTAŞ tarafından yapılması planlanan ‘Saros FSRU gemi iskelesi’ projesinde daha önce yurttaşların tepkisi, imza etkinlikleri ve bölgede yapılan eylemlere rağmen Çevre ve Şehircilik […]

Keşan’a bağlı Sazlıdere Köyü’nde yapılması planlanan ‘Saros FSRU gemi iskelesi’ projesine yönelik sivil toplum örgütleri ve bölge halkının itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nihai raporunda olumlu yönde karar verdi.
Sazlıdere Köyü’nde BOTAŞ tarafından yapılması planlanan ‘Saros FSRU gemi iskelesi’ projesinde daha önce yurttaşların tepkisi, imza etkinlikleri ve bölgede yapılan eylemlere rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, projenin son halinin ÇED raporunun olumlu görüldüğünü ve nihai karar vererek, projeye onay verdi.
Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Bülent Kaçar, kararı eleştirerek, “Saros körfezi Trakya’dır. Sıra denizlerimizde. Onbinlerce imza, yüzlerce itiraz dilekçesi yetmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yine şaşırtmadı. Saros körfezinde yaşayanlara, Trakyalılara rağmen denizimizi sanayiye, dev gemilere açmaya nihai rapor ile karar verdi. Hepimize kolay gelsin” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tekirdağ’ın Malkara ve Marmara Ereğlisi’nde kurmak istediği kömürlü termik santral için daha önce Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal kararı verilen projeye yönelik plan değişiklikleri yapmasına hukuk dur dedi. Trakya Platformu’nun açtığı dava sonucunda ısrarla yapılan plan değişiklikleri bir kez daha iptal edildi.
Trakya Platformu bileşenleri konuyla ilgili TMMOB Mimarlar Odası’nda bir araya gelerek, basın açıklamasında bulundu. 3 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklamasına Trakya Platformu Basın Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, Platformun Edirne Yürütme Kurulu Üyeleri Yılmaz Eren, Ziya Gökerküçük, Nihat Çolak, Platform Bilim Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Muzaffer Eskiocak, Prof.Dr. Sevgi Eskiocak, Prof.Dr. Ahmet Yaraş ve Jeoloji Yük. Mühendisi Osman Candeğer katıldı. Ayrıca açıklamaya Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül ve Başkanvekili Hasan Karagöz, KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Fırtına ve Edirne Kent Konseyi adına Özer Demir de destek verdi.
“Çevre kirliliğine neden olacak”
Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Bülent Kaçar, basın açıklamasını okuyarak, iptal kararının önemine değindi. Bakanlığın plan değişiklikleriyle üzerinde ısrar ettiğini proje hakkında Danıştay 6’ncı Dairesi’nin gerekçeli iptal kararını açıklayan Kaçar, bölgeye kurulmak istenen termik santrallerin 1/100.000 ölçekli revizyon çevre düzeni planı ilkelerinin vizyon ve ilkeleri ile taban tabana zıt ve aykırı biçimde tarım toprakları aleyhine ve yeraltı su rezervlerine zarar verebilecek şekilde kömür çıkarılmasını öngördüğü ve çevre kirliliğine yol açma riski taşıdığını dile getirdi.
“Yerin altında su kalmayacak”
Projeyle mevcut yer altı sularının geleceğinin de tehlike altında olduğu belirtilen açıklamada Kaçar, şöyle devam etti: “Gerekçeli kararda; kömüre dayalı termik santralin, Marmara Bölgesi ve Ergene Havzasında tükenme sürecine giren yeraltı su rezervlerinin en büyük özenle korunması gereken doğal kaynaklar listesinin başında yer aldığından, sürdürülebilirlik ilkesi gereğince yeraltı sularının, ancak yüzey sularının yeterli olmadığı dönemlerde ve zorunlu durumlarda kullanılması, birden çok termik santral inşa edilebileceği de dikkate alındığında, bu rezervlerin tükenmesi sürecini hızlandırabileceğinden planlama ilkelerine uygun olmadığı belirtilmiştir.
“Kamu yararı yok”
Dava konusu 1/100.000 Ölçekli Plan değişikliği ile ithal ve/veya yerli kaynaklı ve mevcut kömür rezervinin kullanılmasına dönük olarak, 2. ve 3. maddelerde ifade edilen alanlarda da Ergene Havzasının başta gelen çevre sorunu haline gelen yeraltı su kaynaklarındaki hızlı azalışı nedeniyle yeraltı suyu kullanacak yeni sanayilerin kurulmasına izin verilmeyen ve bu kapsamda bulunan kömüre dayalı termik santral (soğutma sistemi yönünden bir ayrım yapılmaksızın) kurulmasına olanak sağlayan dava konusu plan değişikliklerinin Ergene Havzası açısından sürdürülebilirlik ilkesi, planlama esasları ve kamu yararı ile hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmıştır”
“Termik santral macerasına son verilsin”
Trakya’nın geri kalanın da halen termik santral tehlikesinin sürdüğünü Danıştay’ın kararının sürdürülen yaşam mücadelesi açısından önemli olduğunun altını çizen Kaçar, “Trakya çok özel ekolojik değerlere, verimli tarım topraklarına sahip bir bölgedir. İnsanın; hürriyet, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları sağlayan onurlu ve refah içinde bir çevrede yaşamak temel hakkıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sesleniyoruz; hukuka ve yargı kararlarına aykırı olduğu defalarca tescillenen tüm plan değişikliklerinden derhal vazgeçin. Danıştay kararlarındaki hukuksal ve idari uyarılar, hükümler kurumlarca görmezden gelinemez. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı son Danıştay 6.Dairesi kararı gereğince Trakya Bölgesi’ndeki tüm termik santral plan değişikliklerini ve projelerini derhal iptal etmelidir. Bu karar ile ülkemizin önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesi olan Trakya’da halk sağlığı, temiz hava hakkı, sağlıklı beslenme, gıda güvenliği, su hakkına yönelik ciddi bir tehdit unsuru olan ve yaşam hakkına kastedecek olan kömürlü termik santral macerasına son verilmiştir. Elde ettiğimiz son Danıştay kararı ile hukuken kanıtlandığı gibi Trakya’ya asla kömürlü termik santral kurulamaz. Trakya’mızın, insanımızın bir kez daha gözü aydın, gönlü ferah olsun”

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz