evden eve nakliyat, araç kiralama

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

BORUYLA DEĞİL TÜPLERLE GELDİ

Erdoğan inat etti  ve başardı

Erdoğan inat etti ve başardı

Yağışlar debileri artırıdı

Yağışlar debileri artırıdı

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

HARUN ÜZREK’İN İÇİNE DOĞDU

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ  BİR AY ERTELENDİ

AK PARTİ’DE DELEGE SEÇİMLERİ BİR AY ERTELENDİ

ÇELTİK EKİMLERİMİZ BAŞLADI
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 7 Mayıs 2019 - 11:55:28
ÇELTİK EKİMLERİMİZ BAŞLADI

Türkiye’de pirincin başkenti ilçemizde bu yıl merkez ve köylerimiz olmak üzere yaklaşık 180 bin dekar alanda çeltik ekimi yapılması öngörülmektedir. Geçtiğimiz yılın sonları itibariyle yükselen çeltik fiyatları üreticilerimizi memnun etmiş ve ekim alanları geçen yıla göre biraz daha artmasını bekleniyor. İlçemizde bu yıl ilk defa çeltik ekimi 25 Nisan 2019 tarihinde Balabanköy’de gerçekleştirilirken Uzunköprü Çeltik […]

Türkiye’de pirincin başkenti ilçemizde bu yıl merkez ve köylerimiz olmak üzere yaklaşık 180 bin dekar alanda çeltik ekimi yapılması öngörülmektedir. Geçtiğimiz yılın sonları itibariyle yükselen çeltik fiyatları üreticilerimizi memnun etmiş ve ekim alanları geçen yıla göre biraz daha artmasını bekleniyor.

İlçemizde bu yıl ilk defa çeltik ekimi 25 Nisan 2019 tarihinde Balabanköy’de gerçekleştirilirken Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Ali Öner de 1 Mayıs 2019 Çarşamba günü Eskiköy’de ilk çeltik ekimlerine başladı. Birlik Çeltik entegre tesisleri’de 10 dönüm arazide çeltik ekimlerine başladı.
Başkan Ali Öner sahip oldukları Bor Tarım Şirketi olarak genellikle tohumluk çeltik üretimi yaptıklarını belirterek “8 cins çeltik ekimi yapıyoruz. Bunların içerisinde yabancı meşeli ve yeni geliştirilen Türk tohumları mevcuttur. Ülkemizin yıllık pirinç tüketimi yaklaşık 850 bin tondur. Türkiye’de geçen yıl 1 Milyon 400 bin dekar alanda çeltik ekilmiş yaklaşık 1 Milyon ton çeltik üretimi hasat edilmiş ve 700 bin ton pirinç elde edilmiştir. Türkiye’nin kalan 150 bin ton ihtiyacını da Toprak Mahsulleri Ofisi ithalat yaparak karşılamaktadır. Türk Çeltik üreticileri tohum, gübre ve ekipman ve birim alanından elde ettikleri kaliteli ve yüksek verimle Avrupada’ki çeltikçilerden daha üst düzeyde tarım yapmaktadır. Bunu da Avrupa’ya yaptığımız ülkelerdeki gezilerden gözlemlerimiz de sabittir. Çeltik Üreticileri olarak şuan ki fiyatlardan memnunuz. Üreticilerimize bereketli bir sezon diliyoruz” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz