evden eve nakliyat, araç kiralama

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU  UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK  FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

BUĞDAYDA SON 5 YILIN EN KALİTELİ VE YÜKSEK VERİMİNİ ALIYORUZ
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 5 Temmuz 2019 - 10:41:45
BUĞDAYDA SON 5 YILIN EN KALİTELİ  VE YÜKSEK VERİMİNİ ALIYORUZ

Uzunköprü TMO hergün 850 ton buğday alımı gerçekleştiriyor. Üreticinin parası ise 10 gün sonra hesaba yatıyor. Üreticiler Keşan-Havsa-Edirne’de faal olan Lisanslı Depolara buğday getirdikleri takdirde ton başına 25 TL. daha fazla para desteği alacakları gibi %2 stopaj ve SSK’dan muaf olacak. Lisanslı depolara ürünü döken üretici parasını 3 gün sonra alıyor. Gazetemiz olarak 1968 yılından […]

Uzunköprü TMO hergün 850 ton buğday alımı gerçekleştiriyor.

Üreticinin parası ise 10 gün sonra hesaba yatıyor.

Üreticiler Keşan-Havsa-Edirne’de faal olan Lisanslı Depolara buğday getirdikleri takdirde ton başına
25 TL. daha fazla para desteği alacakları gibi %2 stopaj ve SSK’dan muaf olacak. Lisanslı depolara ürünü döken üretici parasını 3 gün sonra alıyor.

Gazetemiz olarak 1968 yılından bu yana bölgemizde tarım sektöründe yaptığımız haberlerle daima gerçekleri dile getirdiğimiz gibi gündemi de belirlemiştik. Yeni Adalet gazetemizin 20 Haziran 2019 tarihli sayısında “2019 Tarımda Bereket Yılımı Olacak” öngörümüzü belirten bir haber yapmıştık.
Buğday harmanının başladığı bugünlerde Toprak Mahsulleri Ofisini ziyaret ederek TMO Uzunköprü Ajans Müdürü Metin Derdiyok ile buğday alımı üzerine bilgi alışverişinde bulunduk.

TMO Ajans Müdürü Metin Derdiyok yaptığı bilgilendirmede şunları söyledi “TMO Uzunköprü Ajans Müdürlüğü olarak 2019 yılı buğday alımlarına Uzunköprü’de 24 Haziran tarihinde başladık. Bugün itibariyle 10 bin ton buğday alımı yaptık. Uzunköprü Ajans Müdürlüğü olarak günlük 850 ton buğday alımını gerçekleştiriyoruz. Buğday alımlarımız randevu sistemiyle yapılmaktadır. Uzunköprü Ajans Müdürlüğü olarak Demirtaş’taki silolarımız 27 bin ton, Hamidiye silolarımız 15 bin ton, Meriç silolarımızda da 10 bin ton kapasite bulunmaktadır. Kapalı alanda yaklaşık 50 bin ton buğday alabiliyoruz. Üreticimizin bu yıl getireceği her buğdayı alacağız. 50 bin tonun üzerinde gelecek olan buğdayları da üreticimizi mağdur etmemek şartıyla farklı depolama şekilleri ile alımını gerçekleştireceğiz. Üreticiden Ajans Müdürlüğüne gelen ürünlerin %80’i kırmızı orta sert nitelikli olup Rumeli esperya, filabura 85 cinsi buğdaylardan olup diğer %20’lik dilimde farklı cinslerden oluşmaktadır .Ajans Müdürlüğü olarak kırmızı orta sert buğdayları kalitesine göre ton başına 1325 TL ile 1400 TL arasında alıyoruz. Diğer grup buğdayları da 1250 TL
1275 TL arasında alımını gerçekleştiriyoruz. Kırmızı sertlerde verim ortalaması 500 kilo diğer grupta ise 550-600 kg arasında görülmektedir. TMO’ya gelen ürünlerimizin kalitesi son 5 yılın en yüksek kaliteli ürünü ve en iyi verimini görüyoruz. Bu yıl ilçemizde buğday üreticilerimiz birim alanda rekolte ve kalite olarak maksimum değerleri elde ederek üreticilerimizin de yüzü gülüyor. TMO aldığı ürünlerin 10 gün sonra ödemesini yapmaktadır. Toprak Mahsulleri Ofisi Uzunköprü Ajans Müdürlüğü olarak üreticilerimize farklı bir tavsiye olarak arzu eden çiftçilerimizin buğdaylarını Keşan-Havsa-Edirne’de faal olan Lisanslı Depolara getirdikleri takdirde ton başına 25 TL nakdi desteği alacakları gibi %2 stopaj ve SSK muaf olacaklardır. Lisanslı Depoculukta ödemeler 3 gün içerisinde yapılmaktadır.“
ÜRETİCİLER ALIMLARDAN MEMNUN
Gazetemiz muhabiri TMO Ajans Müdürlüğünde üreticilerle yaptığı görüşmede ofisin alım kriterlerinden son derece memnun olduklarını belirterek “Ofiste fazla beklemiyoruz kantara girdikten 15 dakika sonra malımızı boşaltıyoruz ve alım şartlarından son derece memnunuz” dediler.
Ürünü teslim ederken görüntülediğimiz Kadıgebren Köyünden İdris Arıcı, Bu yıl rumeli cinsi buğday ektiğini, 500 kilogram ortalama verim aldığını ve 1350 TL’den satış işlemi gördüğünü söyleyerek bereket versin dedi.
ZİRAAT ODASININ AKİBİ VERİM ARTIŞINADA NEDEN OLDU
Buğdayda son 5 yılın en yüksek verimini ve kalitesini ve yaşanan olumlu gelişmenin sebebini Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç’a sorduğumuzda Başkan Kılıç “Yüksek verim ve kaliteli buğday üretiminde bu yıl istenen bütün şartların oluştuğunu söyledi. Başkan Kılıç “bu yıl üreticilerimiz kaliteli tohumu iyi bir işçilikle Ekim ayında ektiler ve arkadan yağan yağmurlarla ürün zamanında çıktı. Buğday ürünü kış mevsiminde gerekli gelişmesini gösterdi ve bahar ayında üreticilerimiz zamanında gübresini atarken Ziraat Odası bünyemizde görevli bulunan 4 adet tarım danışmanı elemanımız buğday alanlarını sık sık ziyaret ederek pas, mantariyel ve süne gibi gördükleri olumsuzluk yaratacak etkileri üreticilere zamanında bildirip gerekli zirai mücadeleyi yaptırdılar. Bu yılki yaşanan olumlu mevsim şartları içerisinde 10 Mayıs ile 10 Haziran tarihleri arasında Güney Batı rüzgarları “lodos, akyel” esmemesi de üretimde verimin düşmemesine sebep oldu. Saydığımız bütün bu olumlu gelişmelerin neticesinde ilçemizde bu yıl 280 bin dekar ekili buğday alanında son 5 yılın en kaliteli ve yüksek verimli buğday üretimini yapmış bulunuyoruz. Uzunköprü Ziraat Odası ile işbirliğinde olan üreticilerimiz teknik elemanlarımızla birlikte bilimsel çalışma yaptıkları takdirde daima kazanacaklardır. Buğday üreticilerimize öncelikle şükranlarımı sunuyorum. Ürettikleri kaliteli ve yüksek verimli buğday ürünü ile ülke ekonomisine ve ilçe ekonomisine katma değer yaratırken emeklerinin karşılıklarını da her zaman almalarını istiyoruz. Harmanda daneniz bol bereketinizde bol olsun diyoruz.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz