evden eve nakliyat, araç kiralama

Uzunköprü’de vatandaşın  gündeminde terminal yok!

Uzunköprü’de vatandaşın gündeminde terminal yok!

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İCMALLER  ASKILARDAN İNDİ

İCMALLER ASKILARDAN İNDİ

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

Ekim nöbetinde kritik yıl

Ekim nöbetinde kritik yıl

Bölgemiz Küresel Isınmanın Tehdidi Altında
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 30 Aralık 2019 - 14:25:43
Bölgemiz Küresel Isınmanın  Tehdidi Altında

KARAYAYLA KÖYÜNDE ELMA AĞAÇLARI İKİNCİYE MEYVE VERDİ Bilinçsizce doğaya salınan Sera gazları her gün binlerce artan araçlardan çıkan egzoz gazları, sanayi tesislerinin bacalarından çıkan kontrolsüz gazlar, ısınma amaçlı evlerin bacalarından çıkan kükürtlü gazlar ve bunun gibi olumsuz etkinlikler dünyayı saran atmosferdeki ısınmayı artırarak mevsimlerin bir süredir değişmesine sebep oldu. Küresel ısınmanın getirdiği mevsim değişikliklerinin etkisi […]

KARAYAYLA KÖYÜNDE ELMA AĞAÇLARI İKİNCİYE MEYVE VERDİ

Bilinçsizce doğaya salınan Sera gazları her gün binlerce artan araçlardan çıkan egzoz gazları, sanayi tesislerinin bacalarından çıkan kontrolsüz gazlar, ısınma amaçlı evlerin bacalarından çıkan kükürtlü gazlar ve bunun gibi olumsuz etkinlikler dünyayı saran atmosferdeki ısınmayı artırarak mevsimlerin bir süredir değişmesine sebep oldu. Küresel ısınmanın getirdiği mevsim değişikliklerinin etkisi son yıllarda bölgemizde de ciddi oranda hissedilmeye başlandı. Küresel ısınmanın getirdiği mevsim değişiklikleri sonucu bölgemizde uzun bir süredir beklenen mevsim yağışlarını alamadık ve bunun neticesi kuraklıklar yaşanmaktadır.
Mevsim değişiklikleri ile Karayayla Köyünde elma ağaçları ikinciye meyve vererek Aralık ayı başında ceviz büyüklüğünde elma yaptılar. Mevsimin kış ve Aralık ayı başında olmamıza rağmen park ve bahçelerdeki güller daha solmadı. Saksılardaki biberler çiçek açmaya başladı. Bu da gösteriyor ki küresel ısınma bölgemizi de olumsuz oranda büyük etkisi altına almış durumdadır. Küresel ısınmanın olumsuz etkileri bu şekilde devam ettiği takdirde 2020 yılında bölgemizde sulu tarım ürünlerinden verim almak büyük risk altına giriyor. Yağmur beklemek çözüm mü? Çözüm var mı? Küresel ısınmanın getirdiği mevsim değişikliği ile bölgemizin gerekli yağışı almaması sonucu barajlarımızda şuanda mevsim normallerinin altında su seviyeleri ölçülmektedir.
Önümüzdeki yıl Ergene Eylem Planı icraatları içerisinde Çorlu ve Çerkezköy’deki sanayi atıkları ile birlikte Ergene Nehrinin kirli suları Marmara Denizinin derinliklerine Deşarj edilmesiyle Ergene Nehri susuz kalacak. Ergene Nehrine Kırklareli ve Kayalı Barajlarından şu anki su debilerine göre ne kadar su verilebilecek? Biz hala Meriç akar Uzunköprü bakar pozisyonunda mıyız? Hazır Çakmak Barajının gövde inşaatı bitmişken bu kış günlerinde Çakmak Barajının su tutma alanını tamamen doldurmak elimizde ve hatta önümüzdeki yıl Ergene Ovasının bir kısmına sulu tarım yaptırabilmek için Çakmak Barajından Meriç Ergene İletim Kanalı vasıtasıyla Ergene Ovasına su verilmesi düşünülüyor. Bu düşünceler çerçevesinde Meriç-Ergene İletim Kanalı sağlıklı bir şekilde su iletimini gerçekleştirebilecek mi? Bunun denemesi yapıldı mı? Çakmak Barajından faydalanabilmek için Ergene Ovasına suyun gelmesini bir an evvel halletmemiz gerekiyor. Meriç bakar Uzunköprü’lü bakar tarihe kavuşsun istiyoruz.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz