evden eve nakliyat, araç kiralama

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

”Ayçiçeğinde gerçek real  zam artışı bekliyoruz”

”Ayçiçeğinde gerçek real zam artışı bekliyoruz”

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Haydi avcılar  tüfek başına!

Haydi avcılar tüfek başına!

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 23 Mayıs 2019 - 11:44:50
BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

Yapılacak yeni reformla Uzunköprü’lü üreticiler Çakmak Barajından gelecek suyla sulu tarım yaparak yılda “3” ürün alma imkanına kavuşacaklar. Yaklaşık 20 yıldır dünyanın incisi ülkemizin en değerli topraklarına sahip Ergene Ovasını sulayan Ergene Nehri’ne Çorlu ve Çerkezköy’deki sanayi tesisleri atık sularını boşaltması ile ovamızda tarım yapılamaz hale geldi. Ergene Nehrine salınan zehirli atık sularla halkımız kanser […]

Yapılacak yeni reformla Uzunköprü’lü üreticiler Çakmak Barajından gelecek
suyla sulu tarım yaparak yılda “3” ürün alma imkanına kavuşacaklar.

Yaklaşık 20 yıldır dünyanın incisi ülkemizin en değerli topraklarına sahip Ergene Ovasını sulayan Ergene Nehri’ne Çorlu ve Çerkezköy’deki sanayi tesisleri atık sularını boşaltması ile ovamızda tarım yapılamaz hale geldi.
Ergene Nehrine salınan zehirli atık sularla halkımız kanser tehlikesiyle karşı karşıya kaldı birçok vatandaşımızda bu illetten hayatını kaybetti.

2002 yılında iktidara gelen Ak Parti’nin hazırladığı Ergene Eylem Planı çerçevesinde Çorlu’daki yapılan arıtma tesislerinden çıkan tuzlu su Ergene Nehri’nin kimyasal kirli suyu ile birlikte Marmara Denizi’ne döşenen borularla iletilecek. Bu proje en geç Ekim ayında hayata geçince Kırklareli’nin Istıranca Dağlarından yüzyıllardır gelip, bereketli topraklarımızı sulayan Ergene Ovası bu gelişme ile yeni bir yapılanmaya girecek. Ergene Ovasında tarım yapılabilmesi için Edirne Valiliğinin önerisiyle Uzunköprü çeltik üreticileri birliği Çakmak Barajındaki suyu disiplinli bir şekilde tarımda kullanmak üzere Kooperatif kurma çalışmalarına başladı. Bu aşamada Adalet gazetesi olarak yetkililere sesleniyoruz.

Dünyanın en kuvvetli alüvyonlu topraklarına sahip, İtalya’da Po Ovasının kız kardeşi Ergene Ovasında yeni bir tarım reformu yapılması şart oldu. Bu reformun içinde yer alacak 780 bin dekar alanla Uzunköprü üreticileri de Çakmak Barajından gelecek suyla sulu tarım yaparak yılda “3” ürün alma imkanına kavuşacaklar. Ergene Ovasında üretilecek sebze ile Uzunköprü çiftçisi İstanbul’u ve Avrupa’ya yapılacak ihracatla Avrupa’yı beslemeye hazır. İlçemizdeki üreticilerde sebze üretimi yapacak şekilde ekipman alt yapı olarak bilgi ve teknik kapasite de mevcut. Fakat Ergene Ovasında tarım bakanlığı nezdinde yeni bir yapılanma gerekiyor. Bunun için Uzunköprü Kaymakamı Muhittin Gürel’in başkanlığında Belediye Başkanımız Özlem Becan, Ak Parti, CHP, İYİ ve MHP İlçe Başkanları, İl Genel Meclis üyeleri, STK temsilcileri öncelikle de Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Ticaret Odası, Çeltik Üreticileri, Süt Üreticileri vs.’den oluşacak heyet öncelikle Tekirdağ Milletvekili olan ve geçtiğimiz seçim öncesi ilçemize gelerek Uzunköprü’nün hayati projelerinde her türlü desteği vereceğine söz veren Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u makamında ziyaret ederek Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak görüşmelerde Ergene Ovasına yeni bir yapılanma projesi hazırlanması ve Çakmak Barajı Projesinin ivedilikle hayata geçirilmesi için Ankara ziyareti yapılması şart. Bildiğiniz gibi 15 yıl önce Ankara ziyareti yapmış, Çakmak barajı projesini başlatmıştık. Şimdi yapılacak olan bu ziyaretle Çakmak barajının bitirilmesini sağlayabiliriz.
Bizden söylemesi….

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz