evden eve nakliyat, araç kiralama

KAYMAKAM ERDOĞAN ” ÇİFTLİK KÖY, SALARLI YOLU YIL SONUNA KADAR HİZMETE GİRECEK”

KAYMAKAM ERDOĞAN ” ÇİFTLİK KÖY, SALARLI YOLU YIL SONUNA KADAR HİZMETE GİRECEK”

50 YILLIK BEKLEYİŞ BİTİYOR

50 YILLIK BEKLEYİŞ BİTİYOR

ÜRETİCİNİN GÖZÜ KULAĞI MAZOT, GÜBRE DESTEKLEMELERİNDE

ÜRETİCİNİN GÖZÜ KULAĞI MAZOT, GÜBRE DESTEKLEMELERİNDE

YENİ HASTANEMİZ BAKANIN İMZASINA KALDI

YENİ HASTANEMİZ BAKANIN İMZASINA KALDI

2020 bütçesinden yeni huzurevine para aktarılacak

2020 bütçesinden yeni huzurevine para aktarılacak

BELEDİYECİLİK 2
 • İbrahimÜZREK
  • İbrahim ÜZREK
  • ibrahim@yeniadaletgazetesi.com
  • 12 Şubat 2020 - 11:29:19

Belediye hakkında yerel basında yazılan haberler uzun bir zamandan beri halkımızın zihinlerini meşgul eder duruma geldi.
İnanın bunları daha önceleri de kaleme alma düşüncesinde idim. Ancak suları bulandırmak istemedim. Hergün yazılan bu denli yazılara eski bir Belediyeci olarak müdahil olmak lüzumunu hissettim. Yazacağım konular gerçeklik arz edeceği için sakın ola ki muhataplar yanlış telakki etmesinler. Çok fazla da teferruata girmek istemiyorum.
1- Öncelikle TERMİNAL KONUSU
Terminaller Beldelerin yüz akıdır. O şehre gelen insanlar terminalde iner gideceği yere de terminalde biner. Hele hele o beldeye yeni gelen insanlar mutlaka ve mutlaka terminalin iyi veya kötü olduğunun öz eleştirisini yapar. Bizim terminalde inip binenlerde gece kondu terminalinin mutlaka ve mutlaka Uzunköprüye yakışmadığını söyleyeceklerdir. Yeni seçilen Belediye Başkanımız yeni bir terminalin yapılacağını seçimlerde vatandaşına söz verdi. Ancak bu terminalin nereye yapılacağı hususunda hala ve hala tereddütler var her kafadan ayrı bir ses çıkıyor.
Terminal Yerinin konumunun gayet iyi seçilmesi lazımdır. Bu iş toplumla ilgili bir görev olduğundan Belediye Başkanı öncelik Şoförler ve Otomobilciler Derneğini, otobüs işletmesi yetkililerini ve bu işler ile iştigal etmiş tecrübe sahibi kişileri çağırarak irtibat kurar ve yeri belirler.
O mahalle bizim mahallemiz diye mutlaka oraya yapılması gerekli değil ki. Mahallerin hepsi Uzunköprünün mahallesi Filhakika oraya yaptın, peki öteki mahalleler sana kazan kaldırmayacaklar mı? Onun için bu hususa da çok dikkat etmek lazım. Önemli olan yerin konumunun iyi olması ve yer tartışma götürmesin. Ben yaptım oldu bitti demekle bu iş olmaz mücavir belediyelerin mesela Çanakkale-Biga-Bandırma -Balıkesir terminalleri çok güzel. Bir komisyon teşekkül ettirilip görülmesinde tabiki fayda var. Karar verilmemesi halinde bir plebisit yapılması ile herkesin ağzı kapanmış olur.
2- PAZARYERİ
Tabiki büyük bir proje masrafı da yüksek bir yatırım. Yalnız şunu söyleyeyim: Yapacağım yatırımı kendin yap işin içine başka birilerini sokma. Sonra başın ağırır çok pişmanlık duyarsın yapacağın iş için önce kendine güveneceksin. Kimseyi arkandan konuşturmayacaksın. İşin etüdünü yaptırdıktan sonra karar vereceksin. Sakın ola ki ortak iş yapma sen pişirecek sen yiyeceksin.
3- LOGO
Son günlerde gazetelerde Belediye Başkanının yapmış olduğu ufak hizmetlere Belediyenin logosu daha sonra da onun altına Belediye Başkanının isminin yazılması kamuoyunda infiale neden olmuştur.
Hizmet yapılan ne ise o kurumun logosunun basılmasında tabiki bir yanlışlık yok. Ancak o kurumsal yazının altına görevdeki belediye başkanının isminin yazılması tabiki yanlış o kurumun başındaki şahıs günü gelince gidecektir. Ancak kurum kalıcıdır.
Belediye Başkanının böyle ufak tefek işlerle uğraşmaması gerekir. Nasıl ki bu beldede hizmet etmişlerin isimleri anılmaları adına cadde ve sokaklara veriliyor ise o kurumda görev yapanlar da o görevi bıraktıktan sonra ve yahut ebediyete intikalinde isminin verilmesi daha gerçekçi bir davranıştır.
Hükümet karşısında bulunan parkın adı Uzunköprüde Belediye Başkanlığı yapmış olan KAZIM TANER ismi ile anılırdı. Ama gel gör ki siyasetin çirkin yüzü kendini gösterdi ve o isim parktan kaldırıldı ve ATATÜRK ismi koyuldu. Atatürk ismini kaldırmak mümkün mü bizde daha sonraları bir caddeye (Sokağa) onun ismini verdik.
Hep söyler dururum işte (SİYASET SEN NELERE KADİRSİN)
4- DUVAR SAATLERİ
Birde duvar saati bastırılmış saatin içine kurusal logo (bu yazılabilir) ancak onun altına da kurum yetkilisinin ismi yazılmış (Bu yanlış) neden yanlış şundan:
Sen zaten kurumsal logoyu saatin içine yazmışsın kendi ismini yazmakta bir gerekçe var mı? Kendi işin için yapar parasını sen ödersin o ayrı ona kimse birşey diyemez.
Yazdırdığın logo zaten Beldeyi temsil ediyor sende Belediye Başkanısın böyle küçük işlerle ilgilenme. Senin reklama ihtiyacın yok.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz