evden eve nakliyat, araç kiralama

UZUNKÖPRÜ’YE TARIM LİSESİ

UZUNKÖPRÜ’YE TARIM LİSESİ

“TÜRKİYE YANIYOR  SARAYDAKİLER  UYUYOR”

“TÜRKİYE YANIYOR SARAYDAKİLER UYUYOR”

ÜCRETSİZ OTOPARKIN KARŞISINA ÜCRETLİ OTOPARK!

ÜCRETSİZ OTOPARKIN KARŞISINA ÜCRETLİ OTOPARK!

İNŞALLAH BU SON ERTELEME OLSUN

İNŞALLAH BU SON ERTELEME OLSUN

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI KADİR BİLGİN  “PARTİMİZİN 29 ŞUBATTAKİ KONGRESİNE SAYGIDEĞER  TÜM HEMŞEHRİLERİMİ DAVET EDİYORUM” DEDİ

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI KADİR BİLGİN “PARTİMİZİN 29 ŞUBATTAKİ KONGRESİNE SAYGIDEĞER TÜM HEMŞEHRİLERİMİ DAVET EDİYORUM” DEDİ

Yerli Pirinç, ithal pirinç ile karıştırılınca AĞZIMIZIN TADI BOZULDU
  • Ana Sayfa » Genel
  • 27 Nisan 2017 - 14:36:56
Yerli Pirinç, ithal pirinç ile karıştırılınca AĞZIMIZIN TADI BOZULDU

Öner “Bizler bütün pirinç çeşitlerini tescil edildiği isimler veya ithal edildikleri ülkelerdeki isimleri altında satılmasını talep etmekteyiz.” Uzunköprü Çeltik üreticileri Tarımsal Birliği, Gıda Tarım ve hayvancılık bakanlığına yerli pirinç ile ithal pirincin karıştırılmasındaki lezzet bozukluğu hakkında görüş bildirdi. Başkan Ali Öner, 2010 yılında çıkarılan Çeltik Tebliğinin aynen uygulanmasını talep ettiklerini söyleyerek “PAKDER ve PDD nin teklifleri […]

Öner “Bizler bütün pirinç çeşitlerini tescil edildiği isimler veya ithal edildikleri ülkelerdeki isimleri altında satılmasını talep etmekteyiz.”

Uzunköprü Çeltik üreticileri Tarımsal Birliği, Gıda Tarım ve hayvancılık bakanlığına yerli pirinç ile ithal pirincin karıştırılmasındaki lezzet bozukluğu hakkında görüş bildirdi.
Başkan Ali Öner, 2010 yılında çıkarılan Çeltik Tebliğinin aynen uygulanmasını talep ettiklerini söyleyerek “PAKDER ve PDD nin teklifleri yani Pirinç Tebliği değiştirilirse 80 Milyon tüketici yanlış bilgilerden dolayı kandırılmış olacak. Yerli pirince ithal pirinç karışırsa pilav çorba şütlüaç gibi yemek çeşitlerinin kalitesi düşecektir. Tabii olarak ta tüketici şikayetleri artacak, tüketim de azalacaktır.”dedi.
PAKDER ve PDD nin talep nedenleri ve görüşleri:
Paketçiler derneği (PAKDER) ile pirinç değirmencileri derneği (PDD)’nin bakanlıktan istekleri :
Bizler Osmancık-97 ve Baldo dışında diğer isimler (markalar) dışında ürün satmakta zorlanıyoruz. Şatsak bile ürünlerimiz geri geliyor. Hatta çok miktarda cezalar yiyoruz. Sattığımız ürünlerin hangi çeşit veya marka adı altında satacağımızı bilemiyoruz. Buna beraber bir isim bulalım.
Bu nedenle, pirinçte 2 çeşit paketleme, yani OSMANCIK tipi ve BALDO tipi gibi isimler altında paketler de pirinçlerin satılmasını istiyoruz. Bunun da bizim ticaretimizi kolaylaştırdığına inanıyoruz.
Uzunköprü Çeltik Üreticileri Tarımsal Birliği Yönetim Kurulu olarak görüşleri :
Çeltiklerin tohumlukları yetiştirildikten sonra ve yetkili kurumlarca ve tohum tescili esnasında, çeşit kabul edilirse, ona bir isim verilir. Bu çeşitte ismi kesinlikle değiştirilemez. Bir başka çeltik çeşidi de bu isimler altında satılamaz. Hatta farklı çeşitlerin kırıkları dahi karıştırılamaz. Bu kural 2010 tarihinde, görüşülerek, tartışılarak Pirinç tebliği olarak kabul edilmiştir.
PAKDER ve PDD üyelerinden, genelde bu kurallara uymayanların, ürünlerini satmakta zorluk çektiklerini anlıyoruz. Ama Pirinç tebliği gereği, kurallara uymayarak, farklı pirinçleri farklı isimler le ve karıştırdıklarından ve böylece satmalarından dolayı, pirinçlerini pazarlamakta zorlandıklarını görüyoruz..
Yine Uzunköprü’deki değirmencilerde bazılarının kendine özel;
1- A Firması Övünç Marka Osmancık-97 pirinci
2- B firması Yeşil Gönen markası Osmancık-97 pirinci ve aynı tırmanın Yaprak Gümüş Osmancık-97 pirinci
3- C firması Özbirlik Markası Osmancı-97 pirinci yine aynı firmanın Kalyon Baldo pirinci gibi yüzlerce markalar vardır.
Bu markaların adı altında satılan pirinçlerin hiç birinin pazarlama sorunu yoktur. Bunun nedeni de paketlerin üzerin de ne yazıyorsa yani Osmancık-97 veya baldo gibi içinde de o vardır.
Görüldüğü gibi bütün markalar da Osmancık-97 ve Baldo ortak payda olarak kalmış, isteyen kendisine markalar yaratmıştır.
Bu ve Bunun gibi marka sahipleri hiçbir ceza yememiştir.
Bu demektir ki pazarlama sorunu yaşayan PAKDER ve PDD üyeleri şikayet edecekleri yerine, Pirinç Tebliğ kurallarına sadık kalarak kendilerine marka yaratabilirler.
23.3.2017 tarihinde Ankara’da Bakanlık ta yapılan toplantıda, “Biz pirinçlerimizi satamıyoruz, Bunu OSMANCIK tipi BALDO tipi olarak; 1000 tane ağırlığına en ve boy uzunluğu göz önünde bulundurularak iki markaya indirelim” derler.
Bizim görüşlerimize göre en, boy ve 1000 tane ağırlığının dışında talep görebilmeleri için^DAMAKTADI ve AROMASI da tüketiciler tarafından beğenilmesi lazım. Son iki yılda artık pirinçlerin pilav yapıyor veya pilav yapmıyor diye gruplandırıldığını görüyoruz. Yerli pirinçlerimiz en, boy ve 1000 tane ağırlık farkı olsa da hepsi pilav iyi pilav oluyor.Hiç birinden şikayet yoktur.
Türkiye’de yerli pirinç olarak yıllardır Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün ürettiği Tohum çeşitleri (39 yılda 43 çeşit) üretilmektedir. Son 3-5 yılda da İtalya’dan gelen bazı çeşitler tescillenerek Türkiye’de üretilmeye ve tüketilmeye başlanmıştır. Bunun dışında da farklı ülkelerden pirinçler ithal edilmektedir.
Yukarıda PAKDER ve PDD üyeleri son yıllara kadar bu pazarlama konusunda hiç şikayetleri olmamıştır. Hatta son üç yıl da İtalyan çeşitleri bazı niteliklerinden dolayı başta rahbet görmüş, fiyat bakımından yerli çeşitlerin önüne bile geçmiştir. Örneklemek gerekirse yerli çeşitlerin tohumları 2.2- 2.5TL/Kg. arasında satılırken İtalyan çeşitler 4-5TL/Kg. ma kadar satılmıştır. Mesala 2015 yılında Balıkesir Tarım Kredi Bölge Müdürlüğünde yapılan ihalede yerli çeşit tohumları 2-2.5TL./Kg. iken Üretici Firma İtalyan toh\ımu GALİLEO çeşidini 4.75TL./Kg. teklif etmiş, pazarlık dahi yapmadan 4.75TL/Kg. dan satmıştır. Ama bugün bu çeşit talep görmemektedir.
İşte bu nedenler le PAKDER ve PDD nin teklifleri yani Pirinç Tebliği
değiştirilirse
a- 80 Milyon tüketici yanlış bilgilerden dolayı kandırılmış olacak,
b-Pirinçte, karışım ve kalitesiz pirinçlerin, yukarıdaki belirttiğimiz Osmancık-97 ve Baldo tipi isimler altında satılarak, karışım yapan çeşitlerden dolayı, pilav çorba şütlüaç gibi yemek çeşitlerinin kalitesi düşecektir. Tabii olarak ta tüketici şikayetleri artacak, tüketim de azalacaktır.
c- Zaten yerli çeşitlerin dışında diğer pirinçlerin lezetleri iyi olmamaktadır. Bu fark edildiği için pazarlaması zordur.
Sonuç olarak ta yerli pirinçlerimizin rekabeti zorlaşacak, üretimde de sürdürebilirlilik mümkün olmayacaktır.
Markalaşma da en büyük etken tüketicinin beğenisidir. Beğendiği sürece talep edecek o ürün de markalaşacaktır.
Bizler bütün pirinç çeşitlerini tescil edildiği isimler veya ithal edildikleri ülkelerdeki isimleri altında satılmasını talep etmekteyiz.
2010 yılında çıkarılan Çeltik Tebliğinin aynen uygulanmasını talep ediyoruz.
Gereğinin yapılmasını arz eder, saygılar sunarız. 29.03.2017
Ali ÖNER
Uzunköprü Çeltik Ür.Tar.Birl.Bşk.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz