evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

“Yarın size organ gerekli olursa ne yapacaksınız?”
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 7 Aralık 2017 - 10:36:25
“Yarın size organ gerekli  olursa ne yapacaksınız?”

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde 24 Bin 937 kişi organ nakli bekliyor. Edirne’de 110 hasta nakil beklerken, organ nakli konusunda vatandaşların daha duyarlı olmaları isteniyor. Her yıl organ bekleyen kişi sayısının 5-6 bin arasında arttığına dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’de organ bağış sayısının yeterli olmadığını belirttiler. Halkın organ bağışı konusunda yeterli derecede bilgi sahibi olmadığını […]

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde 24 Bin 937 kişi organ nakli bekliyor.

Edirne’de 110 hasta nakil beklerken, organ nakli konusunda vatandaşların daha duyarlı olmaları isteniyor.

Her yıl organ bekleyen kişi sayısının 5-6 bin arasında arttığına dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’de organ bağış sayısının yeterli olmadığını belirttiler. Halkın organ bağışı konusunda yeterli derecede bilgi sahibi olmadığını ve özellikle beyin ölümü gerçekleşen hastaların yakınlarının organ nakline soğuk baktığını belirten uzmanlar, “2016 yılında Türkiye genelinde 1900 beyin ölümü tespit€dildi ve bunlar organ verebilecek hastalardı. Ancak bunlardan sadece 500 hasta için organ bağışı izni alabildik. Oysa bu rakam 1000 olsaydı, şu anda 2000 hasta diyalizden kurtulacaktı” dediler.
EDİRNE’DE DURUM NASIL?
Edirne’de ise 291 Hemodiyaliz, 54 Periton Diyaliz, hemodiyaliz+Peritondiyaliz hastası 1 olmak üzere toplamda 346 diyaliz hastası bulunuyor. Organ nakli bekleyen kişi sayısının ise 100 civarında olduğu belirtildi.

“BAĞIŞ ÇOK AMA VEREN YOK”

Türkiye genelinde 311.432 kişinin organ bağışı için onay verdiğini, Edirne’de ise bu sayısının 1535 olduğunu belirten yetkililer, “Organ bağışı sayısı çok olmasına rağmen, hastanın beyin ölümü gerçekleşse bile aileler o anda buna çok fazla yanaşmıyor. Çünkü beyin ölümü olduğunu söylediğimiz aileler genelde kalp durmasını da bekliyor ve ölümün bu şekilde olduğunu düşünüyor. Oysa beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin kalbi çalıştığı için organları alma şansımız var. Ancak tam ölüm olduğunda organları alamıyoruz. Bunun için bağış yapan kişi sağlığında bir kişi değil, ailesinden bir çok kişiye organ bağışı yaptığını vasiyet etmelidir. Çünkü beyin ölümü gerçekleştiğinde organ bağışı kartındaki isme ulaştığımızda çoğunlukla bağış yapmaktan kaçınıyorlar. Türkiye’de organ bağışı konusuna daha fazla yer verilmeli, hatta okullarda bu konu ile ilgili bilgilendirilmeler küçük yaşta başlamalı” dediler.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz