evden eve nakliyat, araç kiralama

Uzunköprü’de vatandaşın  gündeminde terminal yok!

Uzunköprü’de vatandaşın gündeminde terminal yok!

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İCMALLER  ASKILARDAN İNDİ

İCMALLER ASKILARDAN İNDİ

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

Ekim nöbetinde kritik yıl

Ekim nöbetinde kritik yıl

Üreticinin gözü kulağı Trakya Birlik’te
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 9 Ağustos 2019 - 10:00:28
Üreticinin gözü kulağı Trakya Birlik’te

Bu yıl bahar aylarından beri bölgemizde yaşanan uygun hava koşulları ile bütün tarım ürünlerinde üretim çiftçilerimizin arzuladığı seviyede görülmektedir. Haziran ayında harmana başlayan buğday üreticilerimiz dekar başına 500 kilogram alırken, kanola üreticilerimiz Temmuz ayı başında 400 kilogram kanola biçtiler. Çeltik üreticilerimizde uygun hava koşulları ile birlikte zamanında ekimi yapıp bitkinin gelişme sürecini çok olumlu seyrettiğini […]

Bu yıl bahar aylarından beri bölgemizde yaşanan uygun hava koşulları ile bütün tarım ürünlerinde üretim çiftçilerimizin arzuladığı seviyede görülmektedir. Haziran ayında harmana başlayan buğday üreticilerimiz dekar başına 500 kilogram alırken, kanola üreticilerimiz Temmuz ayı başında 400 kilogram kanola biçtiler. Çeltik üreticilerimizde uygun hava koşulları ile birlikte zamanında ekimi yapıp bitkinin gelişme sürecini çok olumlu seyrettiğini görmekteyiz.
Bu yıl ilçemizde uzun yıllardır ilk defa 230 bin dekar alanda ayçiçek ürünü ekilmiş olup uygun hava koşulları ile üreticilerimiz ayçiçekte dekar başına 250 kilogram hasat yapmayı öngörüyor.
Geçen yıl Trakya Birlik ayçiçek alım fiyatlarını %40 yağ oranına göre 2.320 TL olarak belirlemişti. Ayrıca yağ oranında her bir değere 25 kuruş fark ve kaliteli çiçeklere de prim verdi. Bu yıl Trakya Birlik ayçiçek alım fiyatlarını daha açıklamadı.

Geçtiğimiz hafta Çukurova’da ayçiçek alım hasadı başladı. Adana Ziraat Odası Başkanı yaptığı açıklamada Çukurova’da sıcak havanın etkisiyle bu yıl ayçiçekte verimin 100-150 kilogram arasında olduğunu ve tüccar yağ oranına bakmaksızın düz ara 230 TL’den alım yaptığını belirtti. Aynı şartlarda bugünlerde Konya’da ve Polatlı’da ve daha sonraki günlerde Karadeniz’de de yapılacak ayçiçek alımlarında üreticilerin kesinlikle çiçeklerini yağ oranına göre değerlendirmeyip sabit bir fiyatta aldıkları görülmektedir.
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; “Türkiye petrolden sonra 2 Milyar dolar ödeyerek en büyük ithalatı ayçiçek yağında yaşamaktadır. Hükümet bugünlerde enflasyonu durdurmak amacıyla yurtdışında 460 dolara Türkiye’ye teslim yani 2,600 TL’ye Türkiye’ye mal ediyor. Hükümet uyguladığı düşük vergilerle ülkenin ihtiyacı olan çiçeğin parasını Rus, Arjantin ve Brezilya çiftçisine ödemektedir. Bugünlerde başlayacak ayçiçek harmanı öncesi Trakya Birlik Türk çiftçisini korumak amacıyla 40 yağ oranlı ayçiçeğine 2.600 TL olarak açıklamasını bekliyoruz. Ayrıca Türk çiftçisinin elindeki ayçiçek bitine kadar da Gümrük vergilerinin yükseltilmesini arzuluyoruz” dedi.
Gazetemiz olarak Trakya Birlik tarafından geçtiğimiz yıl ülke çiftçisini korumak amacıyla ve üretimi teşvik etmek için ayçiçek alım fiyatını 40 yağ oranına göre 2.320 TL olarak açıklamıştı. Türkiye’de ayçiçek üreticisinin güvencesi olan Trakya Birlik’in aynı felsefeyle bu yıl ayçiçek alım fiyatlarını geçen yıldan bu yana yaşanan girdi maliyetlerinin de aşırı yükselmesiyle 2.650 TL olarak açıklamasını çiftçilerimiz adına bekliyoruz.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz