evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

Üreticiler 2, vekil 2,5 dedi
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 28 Eylül 2017 - 11:08:55
Üreticiler 2, vekil 2,5 dedi

Gaytancıoğlu: “Pirinçte fiyat en az 2,5 TL olmalı” Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, çeltik hasadına dair değerlendirmede bulundu. Değerlendirmesinde gençlerin artık çiftçilik yapmak istemediklerine söyleyen Gaytancıoğlu, CHP iktidarında doğru tarım politikalarının uygulanacağına ve Türkiye’nin daha üretken bir toplum olacağının altını çizdi. “GEÇTİĞİMİZ YILA PARALEL BİR RANDIMAN SÖZ KONUSU” Çeltik hasadının […]

Gaytancıoğlu: “Pirinçte fiyat en az 2,5 TL olmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, çeltik hasadına dair değerlendirmede bulundu.
Değerlendirmesinde gençlerin artık çiftçilik yapmak istemediklerine söyleyen Gaytancıoğlu, CHP iktidarında doğru tarım politikalarının uygulanacağına ve Türkiye’nin daha üretken bir toplum olacağının altını çizdi.
“GEÇTİĞİMİZ YILA PARALEL BİR RANDIMAN SÖZ KONUSU”
Çeltik hasadının tüm üreticilere hayırlı olmasını dileyen Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Bölgemizde çeltik hasadı başladı. Öncelikle üreticilerimize hayırlı olsun diyorum.
Geçtiğimiz yıla paralel bir randıman söz konusu. Osmancık ve buna benzer çeşitlerde 700-750 kg civarında verim alıyoruz. Fiyatlar geçen senenin biraz üzerinde. Önemli olan şimdi açıklanan fiyat değildir. Herkes aynı anda ürününü satmaya kalktığındaki alım fiyatıdır. Geçtiğimiz yıla göre ekim alanlarında %10, %12 gibi bir daralma söz konusu. Maalesef AKP’nin iyi bir politika uygulamadığını görebiliyoruz.”
“TÜRKİYE TARIMINA YÖN VERENLER MAALESEF BUNU BAŞARAMIYORLAR”
2017 yılının tarımda çöküş yılı olacağını söylediğini hatırlatan Okan Gaytancıoğlu, “Ben bir açıklamamda ‘2017 yılı tarımda çöküş yılı olacak.’ demiştim. Bu öngörümün gerçekleştiğini görüyorum. Devleti gördük, tarım bakanını gördük. Daha geldiği gibi bir önceki tarım bakanını yolsuzlukla suçladı, sonradan söylemini düzeltti. Üzümde 6 TL’lik fiyatı 4 TL’ye düşürerek piyasaya girdiler. TMO’nun görevi olmamasına rağmen TMO’ya üzüm alma kararnamesi yayınladılar. Kurban Bayramın 3. günü Türkiye’ye ithalat kararnamesi yayınlayarak Türkiye’ye sıfır gümrükle mısır, buğday, arpa, pirinç, büyük baş hayvan girmesine izin verdiler. Kendimize yeterli olmadığımız pirinçte fiyat, en az 2,5 TL olmalıydı ki üreticimiz geçtiğimiz yılki zararlarını telafi edebilsin.” dedi.
“DEVLETİN ÜRETİCİYİ DESTEKLEMESİ GEREKİR”
Devletin üreticiyi primlerle desteklemesi gerektiğini dile getiren Gaytancıoğlu, “2009 yılında 1.5 TL’lere satılan çeltik, 70-80 kuruşlara düştü. Şimdi 1.5 TL’lere çıktı. Ama 2 TL’nin altına düşmemesi gerekir ki üretici kendini toparlasın. Türkiye’de üretim devam etsin istiyorsak, bu fiyatların düzenlenmesi gerekir. Devletin üreticiyi desteklemesi gerekir. Piyasada bir fiyat istikrarı ve destekleme olmalıdır. CHP iktidarında biz bu primi 50 kuruşa çıkarmayı planlıyoruz. Üretici 2 TL’den sattığı ürünü 2.5 TL’den satmış olacaktır. Böylelikle Türkiye dışarıya ödediği 3 milyon Dolar dövizi, kendi çiftçisine ödemiş olacaktır. AKP’yi yıllardır bunu görmeye davet ediyoruz. AKP hiçbir üründe nitelikli bir tarım politikası uygulamıyor, çeltikte neden uygulasın?” şeklinde konuştu.
“BU İŞLER NİTELİKLİ VE UZUN VADELİ BİR POLİTİKAYLA YÜRÜR”
“Türkiye çiftçisi bu şartlarda üretmeye ne kadar devam edebilir? Bu politikalarla üretim nasıl devam eder? Bu konuda neler düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya Okan Gaytancıoğlu, şu şekilde cevap verdi: “AKP bunu görmezden geliyor ama gün geçtikçe çiftçiler köylerini terk ediyor, gençler çiftçi olmak istemiyor. Genç çiftçi projesiyle çiftçi başına 30 bin lira yardım yaparak bu işler çözülmez. Bu işler nitelikli ve uzun vadeli bir politikayla yürür.”
“CHP İKTİDARINDA TÜRKİYE’NİN ÜRETEN BİR TOPLUM OLACAĞINI GÖRECEKSİNİZ”
Okan Gaytancıoğlu, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Bu şartlarda üretimin daha ne kadar devam edeceğini söyleyemem ama AKP Türkiye gündeminden gittiği zaman, Türkiye tarımının normale döneceğini söyleyebilirim. Türkiye’nin iklimi tarıma gayet müsaittir. Türkiye kendi coğrafyasını besleyebilecek durumdadır. Kendi kendine yetecek durumdadır. AKP Türkiye gündeminden giderse, Türkiye üretici bir toplum olacaktır. Önce 80 milyon insanını sağlıklı ve tutarlı beslenmesi için nitelikli bir politika uygulanmalıdır. Bir ülkede çiftçi kazanmalıdır. Çiftçi üretmelidir. Üretim devam ettirilmelidir.” CHP iktidarında Türkiye’nin her alanda üreten bir toplum olacağını göreceksiniz.”

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz