evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

“Tarımı ihmal şansımız yok”
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 17 Kasım 2017 - 11:32:05
“Tarımı ihmal şansımız yok”

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, tarımsal üretim ve gıdanın dünyada stratejik öneme sahip bir duruma geldiğini belirterek, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tarıma büyük önem verdiğini söyledi. Hiçbir ülkenin tarımı ihmal etme şansı olmadığını vurgulayan Başkan Ergin, “Vazgeçilmez iki sektör var. Bir tarım, biri de madencilik. Dolayısıyla tarım önemli bir alan. Tarımın yerini hiçbir […]

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, tarımsal üretim ve gıdanın dünyada stratejik öneme sahip bir duruma
geldiğini belirterek, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tarıma büyük önem verdiğini söyledi.

Hiçbir ülkenin tarımı ihmal etme şansı olmadığını vurgulayan Başkan Ergin, “Vazgeçilmez iki sektör var. Bir tarım, biri de madencilik. Dolayısıyla tarım önemli bir alan. Tarımın yerini hiçbir sektör almaz” dedi.
Ergin, dünya nüfusu hızla artığına dikkat çekerek, şu anda 7 milyar olan dünya nüfusunun 2050 yılında 12milyara çıkmasının öngörüldüğünü kaydetti.
“İthal ürünlere ihtiyaç duymamalıyız”
Türkiye’nin gelişen nüfusu karşısında tarımsal üretimini istenilen düzeyde artıramadığını dile getiren Ergin, “1980’li yıllarda nüfusumuz 50 milyondu. O dönem 28,5 milyon hektar araziyi bir fiil işliyorduk. Ekilip dikilen arazi varlığı 38 milyon hektardır. Ama bunun 28 milyonu tarımsal üretimde kullanılıyordu. 28 milyonluk tarımsal alan 24 milyona düştü. Bu arazi amaç dışı kullanılıyor. Şehirler büyüdü. Sanayi büyüdü. Nüfusumuz 80 milyona dayandı. Şu an 2-3 milyon da sığınmacı var ülkemizde. Onlara da biz bakıyoruz. Her yıl 20-30 milyon turisti de ağırlıyoruz. Dolayısıyla Türkiye 100 milyonluk nüfusun gıda ihtiyacını karşılamalı, insanları doyurmalı. Tarım arazimiz azaldığı halde, nüfusumuz iki katına çıkmış. Bu nedenle birim alandan alınan verimi ikiye katlamamız lazım. Tarımsal alandaki en önemli sorun güvenli gıda. Güvenli gıdaya ihtiyaç var. İthal ürünlere ihtiyaç duymamalıyız. Kendi ihtiyacımızı kendimiz karşılayabiliriz. Türkiye coğrafik olarak, iklim olarak ve kültür olarak müsait” ifadelerini kullandı.
“Kalkınma tarımla olur”
Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğunu ve kalkınmanın tarımla olacağını savuan Ergin, şöyle devam etti: “Türkiye tam bir tarım ülkesi. Ekonomik kalkınmamızı başaracaksak, bu tarımla olur. Kalkınma tarımla olur. Tarımı anayasal güvence altına almak lazım. Bakanlar kurulunun insafına bırakmamak gerekiyor. Tarımı daha da geliştirmemiz lazım. Sadece Konya’nın 5’te 3’ü büyüklüğünde olan Hollanda’nın tarımsal ihracatı 87 milyar dolar. Türkiye’nin ihracatı ise 17 milyar dolar. İhracat potansiyelimizi ortaya koymak lazım. Türkiye’nin iklim noktasında avantajları var. Dört mevsimi 7 bölgede yıl boyunca yaşıyoruz. Tropikal iklim dışında bütün iklim koşulları ülkemizde mevcut. Dünyada 3 bin 500 tane farklı bitki türü üzerinden kültür tarımı yapılıyor. Bu ürünlerin 2 bin 900’ü doğal olarak ülkemizde yetişiyor. Önemli bir hububat ülkesiyiz. Bazı ülkeler bizim ürün varlığımıza göre fiyat politikası üretiyor. Üretimlerini bile bize bakarak gerçekleştiriyorlar. Tarım ihmal ediliyor. Politikalar gözden geçirilmeli.”

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz