evden eve nakliyat, araç kiralama

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

TAHTAKUŞLAR KÖYÜ VE ALİBEY KUDAR
 • AhmetAcaroglu
  • Ahmet Acaroglu
  • yeniadalet@yahoo.com
  • 28 Şubat 2019 - 10:21:48

Siz de benim gibi ülkesini çok sevenlerdensiniz biliyorum. Türkiyem; dağları denizleri, ovaları yaylaları, nehirleri gölleri, mağaraları, ormanları, sahilleri ve koyları, yer altı varlıkları ve yer üstü zenginlikleriyle cennet gibi güzel bir coğrafya. Fırsat buldukça gezmeye çalışır,gezip gördükçe daha ç ok sever,ebedi bir aşkla daha çok bağlanırım bu aziz vatana. Her yörenin bir diğerinden farklı kültürel yansımalarıyla coşar, Türk kültürünün zenginliklerini bilince dönüştürdükçe Atatürk’ümüzün “Ne mutlu TÜRKÜM diyene!” sözündeki sahiplenmeyi ve gururu yeniden yaşarım.
İki yıl önce Koru dağlarından aşağıya salınmış, Gelibolu’dan karşıya geçince de Kaz dağlarının kıvrımlı ve deniz manzaralı yollarından geçerek Küçükkuyu’da mola vermiştik. Genelde yol kenarında yöresel ürünlerin de satıldığı o minik parklarda yorgunluk atar seyahata çıkanlar. Ali Çağlayan ve Acaroğlu ailesi de öyle yaptı. Aşağılarda denizin maviliğine bakarken ılgıt ılgıt esen bir rüzgar, zeytin ağaçlarının ve dağ kekiklerinin nefis kokularını taşır yeşil yamaçlara. Hala bir insafsız hızarın ve bir vicdansız müteahhidin kıyımına uğramamış bu güzelim zeytin ağaçlarının bekası için dua edersiniz sıcak çaylarınızı yudumlar veya meyveli dondurmanızın tadına bakarken.
Hep duyardım,orda bir köy var,anayol asfaltından 2 km içeride. Üstelik içinde ilk özel Köy Etnoğrafya Galerisi olan. Adı Tahtakuşlar köyü. Daha önce gidenler zamanınız uygun olursa mutlaka uğrayın o köye derlerdi. Biz de öyle yaptık. Yaşadıkları evi sanat galerisine,müzeye dönüştürmüş Alibey Kudar ve oğulları.Alibey ve eşi Esma ana karşıladı bizi. Galerinin girişindeki küçük odadaydılar eşiyle birlikte. Eşini, büstünü yaptırıp ölümsüzleştirmeyi düşünecek kadar çok seviyor, ”O benim herşeyim.” diyordu eli öpülesi bu emekli öğretmen. Türk kültürünün temel taşı da aile değil miydi?
Alibey 1954 Savaştepe Köy Enstitüsü mezunu. Uzun yıllar ilkokul öğretmenliği ve Halk Eğitim Müdürlüğü yapmış. Tarihe, edebiyata sevdalı, Türkmen gelenek ve kültürünü yaşamaya ve yaşatmaya çalışan aydın bir insan. Samimi ve donanımlı bir Atatürk’çü. Tanışmada eşlerimizle birlikte öğretmen olduğumuzu duyunca bize daha büyük bir sevgi ve ilgi göstermiş, hele Türk Ocaklı olduğumuzu söyleyince bir başka mutlu olmuştu.
Edremit-Çanakkale yolu üzerinde, Çamlıbel yakınlarındaki Alevi köyü Tahtakuşlar, kendine özgü gelenekleri, Hıdrellez’de süslenen mezarları, başta testiyle yapılan defin törenleri ve Kazdağı‘nın tertemiz havası ve enfes manzarasıyla bölgenin ziyaret edilmesi gereken yerlerinden. Galeride sergilenen Tahtacı Alevilerine ait 5000 eser ve objeler arasında ; ev eşyaları, yöreye özgü kıyafetler, halı, çadır, kilim, nazarlıklar, takılar, kozalaklar ve çok daha fazlası bulunuyor. Müzenin en ilgi gören parçalarında biri 360 kilogram ağırlığı ve 197 santimetrelik boyu ile dünyanın en büyük deniz kaplumbağası. Sırtı tamamen deri kaplı olan kaplumbağa, caretta caretta türünden farklı. Yolunu şaşırarak karaya çıkan ve nefes alamadığı için boğularak ölen kaplumbağa özel bir muhafazanın içerisinde.
Sohbetimizde, Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Yörük ve Türkmen boylarının yaşam ve medeniyetlerini dünyaya tanıttığını, yurt içinden ve yurt dışından çok önemli kişilerin bu galeriyi ziyarete geldiklerini, bu şekilde Türklüğe ve Türkmen alevi kültürüne hizmet ettiği için çok mutlu olduğunu söylemişti. Ben de kendisine Türk Ocağı’mızın aylık yayınlanan Türk Yurdu dergilerini hediye etmiştim.
Ve vedalaşırken gazetemde bir köşe yazısı ile Tahtakuşlar köyü ve kendisi için bir yazı kaleme alacağımın sözünü vermiştim.
Dostlar hiçbir şeyi yarına bırakmamak lazım. Yarın diye bir şey yok. Yarının garantisi yok. Dün öğrendim ki Alibey de sessizce ayrılmış aramızdan. Bindiği son gemi demir almış zamandan ve sessizce ayrılmış limanımızdan. Varacağı son durak cennet olsun inşallah.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz