evden eve nakliyat, araç kiralama

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

”Ayçiçeğinde gerçek real  zam artışı bekliyoruz”

”Ayçiçeğinde gerçek real zam artışı bekliyoruz”

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Haydi avcılar  tüfek başına!

Haydi avcılar tüfek başına!

“TABAN FİYATI İSTEDİĞİMİZ GİBİ OLDU, BAYRAMLIK TEPSİYE GÖRE UYDU”
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 7 Mayıs 2019 - 12:07:42
“TABAN FİYATI İSTEDİĞİMİZ GİBİ OLDU,  BAYRAMLIK TEPSİYE GÖRE UYDU”

Buğday taban fiyatının beklentileri doğrultusunda geliştiğini söyleyen Ziraat odası başkanı Yıldız Kılıç “üreticilerimiz ekim zamanı ve öncesinde hangi ürünün kaç liradan alınıp satılacağını bilmiş olsa üretim planlamasını ona göre yapabilecek”dedi. 2018 yılı buğday alım fiyatını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Perşembe günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin genel kurulunda yaptığı konuşmada 2019 yılı buğday taban […]

Buğday taban fiyatının beklentileri doğrultusunda geliştiğini söyleyen Ziraat odası başkanı Yıldız Kılıç “üreticilerimiz ekim zamanı ve öncesinde hangi ürünün kaç liradan alınıp satılacağını bilmiş olsa üretim planlamasını ona göre yapabilecek”dedi.

2018 yılı buğday alım fiyatını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Perşembe günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin genel kurulunda yaptığı konuşmada 2019 yılı buğday taban fiyatının kırmızı sert ekmeklik buğdayın ton başına 1,350 TL + prim + 200 TL destekleme ile alınacağını belirtti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması üzerine Uzunköprü çiftçisinin yegane sesi olan Ziraat Odası Başkanlığı adına başkan Yıldız Kılıç’ın yaptığı açıklamada “2018-2019 Yılı Buğday Alım Fiyatları Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştır.
Anadolu kırmızı sert buğdayı (Esperia, Maden, Rumeli, Flamura 85 vb.) ton başına 1.350 Tl. fiyat olup kalitesi yüksek olanlara ayrıca %4 İlave fark verilecektir.

Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu buğday alım fiyatı üreticilerimizin beklentilerini bir nebzede olsun karşılamış olmasına rağmen üreticilerimiz her harman zamanı taban fiyat endişesi yaşamaktadır. Halbuki üreticilerimiz ekim zamanı ve öncesinde hangi ürünün kaç liradan alınıp satılacağını bilmiş olsa üretim planlamasını ona göre yapabilecek Ülkemizinde tarımsal politikaları daha doğru bir şekilde oluşacaktır.
TMO ALIM YAPMALI
Toprak Mahsülleri Ofisi (Tmo) nin muhakkak alım yapmasını ve ürün bedellerininde peşin ödenebilmesi için desteklenmesi şart olduğu gibi bizlerin yani üreticilerimizin olmazsa olmazı olan tüccarlarımızın da üreticilerimizin alın terinin karşılığını kaliteye göre vereceğinden hiç şüphemiz yoktur.
HİZMETLERİ ÜCRETSİZ VERİYORUZ
Bu fiyat politikası gösteriyor ki çiftçilerimizin kaliteli buğday üretebilmek için Ziraat Odamızın danışmanlarının görüşleri doğrultusunda Buğday çeşidi seçiminde, gübrelemede, Buğday hastalıkları ve zararlıları ile mücadelede (Kök-Boğaz, Pas, Süne) danışmanlık hizmeti alarak üretim yapmaları önemli hale gelmiştir.
Biz bu hizmetleri siz değerli üyelerimize ücretsiz olarak vermekteyiz. Bizler herzaman sizlerin yanınızda olacağız ve olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile yaklaşan Buğday hasadının bereketli olmasını temenni eder,%28.5 lik fiyat artışı için ilgililere teşekkür ederiz ” dedi.
280 BİN DEKAR BUĞDAY EKİMİ
1968 yılından bu yana Uzunköprü’nün gerçek sesi olan ve üreticilerin sorunlarını gündeme getiren gazeteniz ADALET kendi bünyesinde yaptığı araştırmada bu yıl ilçemizde 280 bin dekar alanda buğday ekimi yapılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda ilçemizde buğday ekimleri 400 bin dekar alanda yapılmakta idi. Uzunköprü yıllardır buğday üreticisi zor koşullara ve yüksek girdi maliyetlerine rağmen ürettiği buğdayı değerinde satamadığı için yavaş yavaş buğday üretiminden vazgeçme aşamasına geldi ve bu yıl 400 bin dekardan 280 bin dekar buğday ekimi yaptı.
Uzunköprü Ziraat Odasından 2019 yılı buğday maliyetlerini resmi kayıtlara göre incelediğimizde 1 kg dane maliyetinin 1,635 TL’ye kuru tarımda, su tarımda da 1,364 TL’ye mal olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu yıl ilçemizde 280 bin dekar ekili buğday alanında ilçemiz Ziraat Odasındaki Ziraat Mühendisi danışmanları bütün sezon boyunca buğday tarlalarını gezerek üreticilerimize gerekli uyarıları yapmışlar, üreticilerimiz zamanında gübresini atıp zamanında olası pas ve kök boğaz hastalıklarına karşı zirai mücadelelerini yapmışlardır. Son günlerde uygun mevsim koşulları ve kaliteli yağmurlar buğday tarlalarındaki gelişmeyi maksimum seviyede olumlu şekilde gelişmesine sebep olmuştur. Buğdayda bundan sonra Uzunköprü İlçe Tarım Müdürlüğü elemanlarının yapacağı sayımlar sonunda süne mücadelesi için ilaçlama yapılıp yapılmayacağına göre üreticimiz hareket edecek en büyük korkusu da 10 Mayıs ve 30 Mayıs tarihleri arasında bölgemizde esecek akyel rüzgarları buğday üretimini olumsuz etkileyebilir.
TMO ALIMLARA HAZIR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı buğday fiyatını açıklaması üzerine TMO Uzunköprü Ajans Müdürü Metin Derdiyok ile yaptığımız görüşmede Müdür Derdiyok “Şuan Toprak Mahsulleri ofisimizin bütün depoları ardına kadar bomboş. Buğday üreticisinin getireceği her gram buğdayı almaya hazırız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan buğday alım fiyatının rutin değerler üzerinden 1,350 TL ton olarak açıkladı. Bunun üzerine kaliteli ürün getiren üreticiler ayrıca primle ödüllendirilecek. Buğday ürününün kalitesi rutin değerlerden düşük olanların da fiyatı 1,300 TL tona kadar değerlendirilecek,
RANDEVU SİSTEMİ OLACAK
5 Haziran 2019 tarihinde Toprak Mahsulleri Uzunköprü Ajans Müdürlüğü üreticilerin buğdaylarını geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi randevu sistemine göre alacak ve ofis kartı olanların ödemelerini 15 günde, kartı olmayanların ödemelerini de 21 günde yapacağız” dedi.
TÜCCARLAR ALIMLARA HAZIRLANIYOR
Gazetemiz olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın buğday fiyatların açıklaması üzerine borsamıza işlem yapan buğday tüccarları fiyatların çok olumlu bir şekilde değerlendirildiğini, üreticinin kesinlikle mağdur olmayacağını belirtip “bu fiyatlar üreticilerimizi mağdur etmeyecek aksine sevindirecektir. Ekonomik olarak şuan kilitli olan piyasaların rahatlamasına sebep olacak ve halkımız buğday üreticisinin kazancından elde ettiği gelirle mutlu olacaktır” dediler.
1970 YILINDAN BU YANA
İLK KEZ SEVİNDİK
Uzunköprü’lü üreticir ile yaptığımız görüşmede “geçen yıl TMO buğday alım fiyatını 1,050 TL ton başından işlem yapmıştı. Geçen yıldan bu yana artan girdi maliyetlerini Cumhurbaşkanımız değerlendirerek bu yıl ton başına 1,350 TL ton + prim + 200 TL ton destek olarak açıklaması 1970 yılında Ecevit döneminden bu yana ilk defa bu kadar mutlu etti. Bunun üzerine bir cümle söyleyebiliriz “Buğday fiyatları bayramlık tepsiye göre oldu.” Ziraat odamızın bizler için yaptığı hizmetlere ve iyi bir fiyat açıklayarak yüreğimize su serpen hükümete teşekkür ederiz”dediler.

 

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz