evden eve nakliyat, araç kiralama

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

”Ayçiçeğinde gerçek real zam artışı bekliyoruz”

”Ayçiçeğinde gerçek real zam artışı bekliyoruz”

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Haydi avcılar tüfek başına!

Haydi avcılar tüfek başına!

SUYUN AKIŞI ÖNEMLİDİR
 • AhmetAcaroglu
  • Ahmet Acaroglu
  • yeniadalet@yahoo.com
  • 19 Nisan 2019 - 17:59:47

“Sular yükselince, balıklar karıncaları yer, sular çekilince de, karıncalar balıkları yer. Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir, çünkü kimin kimi yiyeceğine, suyun akışı karar verir.” Eflatun’un çok bilindik vecizesiyle başladım yazıma.
Niyetim yine bir seçim analizi yapmak ama,
bu özdeyiş düşünce yelkenimi nerelere sürükleyecek inanın ben de bilmiyorum.
Bazen bir kelime, bazen karanlığı yırtan bir ışık, sessizliği bozan bir çığlık bazen, bazen pencerenize konan bir kuş,bir vicdansızın zehirlediği can çekişen masum bir köpek ilham verir kaleminize.
Geçen hafta gece yarısına kadar bin bir zahmetle yazdığım yazı da güzeldi. Tam gazeteye gönderirken ekrandan kayboluverdi birden. Maalesef size ulaştıramadım. Bilgisayarda bakmadığım bir dosya, bir program kalmadı ararken. Geri dönüşüm kutusunda da yoktu. Gazete baskıya gitmek için benim yazımı bekliyordu oysa. Erdinç kardeşim uğraştı epey. Bu senin hatan değil hocam, bilgisayarınıza taktığınız bir flaştaki virüsün kurbanı olmuşsunuz,dedi.
Seçimlerle ilgili uzayıp giden tartışmalar, maalesef sandıklara da mı virüs bulaştı acaba diye düşündürmeye başladı beni. Muktedirlerin vicdanına da mı musallat oldu bu virüsler acaba? Özellikle İstanbul’da Büyükçekmece ve Maltepe’de sayım hala devam ediyor.
Koca Türkiye’de iki saatte alınan sonuç,17 gündür bir türlü netleşmedi. AKP ve MHP’nin itirazları sebebiyle oylar defalarca sayılmasına ve 14.000 oy fazla almasına rağmen MİLLET İTTİFAKI adayı sayın Ekrem İmamoğlu’na mazbatası verilmemektedir. Oysa, sonradan ortadan kaybolsa da, seçim akşamı sayın Binali Yıldırım; 3.000 oyla seçimi kazandıklarını açıklamış,İstanbul’lulara teşekkür bile etmişti.
3 alan kazanıyor,14 alan kazanamıyor. Allah Allah, matematiğim zayıftır biliyorum ama bir gariplik yok mu bunda?
17 seçimdir AKP kazanırken hiç bu tür hazımsızlıklar yaşanmıyordu. Üstelik muhalefet itiraz ettiğinde mızıkçılıkla,yenilgiye kılıf aramaya çalışmakla suçlanıyordu. Hatta atı alan Üsküdar’ı geçti diye bir de nanik yapılıyordu. Şimdi neredeyse seçimlerin tekrarını talep edecekler utanmasalar. Ama öyledir; hep kazanmaya alışanlara yenilgi zor gelir.Kabullenemezler birden.AKP ve MHP, yani CUMHUR İTTİFAKI’nın;” biz oylarımızı koruduk” afra tafralarına bakmayın siz.. İstanbul’u, Ankara’yı, Adana,Mersin ve Antalya’yı kaybetmiş bir AKP’nin içi kan ağlamaktadır. Demokrasiye inanıyorsak, kaybetmenin de kazanmak kadar doğal olduğunu kabullenmemiz gerekiyor. Biz halkın tercihlerini zorla değiştirmek yerine, doğru analizler yaparak ve tabiki birazcık da felsefe okuyarak kendimizi, eylem ve söylemlerimizi değiştirmeyi denemeliyiz. Eflatun’un bahsettiği suyun akışı işte bunun için çok önemlidir.
Her türlü hakareti reva gördükleri “Bay Kemal” ise, siyasi hayatının en mutlu günlerini yaşamaktadır. Ne diyor İrlanda’lı yazar Samuel Beckett: “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.”
Sayın Kılıçdaroğlu yaptığı hamlelerle İYİ PARTİ’nin ve diğer partilere mensup vatandaşların desteğini sağlamayı başarmış, yenile yenile yenmesini öğrenmiş,siyasetin taşlarını yerinden oynatmıştır. Sayın Erdoğan ;İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder, diyordu. AKP İstanbul’u kaybetmiştir. Türkiye’yi de kaybetmek istemiyorsa, toplumu daha fazla germeden Sezar’ın hakkı Sezar’a, mazbata da sayın İmamoğlu’na verilmelidir. Bu seçim çünkü; milletimizi çok yordu. Oysa dağ gibi birikmiş sorunlarımız var. İşsizlik rakamları ürkütücü. Zamlar bir felaket gibi geliyor üstümüze. Cari açık büyüyor. Yüksek faizle bile kredi bulmakta zorlanıyoruz.
Emperyalist kuşatma pervasızca ve aleni.
Biraz da Uzunköprü özeline bakalım isterseniz. Serdar Manga‘nın Hür Gazete’de yaptığı analizleri, Uzunköprü’de yaşayan ve siyasetle iştigal eden herkesin döne döne ve dikkatlice okumasını tavsiye ediyorum. Trakya’nın seçmen portföyünde CHP’nin önemli bir ağırlığı var. Her şeyi ekonomiyle izah edemezsiniz. Trakya halkı, hatta Marmara bölgesinde yaşayanların büyük çoğunluğu Balkan göçmenidir. Evlad-ı fatihandırlar. Osmanlının son dönemlerinde çok acılar çekmişler, zor günler geçirmişlerdir. Onlara Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk sahip çıkmıştır.
O nedenle Cumhuriyete, Atatürk’e, Türklüğe ve Türkçe’ye gönülden bağlıdırlar. Hangi parti bu değerleri baş tacı yaparak samimiyetle savunuyorsa seçmenlerin tercihi de o ölçüde o partiler oluyor. AKP’nin oylarında göreceli küçük artışlar olsa bile sonuçlar değişmiyor. Kullanılan devlet imkanlarına,iktidarda olmanın sayısız avantajlarına rağmen bu cüz’i oy artışına sevinemediklerini biliyorum.
Kimse bana AKP’yi tercih etti,akıllı davranıp tercihini iktidardan yana kullandı diye Keşan’ı örnek gösterip Uzunköprülü’leri küçümsemesin. Keşan da yıllardır CHP’deydi ve bu seçimde fark atacağı söylenen AKP’nin adayı Mustafa Helvacıoğlu, başkanlığı oylar üç kere sayıldıktan sonra ancak kıl payı kazanabilmiştir. Yani bu bölgenin seçmen eğilimleri aşağı yukarı aynıdır. Tekirdağ,Kırklareli, Çanakkale’de de durum farklı değildir. Yoksa herkes iktidarın adayını seçecekse seçime ne gerek var kardeşim! Vali, Kaymakam, Müdür atamaları gibi Belediye Başkanlarını da Cumhurbaşkanı, yani tek adam belirlesin. Peki milli irade nasıl tecelli edecek? Yerel yönetimlerde partilerden ziyade kişiler önemlidir. Başkan işi biliyor, hizmet için canla başla çalışıyorsa, çalmıyor çaldırmıyorsa, adam kayırmıyor partizanlık yapmıyorsa, görüşü ne olursa olsun herkesi kucaklayabiliyorsa halk onu bırakmaz zaten, iktidar adil davranmasa bile.
Trakyanın tek kadın Belediye Başkanı, Köfteci Niyazi’nin torunu Özlem BECAN kızım, kutluyorum seni. Son cümlelerim biraz da senin içindi. Sevgili Başkan Enis İŞBİLEN’den devraldığın bayrağı daha yükseklere çıkarmanın yolu ; aşını,eşini,işini ve tabiki bu atalar yadigarı kutsal şehri ve onun güzel insanlarını çok sevmenden geçiyor. Büyük bir köy değil, küçük ama suyu temiz, havası temiz, yolları düzgün, yaşanabilir modern bir kent olsun Uzunköprü. Başarılar diliyorum sana.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz