evden eve nakliyat, araç kiralama

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU  UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK  FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

STK’ların yerine TMO lisanslı depoculuğu anlatıyor..
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 20 Haziran 2019 - 10:01:09
STK’ların yerine TMO lisanslı depoculuğu anlatıyor..

ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ, ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ! Üreticilerimiz için büyük önlem taşıyan “lisanslı depoculuk” Uzunköprü hariç Havsa. Edirne, İpsala, Süloğlu’nda hizmet veriyor. Yakın zaman da Keşan’da da açılacağı söyleniyor. Uzunköprü Ticaret borsası başkanı Egemen Aslan, 25 Haziran 2016’da gazetelere poz vererek “lisanslı depoculuk için yer tespitinde bulunduk. Bu işi derhal yapacağız” demişti. Bu sözün üstünden […]

ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ, ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ!

Üreticilerimiz için büyük önlem taşıyan “lisanslı depoculuk” Uzunköprü hariç Havsa. Edirne, İpsala, Süloğlu’nda hizmet veriyor. Yakın zaman da Keşan’da da açılacağı söyleniyor. Uzunköprü Ticaret borsası başkanı Egemen Aslan, 25 Haziran 2016’da gazetelere poz vererek “lisanslı depoculuk için yer tespitinde bulunduk. Bu işi derhal yapacağız” demişti. Bu sözün üstünden tam 1090 gün geçti. Hala lisanslı depoculuktan haber yok.

Buğday harmanı öncesi Toprak Mahsulleri Ofisi Uzunköprü Ajans Müdürü Metin Derdiyok, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanlığını ve tarım kökenli STK’ları ziyaret ederek Toprak Mahsulleri ofisinin başlattığı yeni bir uygulamayı anlatıyor. Derdiyok, Buğday üreticilerinin ürünlerini harmanda Toprak Mahsülleri ofisine veya serbest piyasaya hemen satmak zorunda olmadığını söyleyerek “Arzu ederse ürünlerini TMO’nun lisanslı depolarında değerlendirebilir” diye broşür dağıtıyor.
İMKANLAR ÇOK BÜYÜK
TMO’nun broşüründe üreticiler ÇKS’ye kayıtlı buğday ürünlerini TMO’nun lisanslı depolarında saklayabildikleri gibi ürünleri karşılığı bankalardan kredi alabilirler ve arzuladıkları takdirde ürünlerini TMO’ya satabilirler diyen Derdiyok “Üretici buğday ürününü TMO’nun lisanslı depolarına getirdiği takdirde %2 zirai stopaj, %2 SGK primi ve %1 hizmet bedelinden muaf olacak.

Ürünler sınırlı sayıdaki alıcılar yerine en yüksek fiyatları veren alıcıları satma imkanına kavuşacaktır. Ürünler her türlü riske karşı sigortalıdır. Ayrıca ÇKS kayıtlı üreticilere lisanslı depolarda muhafaza ettikleri buğday, arpa, çavdar, yulaf, tirtikale, mısır, çeltik ve pirinç için 6 ay süre ile 6 TL ton ay ilave depo desteği verilmektedir.
Bunların yanında ilave olarak kira desteğinden faydalanan “ürünlerini lisanslı depoda bir gün muhafaza etmek kaydıyla” üreticilere ton başına 25 TL nakliye desteği yetkili sınıflandırıcı tarafından yapılan analizler için 25 TL analiz desteği verilecektir. Üreticiler ve tarımsal amaçlı kooperatifler için kullandıkları 9 ay vadeli ürünün %75’ine varan kredinin faizi tamamen devlet tarafından karşılanacaktır. Daha bunun yanında bir çok avantajdan yararlanmak isteyen üreticilerin arzu ettikleri takdirde 9 ay 10 gün boyunca gözü gibi bakıp ürettikleri buğday ürünlerini TMO’nun lisanslı depolarında değerlendirebileceklerini” söyledi.

UZUNKÖPRÜ NEYİ BEKLİYOR?

TMO’nun lisanslı depoculuk hizmeti olarak Havsa. Edirne, İpsala, Süloğlu’nda hizmet verdiğini çok yakın zamanda Keşan’da da TMO’nun lisanslı depoculuk hizmeti için çalışmalara başladığını öğrenmiş bulunuyoruz. 820 bin dekar arazisinin 785 bin dekarı tarımla iştigal edilen tarihi ilçemiz Uzunköprü’de her yıl 400 bin dekar alana yakın yerde buğday ekilmekte 250 bin dekar alanda ayçiçeği, 80 bin dekar alanda çeltik, 30 bin dekar alanda kanola, 10 bin dekar alanda arpa ekimi ile Trakya’da yüzölçümü büyüklüğünde en büyük yerleşim birimlerinden birisidir. Sağda solda bütün her yerde TMO’nun lisanslı depoculuk hizmetleri yapılmak için depolar inşa edilirken ilçemizde bu projenin hayata geçmemesi bizim idareci kalitemizin değerini göstermektedir. Bizim idarecilerimiz altlarında son derece lüks arabalar, özel fotoğrafçıları, sekreterleri, lüks yemek faturalarıyla adeta lale devre yöneticileri gibi günlerini gün etmektedirler. Seçildikleri koltuklara ve hizmet etmekle yükümlü oldukları üyelerine hizmeti düşünmemektedirler. Bunun en son örneği de Toprak Mahsülleri Ofisi Ajans Müdürü Metin Derdiyok’un Uzunköprü’lü buğday üreticilerine daha iyi imkanlar sağlamak üzere ürünlerinizi TMO’nun lisanslı depolarında saklayabilirsiniz yorumuyla yardımcı olmak üzere broşür dağıtmasıdır. Bu broşürleri dağıtmak bizim idarecilerimiz için zulüm olması gerekirken ders almadığımız gibi “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az” atasözünü hatırlatmaktadır.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz