evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

PANCAR ÇİFTÇİSİ ERKEN SÖKÜMDEN 1 MİLYON TL GELİR KAYBI YAŞADI
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 27 Kasım 2017 - 11:09:39
PANCAR ÇİFTÇİSİ ERKEN SÖKÜMDEN 1 MİLYON TL GELİR KAYBI YAŞADI

Uzunköprü ve bölgesinde pancar hasadı tamamlanırken, alımlar sona erdi. Pancar üreticilerimizin 3 Milyon 064 Bin 550 TL pancar bedellerinin 10 Ocak’a kadar ödeneceği duyuruldu. Gazetemiz olarak yaptığımız araştırmada, geçtiğimiz yıllara göre bu yıl Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifinin yaptığı girişimler sonucu pancar ekimi cazip hale getirilmiş Alpullu Şeker Fabrikası üretime açılmış ve üreticilerde daha fazla pancar […]

Uzunköprü ve bölgesinde pancar hasadı tamamlanırken, alımlar sona erdi. Pancar üreticilerimizin 3 Milyon 064 Bin 550 TL pancar bedellerinin 10 Ocak’a kadar ödeneceği duyuruldu.
Gazetemiz olarak yaptığımız araştırmada, geçtiğimiz yıllara göre bu yıl Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifinin yaptığı girişimler sonucu pancar ekimi cazip hale getirilmiş Alpullu Şeker Fabrikası üretime açılmış ve üreticilerde daha fazla pancar ekmeye başlamışlardı.
Pancar üreticisini sevindiren bu gelişmelere karşılık küresel ısınma neticesi gerekli yağışlar alınmamış hasat zamanı Uzunköprü’de pancar alım merkezlerinde kantarlar açılmamış, üreticiler tarladan söktükleri pancarlarını ücreti mukabilinde Alpullu Şeker Fabrikasına teslim etmek zorunda kalmışlardır. Aldığımız gayri resmi bilgilere göre 2017 yılında ilçemiz ve köylerinde üreticilerimiz 2250 dekar pancar ekimi yaptılar. Tarımda en büyük kazanç pancar ekiminde olmayı hayal eden üreticiler dekar başına 10 ton pancar teslim edebiliriz diye çalışmalarını sürdürdüler. Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü aldığı kararla pancar teslimlerini Eylül 15’te başlatmış olup ay sonuna kadar kampanyayı bitirmiştir. Bu prosedürle çiftçilerimiz bir ay erken pancar hasadı yapmış oldular. Erken yapılan hasat sonucu üreticilerimiz ortalama dekar başına 8 ton pancar ürettiler ve total olarak 19 Bin 355 Ton pancar teslim ettiler. Çiftçilerimiz Ekim ayının 15.inde pancar teslimine başlayıp Ekim sonuna kadar hasadı bitirebilselerdi 22.500 veya 23.000 ton arası pancar teslim edeceklerdi. Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü bu yıl 16 polar şeker oranına göre pancarın tonunu üreticiye 210 TL ödeme kararı aldı. Uzunköprü Pancar Üreticileri bugüne kadar şeker şirketinden 1.çapa avansında 256 Bin, 2.de 273 Bin, 3.de 218 Bin TL nakit avans aldılar. Ayrıca 24 Bin 700 ve 24 Bin 200 kg olmak üzere 2 seferde şeker aldılar. Üreticilerimize bugüne kadar pancar şirketi yaklaşık 1 Milyon TL’ye yakın nakdi ve ayni olarak ödeme yaptı.
Pancar üreticilerimizin 3 Milyon 064 Bin 550 TL pancar bedellerinin 10 Ocak’a kadar ödeneceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Üreticilerimizin erken söküm yapmaları sonucu %25 verim kaybı ve yaklaşık 1 Milyon gelir kaybı yaşadığını gözlemledik. Önümüzdeki yıl Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğünün bu hususta daha dikkatli olmasını bekliyoruz.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz