evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

OSB heyeti sil baştan
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 21 Aralık 2017 - 11:56:23
OSB heyeti sil baştan

Uzunköprü OSB’ye seçilen 8 asil ve 8 yedek üyenin iptali oy birliğiyle kabul edildi. İl Genel Meclisi müteşebbis asil ve yedek üye seçimi yetkisini vali Günay Özdemir’e bıraktı. Uzunköprü’de kurulacak Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin 2018 yatırım planına alınması için olağanüstü olarak toplanarak 8 kişilik müteşebbis heyetini belirleyen İl Genel Meclisi ile Valilik arasında yetki karmaşası […]

Uzunköprü OSB’ye seçilen 8 asil ve 8 yedek üyenin iptali oy birliğiyle kabul edildi. İl Genel Meclisi müteşebbis
asil ve yedek üye seçimi yetkisini vali Günay Özdemir’e bıraktı.

Uzunköprü’de kurulacak Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin 2018 yatırım planına alınması için olağanüstü olarak
toplanarak 8 kişilik müteşebbis heyetini belirleyen İl Genel Meclisi ile Valilik arasında yetki karmaşası yaşandı…

Valilikten gelen yazı üzerine olağanüstü toplanan İl Genel Meclisi, 8 kişilik asil ve 8 kişilik yedek üyeleri
iptal edip, müteşebbis heyeti üyelerin yeniden belirlenmesi için Vali Günay Özdemir’e yetki verdi.

UTSO başkanı Ercan İhtiyar, Uzunköprü OSB’nin 2018 bütçesine girebilmesi için seferberlik başlattıklarını
önümüzdeki hafta sonuna kadar bu işin çözümleneceğini söyledi.

İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Uzunköprü Organize Sanayi Bölgesi’ne ataması yapılan üyelerle ilgili yaşanan karmaşa için “Bu karmaşayı yaratmak, kavga etmek, inat etmek biz seçilmiş olan İl Genel Meclis Üyelerine yakışmaz. Asıl olan bölgeye istihdamın gelmesi, yatırımcının gelmesi.”dedi. Uzunköprü OSB için üye seçimini Vali Günay Özdemir yapacak. Buna göre İl Genel Meclisinin aldığı karar geçersiz oldu
İl Genel Meclisi’nin 2. Olağanüstü Meclis toplantısı gerçekleşti. Daha önce çevreye duyarlı Uzunköprü Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasıyla ilgili yapılan toplantının ardından alınan bir kararla ilgili olarak, Vali Günay Özdemir ile bir tereddüt yaşandığını belirten İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “Asıl önemli olanın bölgemize yatırımların ve istihdamın gelmesidir.” dedi.Toplantının açılışında İl Genel Meclisi Katibi Halil İbrahim Bulak tarafından 1. İl genel meclis olağanüstü toplantısında OSB ile ilgili alınan kararı okudu. “OSB’ye Edirne İl Özel İdaresi’nin %54 oranında hissedar olmasına ve müteşebbis heyetinde 4 yıl süreyle görev yapmak üzere asil üyeler; Vali Günay Özdemir, Ahmet Turan Ateş, Mehmet geçmiş, Enver Erkan, Arda Yüce, Halil İbrahim Bulak, Nedret Akbulut, Özcan Soyupak. Yedek üyeler; Erdin Can, Erdoğan Taşın, Mehmet Ali Yetim, Fedai Işık, Mehmet Gürpınar, Erol Açık, Adnan Vural, Mehmet Özkök. Seçilmelerine her asıl üye için 100.000 TL olmak üzere toplamda 800.000 TL’nin Halk Bankası Edirne şubesi OSB için açılan hesaba yatırılmasına oy birliği ile kabul edildi.”
“ÇELİŞKİLER VAR”
Vali Günay Özdemir’in göndermiş olduğu “Bir meclis maddesinin görüşülmesi” ile ilgili kararın okunmasının ardından Mehmet Geçmiş, yasanın ilgili maddelerinde çelişki olduğunu belirterek “Bir önceki talepte de 8 üyenin seçimi ile ilgili karar geldi. Doğal olarak meclis özgür serbest iradesini belirleyerek 8 üyeyi belirledik. Oy birliği ile çıkan bir karardı. Ancak yasanın ilgili maddelerinde bir çelişki var. Bu çelişki de diyor ki 713 sayılı resmi gazetede yayınlanan OSB uygulama yönetmeliğinin12. Maddesine göre OSB’nin müteşebbis heyeti üye seçimi OSB’nin oluşumuna katınlan kurum ve kuruluşların yetkili organlarınca mensupları arasında tespit edilecek üyelerden oluşur. Ama 5302 sayılı yasada da İl Özel İdaresi Kanunu 30. Maddesi O bendi hükmüne göre de söz konusu seçim hususunun İl Özel İdaresi’nin yetkili organı validir diyor. Ayrıca İl Genel Meclisi’nin 6. Maddesinde İl Genel Meclisi’nin görev ve yetkilerinde İl Özel İdaresi dışındaki kuruluşlara katılacak üyelerin seçimi İl Genel Meclisi yetkisinde diyor. Böyle bir karmaşa var. Bu karmaşa dışında, karmaşayı yaratmak, kavga etmek, inat etmek biz seçilmiş olan il genel meclis üyelerine yakışmaz. Asıl olan bölgeye istihdamın gelmesi, yatırımcının gelmesi. Artık Edirne topraklarındaki azalan nüfus değil, gençlerimizin Çerkezköy’e Çorlu’ya göç eden bir yapısı değil evlatlarımızın kendi yaşadıkları yerde iş, aş bulma alanlarının oluşturulmasıdır. Bizim de en büyük dileğimiz ve ümidimiz halktan aldığımız yetkinin de asıl amacı budur. Yoksa OSB yönetimlerinde Hasan olmuş, Ahmet olmuş, Mehmet olmuş hiç önemli değil. Bu İl Genel Meclisi Uzunköprü OSB’nin kurulmasıyla ilgili olağanüstü bir karar vermiştir. Olağanüstü yetkilerini kullanmıştır. Hemen 1 milyon liralık ödenek, parasız olduğumuz bir dönemde aktarılmıştır. Her seçilecek olan asil üye için 100’er bin lira adlarına para yatırılmıştır. Bununla ilgili OSB’ye katılım üzerinde 3 partinin de bulunduğu arkadaşlarımızın oy birliğiyle karar alınmıştır. Bununla birlikte bölgemizde yatırımın ve istihdamın açılmasıyla ilgili her türlü kararda İl Genel Meclis üyeleri görevlerinin yerine getirmiştir.” dedi.
DAHA ÖNCE BELİRLENEN MÜTEŞEBBİS HEYETİ İPTAL EDİLDİ
Geçmişin konuşmasının ardından il genel meclis üyelerinin oy birliğiyle daha önce Uzunköprü OSB için belirlenen 8 kişilik asil ve 8 kişilik yedek müteşebbis heyeti iptal edildi. Geçmiş daha sonra konuyla ilgili yeniden meclise üyelerin Vali Günay Özdemir tarafından belirlenmesi için öneride bulunup oylamaya açtı.
YETKİ VALİ’YE VERİLDİ
İl Genel Meclisi üyelerinin oy birliğiyle alınan karar sonucu 5302 sayılı kanunun 15’inci maddesi gereğince müteşebbis heyetine 8 asil, 8 yedek üyenin İl Özel İdaresi’nin başı ve Valimiz olan Günay Özdemir’e yetki verilmesi onaylandı.
UTSO’DAN KİMLER YÖNETİMDEYDİ
UTSO başkanı Ercan İhtiyar, Meclis başkanı İsmail Şenbaş, Başkan yardımcısı İhsan Akıncı, Yönetim kurulu üyesi Şerafettin Çakır, Gökmen Şenuz ile Meclis üyeleri Selma İhtiyar ve Yaşar Berber yönetimdeydi.
Yeni oluşacak 5 kişilik yönetimde il genel meclis üyelerinden Ak partiden Nedret Akbulut, CHP’den Halil İbrahim Bulak’ın girmesi bekleniyor. Uzunköprü OSB kuruluş sermayesi için, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası 700.000 tl. ödeme taahhüt etmişti. Eğer bu sayılarda düşüş olursa yatırılacak olan parada düşmüş olacak.

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz