evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

ÖLÇTÜLER AMA, EN UZUN DEĞİLMİŞ
  • Ana Sayfa » Genel
  • 21 Eylül 2017 - 12:02:48
ÖLÇTÜLER AMA, EN UZUN DEĞİLMİŞ

Edirne’nin Uzunköprü İlçesi’nde 1443 yılında inşa edilen tarihi taş köprünün Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nda yer alması için yapılan incelemede 1306.2 metre olduğu tespit edildi.Köprüyü baştan başa ölçen Aydın Türkgücü, tarihi taş köprünün 1306.2 metre olduğunu açıkladı. Guinness ekibi, köprünün toprak altında kaldığı öne sürülen bölümlerde de incelemeler yaptı. 2.Kültür Sanat ve Tarım Festivalinin son günü […]

Edirne’nin Uzunköprü İlçesi’nde 1443 yılında inşa edilen tarihi taş köprünün Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nda yer alması için yapılan incelemede 1306.2 metre olduğu tespit edildi.Köprüyü baştan başa ölçen Aydın Türkgücü,
tarihi taş köprünün 1306.2 metre olduğunu açıkladı. Guinness ekibi, köprünün toprak altında kaldığı öne sürülen bölümlerde de incelemeler yaptı.

2.Kültür Sanat ve Tarım Festivalinin son günü olan 17 Eylül 2017 Pazar günü etkinlikleri sabah 09:00’da ilçemizin nevi şahsına münhasır sivil toplum kuruluşlarından olan Avcılar ve Atıcılar İhtisas Spor Kulübümüzün ve çok değerli konukların katılımı ile Ördekli Göl mevkiinde Trap yarışmaları başladı. Saat 13:00’de köprümüzün resmi ölçümü yapıldı. Kullanılan uzunluk 1306.3 tahmini 1420.6 olarak ölçüldü. İTÜ Maden Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Başkanı ve birçok derneğin başkanı olan profesör Dr. Orhan Kural beraberinde Guinness Türkiye Temsilcisi yapımcı rekor danışmanı Aydın Türkgücü ile birlikte Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Uzunköprülüler ve basın mensuplarından oluşan bir heyetle tarihi köprümüzün girişinden başlayarak köprümüzün resmi ölçümü yapıldı.
Guinness Dünya Rekorlar Kitabı Türkiye danışmanı ve İTÜ Maden Mühendisliği Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, talep üzerine köprüyü ölçmek için geldiklerini söyledi. Tarihi köprüyle ilgili yeni bir kategori açılması için teklifte bulunacaklarını anlatan Prof. Dr. Kural, “Uzunköprü dünya çapında eser. Rekorlarla birlikte topluma yararlı olmaya çalışıyoruz. Guinness Rekorlar Kitabı’nda yeni bir kategori açılması için yani ‘üzerinden araç geçebilen dünyanın en tarihi taş köprüsü ve uzun köprüsü olarak’ başvurusunda bulunuyoruz. Bir kısmı toprak altında kaldığı söyleniyor, bunu da değerlendireceğiz. UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde aday, eminim o zaman daha çok insan gelecektir. Türkiye’de her sene 25 kadar rekor başvurumuz oluyor. Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nda şuanda 100 kadar Türk rekoru var ancak bu her an değişebilen bir durum. Guinness Dünya Rekorlar Kitabı birinci prensibi her an rekor kırılabilir olması. Türkiye’de de onların verdiği şartnamelere göre hareket ediyoruz. İnsanları rekora karşı bir hevesleri var. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da böyle” dedi.
Profesör Dr. Orhan Kural sözlerini şöyle tamamladı “Unesco Dünya mirasına girmeye namzet tarihi Uzunköprü’nün dünyanın en uzun kesme taş köprüsü olma olasılığı Çin’deki köprü yüzünden ortadan kalktı. Fakat Çin’deki köprü sadece yaya yürüyüşüne aittir. Bizim şuan yapacağımız ölçümle tarihi Uzunköprü dünyada araç trafiğine açık en uzun ve en geniş köprü ve Avrupa’nın en uzun köprüsü olacaktır. Bunun için ölçümünü başlatıyoruz” dedi. Tüm katılıkcılarla birlikte yaya ve bilimsel bir şekilde yapılan ölçüm sonunda tarihi köprümüzün kullanılan uzunluğunun 1306.3 metre yer altında kalan ayakları ile birlikte tahmini uzunluğunun 1420.6 metre olduğu saptandı ve köprümüzün Guinness rekorlar kitabına girmesi için resmi müracaatı önümüzdeki günlerde yapılacak.
‘DÜNYA OLMAZSA, AVRUPA’NIN EN UZUN KÖPRÜSÜ OLACAK’

Uzunköprü Belediye Başkanı CHP’li Enis İşbilen, başvuruları sırasında Çin’de 2 bin metrenin üzerinde uzunluğa sahip bir taş köprü olduğunu öğrendiklerini ifade ederek, “Tarihi köprümüzün Guinness Dünya rekorlarına yazılmasını talep ettik. Bu anlamda bir çalışma başlattık. Guinness’in dünyanın en uzun taş köprüsü kategorisinde köprümüzün yer alması için başvuruda bulunduk. Aldığımız bilgiye göre, Çin’de 2 bin metreyi aşan bir köprü olduğunu öğrendik. Şu anda Çin’de köprü üzerinden araç geçmiyor. Genişlik anlamında bir fakrımız var. İlgili müracaatlarda bulunacağız. Eğer bu şekilde yer almazsa, söz konusu taş köprü Çin’de Asya’da olduğu için bizimki de Avrupa’nın en uzun taş köprüsü olduğunu söyleyebileceğiz” dedi.

Pazar günü Saat 14:00’de Uzunköprü Belediyesi tarafından organize edilen Çocuk tiyatrosu kulübü Atatürk Kültür Merkezinde miniklere Neşeli Orman Sakinleri gösterilerini sundular. Saat 14:30’da Uzunköprü Belediyesi Spor Kulübü şehrimiz Ergene Statında festival etkinleri içerisinde Türkiye Şampiyonu Ayşe Asma’nın da dahil olduğu sporcular ile birlikte Taekwondo gösterilerini sundular.
Saat 17:00’de festival etkinlerinde Gülçiçek Parkında sokak basketbolu karşılaşmalarında dereceye giren takımlara Başkan İşbilen tarafından ödülleri verildi. Saat 17:30’da motor tutkunlarının festival alanında gösterilerinden sonra 2. Uzunköprü Kültür Sanat ve Tarım Festivali trap yarışmalarında dereceye girenlere Başkan İşbilen tarafından ödüllerin takdimiyle festivalimiz sona erdi. Önümüzdeki yıl festivalimizin Alpullu panayırından farklı bir tarihte ve daha fazla pazarlamacının katılımının olması vatandaşımızın arzusu dileğiyle 3.festivalimizin yapılmasının günlerini saymaya bugünden başladık bile. Emeği geçenlere teşekkürü borç biliyoruz..

 

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz