evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

NİKAH ÇIKMAZI
 • İbrahimÜZREK
  • İbrahim ÜZREK
  • ibrahim@yeniadaletgazetesi.com
  • 30 Kasım 2017 - 12:13:08

Nikah medeni kanunda bir kadınla erkeğin evlilik birliğini sağlayan kanuni işlem (süreç) nikah kıyma yani evlenme sürecini gerçekleştirme işi Nikah memurlarının işidir.
Bu görevde üst makamlar tarafından uygun görülen kişiye verilir.Yani nikah yasal hükümlere göre Kamu hizmeti yapan Belediyelerce yapılır.
Uzunköprü Belediyesinde 1966 yılında Tensip edilen bu görevi aralıksız olarak Belediye Başkanı seçildiğim 1989 yılına kadar bir fiil yaptım. Bu görevi bana tevdi eden dönemin Belediye Başkanı Başkanı Ahmet İnceoğlunun nikahını kıyarken çok heyecanlanmıştım. Daha sonraları da şimdiki modacı CANAN YAKA’nın akdini icra etmiştim. Bunlar tabiki benim için unutulmayacak bir anı olarak darağacımızda kaldı.
Son günlerde nikah konusu kamu oyunda sanki bomba etkisi yaptı
Bu günkü hükümet nikahların Müftülüklerde kılınmasını amir kıldı.
Ama bu konu kamuoyunda bazı tenkitlere uğradı.Hatta ve hatta kadın girişimciler bu konuda yürüyüş bile yaptılar.Bu tatbikatın kamuoyunda bir siyasi kutuplaşmaya neden olacağını söylediler.
Bu endişenin nedeni 18 yaşından küçük kız çocuklarının da evlenmelerine izin verileceği endişesi idi.
Şimdi esas konuya geliyorum :
Ben uzun yıllar bu görevi deruhte ettiğim için benim anladığım şekli ile:
Nikah kıymak için görevlendirilen kişiler (ister Belediye memuru ister Müftü) Medeni Kanun hükümlerini uygulayacaklardır. Çünkü bu konularda medeni kanunda bir değişiklik yapılmamıştır. Yalnızca nikah kıymanın bölünmüşlüğü olmuştur.Müftüde olsa aynen Belediye görevlisi gibi mevcut kanunları uygulamakta mükelleftir. Yalnız Cumhurbaşkanımızın isteseniz de olacak istemeseniz de söylemi ayrışmaya yani kutuplaşmaya neden olacaktır. Kutuplaşma yerine Demokratik Kültürümüz ve Kanuni Süleymandan gelen temayüller olsaydı bu konuda ortak bir anlaşma sağlanabilirdi.
Haddi-zatında Belediyelerdeki nikah konusu öyle sıkışıklık arz etmiyordu. Neden bu nikah kıyma görevi müftülüklerle paylaşıldı bilinmiyor.
Resmi nikahın Kanuni Sultan Süleyman zamanından beri olduğu söylenir.
Yukarıda arz ettiğim gibi Medeni Kanunu Belediye yetkilisi de Müftü de aynen uygulayacaktır. Dünyanın her yerinde olduğu gibi geçerli olan resmi nikahtır.
Şimdi vatandaşın inhisarına kalmış bir şey nikahını ister Belediyede ister müftülüklerde kıydırır. Ancak her ikisi de kanundaki lazımeye rivayet eder.
Medeni kanunda bir değişiklik olmadığına göre:
Öncelikle resmi nikahımızı kıydıralım sonra da dini nikahımızı
Yani eskiden tatbik ettiğimiz statüye devam edelim.

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz