evden eve nakliyat, araç kiralama

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

”Ayçiçeğinde gerçek real zam artışı bekliyoruz”

”Ayçiçeğinde gerçek real zam artışı bekliyoruz”

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Haydi avcılar tüfek başına!

Haydi avcılar tüfek başına!

NE OLACAK BİZİM BELEDİYENİN HALİ
 • AdnanKARAKAYA
  • Adnan KARAKAYA
  • adnan@yeniadaletgazetesi.com
  • 31 Mayıs 2019 - 11:05:03

KADİR GECENİZ VE BAYRAMINIZ MÜBARET OLSUN
Sevgili Uzunköprü’lüler 4 gün sonra mübarek ramazan bayramını kutlayacağız. Allaha güç gelmesin bu ramazan ayı ekonomik olarak çok zor geçti. Bizde dahil hiçbir arkadaşımda işler iyi gitmedi. Ödemeleri yapmak için ya hazırdan verdik yada borçlanarak ödedik. Allah sonumuzu hayır etsin diyerek mübarek ramazan bayramınızı kutluyor, ailenizle, dostlarınızla ve arkadaşlarınızla birlikte mutlu bayramlar diliyorum..
*******
52 YILI GERİDE BIRAKTIK
Karakaya ailesi olarak gazete çıkarmaya 30 Mayıs 1968 yılında başladık. Tam 52 yıl üzerinden geçmiş. Bu şerefli mesleği yapabilmek için olağanüstü gayret ve özverilerde bulunduk. Çok sıkıntılar yaşadık. Demokrat bir çizgiyi yakalamak hiçte kolay olmadı. Bunun içindir ki gazetemizin adını da “ADALET” koyduk. Ülkemizin son 22 yılı iyi yönetilmedi. (2002-2007 yılları nispeten iyiydi) Hele hele son 10 yılımız bir çok arkadaşımızın batmasına, yok olmasına neden oldu. Değişen Türkiye’de biz ekonomik olarak ayak uyduramadık. Yıllar önce gazetelerimizi kurduğumuz matbaalar bakardı. Matbaa işleri o kadar azaldı ki gazeteyi ekonomik olarak destekleyemez olduk. 50 yıl boyunca günlük olarak yayınladığımız gazetemiz 2 yıldan bu yana renkli ve büyük ebat olarak sizlerin eline haftalık olarak geçiyor. Allah bu günleri de aratmasın diyoruz.
*******
ÇALIŞTAYA ALINMADIK
AMA ŞAHSEN ALINDIK
Geçtiğimiz hafta Uzunköprü Ticaret ve sanayi odası tarafından “Uzunköprü çalıştayı” yapılacağını duyduk. Şahsım toplantıya yazılı olarak davet edildi. Benim şehir dışında oluşum nedeniyle bir arkadaşımı toplantıya yönlendirdim. Geceden biz hazırlığımızı yapmıştık. Dosyalar halinde çalıştaya sunacaktık. Çünkü UTSO başkanımız davet mektubunda Uzunköprü’nün bugününün ve yarının konuşulacağı, fikir, görüş ve önerilerimizin paylaşılacağını bize duyurmuştu. Toplantı saatinde gazete olarak oradaydık. Toplantı öncesi Ahmet abi beni aradı ve siyasi partilerimizin ilçe başkanlarının davet edilmediğini söyledi. Ben çok şaşırmıştım. Her türlü işlerimiz için aradığımız, arkasından koştuğumuz ilçe başkanları bu toplantıda nasıl olmaz? sorusunu kendime sordum. Neyse bu birinci artçı depremmiş. Daha sonra gazetecilerin dışarıya çıkarıldığı haberini aldım. Bismillahirrahmanirrahim. Allahım ne oluyor böyle. Siyasetçiler yok! Gazeteciler yok! Bu nasıl bir toplantı. Bu toplantıda ne çıkar diye düşünmeye başladım. Kamuoyuna göre “çocuk yine doğmadan öldü” veya “düşük yaptık” Yapılan tüm icraatlarını gazeteciler aracılığı ile kamuoyuna duyuran yöneticiler, toplantıda gazeteci olsun istemez. Valla ben oruçluyum kafam fazla çalışmıyor. Siz düşünün. Bak biz düşünüyor, yazıyoruz, toplantıya bile alınmıyoruz..
Sevgili Uzunköprülüler ; Çalıştay ne demek? Çalıştay, daha çok yüksek düzeyli bilişsel süreçlerin kullanıldığı akademik bilgi aktarım uygulamalarında tercih edilen, uzmanlık alanlarına dönük bir uygulamadır. Çalıştay, bilim adamlarının ve uzmanların; bir konuda ön hazırlık yapmak üzere inceleme ve değerlendirme amaçlı toplantılarında kullanılan temel tekniktir.
Bizim ne akademik kariyerimiz varki bu çalıştay’da olalım,
Biz ne bilim adamıyız nede uzmanız. İçeriye alınmadık diye bu koca koca adamlara alınıyoruz. Çalıştaydaki akademisyenlere, bilim adamlarına ve uzmanlara çalıştayda başarılar diliyorum.
*******
NE OLACAK BİZİM BELEDİYENİN HALİ
Uzunköprü belediyesi son 8 aydır para ödemelerinde zorluk çekiyor. Çünkü hükümet sürekli af çıkardığı için belediyeye ne su parası ödeniyor, ne emlak parası, nede vergiler. Hükümet bu borçları affedecek diye kimse ödeme yapmıyor. Belediyenin yaklaşık olarak 20 milyon, eski parayla 20 trilyon alacağı var. Borcu ne kadar en fazla 10 milyon tl. Tabi bu rakama uzun vadeli borçlar hariç. Belediyemiz alacağını alsa borç kalmayacak kalan para ile gerine gerine iş yapacak. Ama maalesef. Alacak ile borç ödenmiyor. Uzunköprü belediyesinin elinde 400 dönüm tarla var olduğu tespit edildi.. Ben olsam hiç düşünmez satardım. Belediye tarla çalıştırmaktan ne anlar. Tarlayı sattıktan sonra eski belediyenin altındaki dükkanlar satılmış. Sadece üst taraftaki dersane binası belediyeye ait. Onu da satarım. Alt dükkanlar satılmasa elimde kalsın diye belki düşünürdüm. Belediye hizmet binasındaki işyerlerinde satardım. Beyaz saray altındaki işyerlerine satardım. Pazar yerindeki dükkanları da satardım. “Hoopppp dur bakalım. Sen ne kadar satmaya meraklı biriymişsin. Babanın malımı ki satıp satıp duruyorsun” diyebilirsiniz. Haklı da olabilirsiniz. Ama unutmayın bugün satmamak için elimizde hiçbir geliri olmayan işyerleri, tarlalar yarın Edirne belediyesine geçecek. Edirne belediyesi bize ne kadar hizmet verecek? Onlar satacak bizde bakacağız. Bi gazeteci vardı o bizi uyardı ama biz onu yine yine dinlemedik diyeceksiniz. İş işten geçmeden bu konuları ciddi ciddi düşünmemiz gerekiyor. Belediyemizin önemli borcu yok. İlk kez kadın bir belediye başkanımız oldu. Çalışmak, başarmak istiyor. Hep beraber yardımcı olalım, elinden tutalım ki bizlerde iyi hizmeti alalım. Bu kasabada insan gibi yaşayalım.
Bu tür yazılar yazmakla bitmez. Ben bugünkü yazımı bir Türk atasözü ile bitirmek istiyorum.
“Bakkal ölenin borcunu, diriye ödettirir.”
Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz