evden eve nakliyat, araç kiralama

Uzunköprü’de vatandaşın gündeminde terminal yok!

Uzunköprü’de vatandaşın gündeminde terminal yok!

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İCMALLER ASKILARDAN İNDİ

İCMALLER ASKILARDAN İNDİ

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

Ekim nöbetinde kritik yıl

Ekim nöbetinde kritik yıl

MÜŞTERİLER DİJİTALLEŞTİ!!!
 • AdnanKARAKAYA
  • Adnan KARAKAYA
  • adnan@yeniadaletgazetesi.com
  • 19 Aralık 2019 - 11:41:42

Zaman zaman yaptığımız toplantılarda “ne olacak Uzunköprü’nün hali” sorusu ile karşılaşıyorum. AK partilisi, CHP’lisi, MHP’lisi İYİ partilisi, partisizler de aynı soruyu soruyorlar. Bende kendilerine “kasabanın hali iyi. Siz ülkenin hali ne olacak” diye soruyorum.
Maalesef Kısır düşünüyoruz. Azıcık işler bozuk oldu mu hemen şikayet mekanizmasını çalıştırıyoruz. Araştırma yapmak aklımıza bile gelmiyor.
Yapay zekanın üst seviyelere çıktığı bir dünyada yaşıyoruz. Dijital ortamda dünyada ilk etkilenen ve bitme noktasına gelen iki meslek ne biliyor musunuz?
Biri fotoğrafçılık, diğeri matbaacılık. Maalesef aile olarak bizde bu iki mesleği tercih etmişik. Çünkü zor olduğu için herkes bu meslekten uzak durmuştu. Bizler gelişen bu dijital ortamdan etkilendik te diğer meslek grupları etkilenmeyecek mi?
tabi ki etkilenecek.
Uzunköprü’de dağıtım yapan Kargo şirketleri ile görüştüm. Geçtiğimiz yıllarda dağıtıma çıkan 100 paketin 80 tanesi esnafa, 20 tanesi evlere gidiyormuş. Bu yıl ise tam tersi olmuş. 80 paket evlere 20 paket işyerlerine dağıtım yapılıyor.
Bu ne demek şimdi? diye merak etmeyin. Bütün esnafların işleri maalesef gelecek 10 yıl içinde bitecek. İnternetten alışveriş çığ gibi büyüyor. İnsanlarda haksız değil. Mesela geçtiğimiz gün kendimize 10 top dantel lazım oldu. Sordum 300 tl. dediler. İnternetten araştırdım Bursa’da bir firma topunu 8 tl.den satıyor. Yani 10 top 80 tl. 20 tl. kargo versem 100 tl.ye gelecek.
Bu satışlar böyle olursa ilçe esnafı buna nasıl dayanacak. Hemen şimdi bu kadar pahalı satarlarsa olacağı bu diyebilirsiniz. İnternet satışlarında depoloma yok. Stoklama yok. Kısacası para bağlamak yok. Bu firmalarla rekabet etmek çok zor. Gelecek 10 yıl içerisinde ilçelerde her işi yapan bir-iki işletme kalacak. Bunu bilmek için kain olmak gerekmiyor.
Alışveriş yapan müşteriler dijilalleşti. Hele hele gençlerimiz neredeyse tüm alışverişlerini internet üzerinden yapıyorlar. İlçelerdeki esnaflara ise 60 yaş üstü insanlar kaldı. Dedik ya iş yapmak için en fazla 10 yılımız daha var…
…..

Edirne ili ve Keşan ilçesinin durumu Uzunköprü ve diğer ilçelerden biraz daha iyi. Nedeni ise komşu ülkeden alışverişe gelenler. Edirne’de alışverişe gelen 100 kişiden kaç kişi Edirne esnafından alışveriş yapıyor biliyormusunuz? Kısa bir araştırma yaparsanız harcanan paranın büyük bir kısmı markalı ürünler olduğunu görürsünüz. Bunları satan işletmelerin kaç tanesi Edirne’li? belli değil. Bana göre birkaç tanesi.
Sadece sevindiren tarafı bu işletmelerde çalışan gençlerimizin aldığı ücretler. Birde ciğer yerlerse ciğercilerimiz para kazanır. Yunanistan’dan ve Bulgaristan’dan alışveriş için gelen insanların Saraçlar caddesinde kaç dükkandan alışveriş yapıyorlar? Bir elin parmakları kadar dersek yalan olmaz. AVM’ler bütün geliri topluyorlar. Biz şimdi il ve ilçelerin durumunu değil ülkemizin durumunu düşünelim. Dört bir taraftan ekonomik olarak saldırıya uğradık. Hükümetin son Libya ile anlaşma yapması şapka çıkarılacak büyük bir olay oldu. Akdeniz’de elimizi kuvvetlendirdi. Eğer Kıbrıs açıklarında bahsedilen doğalgaza ulaşabilirsek ülkemiz refaha kavuşacak. O zaman döviz fiyatları düşecek, ülkemin güzel insanları sevinecek ve yüzleri gülecek. Bizim böyle büyük projelere ihtiyacımız var. Uzunköprü’de işler iyi olsa ne olur, kötü olsa ne olur.
Ülkemizin işleri iyi olursa bu arıza kökünden tamir olacak.

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

GÜNÜN SÖZÜ : görgülü kuşlar gördüğünü işler, görmedik kuşlar ne görsün ki ne işler?
(iyi eğitim alanlar aldıkları eğitimin gereğini yaparlar, iyi eğitim görmeyenler bir şey yapamazlar.)

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz