evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

Meriç ve Uzunköprü fıstığı tescilleniyor
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 14 Aralık 2017 - 11:21:51
Meriç ve Uzunköprü  fıstığı tescilleniyor

Meriç Ziraat Odası, Meriç ve Uzunköprü’nün çeşitli köylerinde yetiştirilen ve o bölgede ‘Meriç Yer Fıstığı’ olarak bilinen kabuklu yer fıstığının marka tescili için gerekli girişimlere başladı… Edirne’nin Meriç ve Uzunköprü ilçelerine bağlı birçok köyünde ekimi yapılan yer fıstığı tescilleniyor. Konuyla ilgili gerekli girişimleri başlatan Meriç Ziraat Odası’nın bugün resmi bir açıklama yapması beklenirken söz konusu […]

Meriç Ziraat Odası, Meriç ve Uzunköprü’nün çeşitli köylerinde yetiştirilen ve o bölgede ‘Meriç Yer Fıstığı’
olarak bilinen kabuklu yer fıstığının marka tescili için gerekli girişimlere başladı…

Edirne’nin Meriç ve Uzunköprü ilçelerine bağlı birçok köyünde ekimi yapılan yer fıstığı tescilleniyor. Konuyla ilgili gerekli girişimleri başlatan Meriç Ziraat Odası’nın bugün resmi bir açıklama yapması beklenirken söz konusu girişim yer fıstığı ekimi yapan çiftçiyi de heyecanlandırdı.
Meriç’e bağlı Nasuhbey, Alibey ve Umurca köyleri ile Uzunköprü’ye bağlı Türkobası ve Altınyazı köylerde ekimi yapılan, bölge halkı tarafından ‘Meriç Fıstığı’ olarak bilinen kabuklu yer fıstığı, çok taneli olmasının yanı sıra lezzeti ile de dikkat çekiyor. Nasuhbey Köyü’nde daha çok kumlu arazide ekimi yapılan yer fıstığı, son dönemde bölgede büyük rağbet görürken çok sayıda çiftçi, yer fıstığı ekimine dönmüş durumda.
BU YIL 10 TON BURSA’YA YER FISTIĞI GÖNDERİLDİ
Çoğu ailenin en büyük geçim kaynağı olan yer fıstığı sayesinde bölgede yeni bir gelir kaynağı yaratılmışken bu gelişmelere kayıtsız kalmayan Meriç Ziraat Odası da gerekli girişimler başlatarak ‘Meriç Yer Fıstığı’nın patenti için gerekli girişimlere başladı. Oda Başkanı Ömer Ergin, ilk başvuruyu 3 yıl önce yaptıklarını belirterek, “Birkaç gün önce işlemin vergi ve harçlarını da yatırdık. Ve şunu diyebilirim ki ‘Meriç Yer Fıstığı’ adı altında marka tescilini yaptırdık. Konuyla ilgili Pazartesi günü de (bugün) bir açıklamamız olacak” dedi.
Ergin ayrıca bu yıl bölgeden 10 ton kadar Bursa’ya yer fıstığı gönderimi yaptıklarını sözlerine ekledi.
70 ÇİFTÇİYE HARMAN MAKİNESİ ALINMASI KARARLAŞTIRILMIŞTI
Öte yandan Edirne İl Genel Meclisi, geçen yıl yer fıstığı ekimi konusunda birtakım çalışmalar başlatıp Nasuhbey ve Alibeyköy köylerinde yerfıstığı yetiştirilmesi esnasında hasat kayıplarını önlemek ve üretim artışına bağlı istihdam sağlamak amacıyla harman makinesi alımı gerçekleştirmişti. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporuna göre Meriç’in Nasuhbey ve Alibeyköy köylerinde yer fıstığı yetiştirmeye elverişli arazileri olan 70 çiftçiye proje kapsamında harman makinesi alınması kararlaştırılmıştı.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz