evden eve nakliyat, araç kiralama

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

NEDRET AKBULUT SORDU ;Uzunköprü’de lisanslı depoculuk neden olmuyor?

”Ayçiçeğinde gerçek real  zam artışı bekliyoruz”

”Ayçiçeğinde gerçek real zam artışı bekliyoruz”

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Kanser ölümlerinde birinciyiz

Haydi avcılar  tüfek başına!

Haydi avcılar tüfek başına!

MALKOÇ PETROL KUYUSU ÜRETİM YAPMAYI BEKLİYOR
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 2 Mayıs 2019 - 10:52:55
MALKOÇ PETROL KUYUSU  ÜRETİM YAPMAYI BEKLİYOR

Malkoç köyünde sondaj çalışmalarını görmek hayal değil.. Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ile birlikte kurdukları Türkiye Cumhuriyeti 2023 yılında 100.kuruluş yıldönümünü kutlayacaktır. Ülkemizin dövize ve enerjiye en çok ihtiyacı olduğu bugünlerde Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ülkemizdeki petrol kaynakları için azami değerlendirme yapılacak sözü üzerine Malkoç […]

Malkoç köyünde sondaj çalışmalarını görmek hayal değil..

Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ile birlikte kurdukları Türkiye Cumhuriyeti 2023 yılında 100.kuruluş yıldönümünü kutlayacaktır. Ülkemizin dövize ve enerjiye en çok ihtiyacı olduğu bugünlerde Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ülkemizdeki petrol kaynakları için azami değerlendirme yapılacak sözü üzerine Malkoç Petrol kuyusu burada petrol burada petrolü çıkarmak için tam zamanıdır” dedi.

1970 yılında dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Nihat Erim Hükümeti görev başındayken ilçemize bağlı Malkoç Köyü ovasında Baralar Mevkiinde Amerikan ve İngiliz ortaklı petrol arama şirketi Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin izniyle petrol arama çalışmalarına başlar. 2500 metre aşağıya inilirken 25 metrede ve 220 metrede kalın kömür tabakaları geçildikten sonra 700 metre yeraltında çok büyük miktarda su hazineleri aşılarak 2500 metrede petrol türevi yeraltı çıktıları alınarak Amerika’da tahlil ettirilir ve çalışmalar o anda durdurulur. Şirket yetkilileri kuyuda petrolün olduğunu numunelerle sabit olacak şekilde ispat ederek daha derine inildiğinde Romanya’daki petrol damarlarınla aynı seviyede ulaşılabileceğini iddia etmişler.
Türk ve Amerikan şirketleri yetkilileri çıkacak petrolün değerlendirilmesi amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile pazarlık masasına oturularak Nihat Erim hükümeti yabancı şirketlerin istediği miktarı vermemek için “siz çalışmalarınızda Türk mühendisleri değerlendirmemişsiniz” diye projeyi dondurmuş. Arama yapan şirketler bölgede arazide tapusu olan şahıslardan aldıkları kayıtları tekrar iade ederek paralarını ödedikleri halde 2500 metrelik kuyuyu betonla kapayıp Malkoç Köyünden ayrılırlar.
Gazetemiz olarak ülkemizin enerjiye en çok ihtiyacı olduğu bugünlerde ve Türkiye’nin en büyük dövizi enerjiye harcadığımız bilenerek kendi yeraltı kaynaklarımızı kullanıp petrol kuyularımızı değerlendirmek üzere İl Genel Meclis üyemiz Nedret Akbulut ile Malkoç Köyüne ziyarette bulunduk. Ziyarette Malkoç Köyü Muhtarı Temel Haydar ile 1970 yılında petrol arama şirketinde çalışan o dönemin işçisi Enver Güneş ile görüşmelerde bulunduk. Enver Güneş “şirket mühendisleri 2500 metrede kesinlikle petrolü bulduğunu iddia ettiler. Şirket hükümetten %67 kullanım hakkı istedi. Nihat Erim Hükümeti de %50 verdi ve bir gerekçeyle projeyi dondurdular.”dedi.
O zamanlar bazı siyasiler bu olayı şöyle yorumlamıştı “Türkiye’nin yer altı kaynaklarını kullanmak için Amerika ile yaptığı sözleşme 2023 yılında bitiyor. Bu tarihten evvel Türkiye kendi yeraltı kaynaklarını kullanmakta Amerika’nın izni olmadan icraat yapamaz demişlerdir.
Bunun üzerine Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ile birlikte kurdukları Türkiye Cumhuriyeti 2023 yılında 100.kuruluş yıldönümünü kutlayacaktır. Ülkemizin dövize ve enerjiye en çok ihtiyacı olduğu bugünlerde Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ülkemizdeki petrol kaynakları için azami değerlendirme yapılacak sözü üzerine Malkoç Petrol kuyusu burada petrol burada petrolü çıkarmak için tam zamanıdır” dedi.

 

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz