evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

LİSELERE  GEÇİŞ  SİSTEMİ
 • AhmetAcaroglu
  • Ahmet Acaroglu
  • yeniadalet@yahoo.com
  • 8 Kasım 2017 - 12:24:19

Bir öğrenci velisi olarak günlerdir bekliyorduk.Herkeste bir tedirginlik,bir karamsarlık vardı. Nihayet açıklandı yeni liselere geçiş sistemi. Bitti mi kaos? Ne gezer…Tam tersine kafalar daha da karıştı. Milli Eğitim Bakanı almış karşısına devletin resmi ajansını sözüm ona yeni sistemi açıklıyor. Dersanelere ihtiyaç kalmayacak,İstanbul’da trafik rahatlayacakmış. Anadolu Ajansının kadrolu elemanlarının ısmarlama sorularına bile tatmin edici cevaplar veremeyen bir Bakan.Yazık oluyor ülkemin çocuklarına,ümidi ve heyecanı yok edilen nesillere.Yazık oluyor ülkeme.
Okullar eğitime başlamışken Cumhurbaşkanımız çıkıyor;” Ben bu TEOG sistemini istemiyorum, eski-den TEOG mu vardı?”diyor. Anında Bakanlık yetkilileri seferber olup, alelacele bir program hazırlıyorlar iki ay içinde. Allah aşkına TEOG dan ne farkı var getirdiğiniz bu yeni sistemin.? Öğretmenler şaşkın,veliler telaşlı,öğrenciler panikte..
Sayın Bakan,madem ki açıklama yapacaksın, alsana karşına Eğitim sendikalarının temsilcilerini,eğitim uzmanlarını,yazılı ve görsel medyanın eğitimci köşe yazarları ve muhabirlerini. Eğitim gibi çok ciddi bir alanda uzun ve sağlıklı araştırmalar yapılmadan,ideoloik saplantılardan kurtulup tamamen bilimsel ve çağdaş çözümlere evrilmeden,seçilecek farklı coğrafik bölgeler ve belirlenecek pilot okullarda düşünülen değişimler denenmeden uygulamaya soktuğunuz bu yeni sistemin kaç günlük ömrü olabilir ki? Başarı şansını sormuyorum bile.Çünkü bizzat Cumhurbaşkanının kendisi itiraf etti Milli Eğitim alanında başarısız olduklarını. Eğitimde akılcı,rasyonalist,bilimsel,çağdaş ama aynı zamanda özgün olamayan devletlerin ekonomi ,sanayi,kültür ve sanat alanında anlattıkları  yaldızlanmış başarı hikayelerini inandırıcı buluyor musunuz siz?
Hani sınav kalkacaktı? 18.000 okuldan sadece  600 adedi nitelikli..Hangi okullar nitelikli, onlar da henüz belli değil. Sadece bu okullar için sınava girecekmiş isteyen öğrenciler. Bu okulların kontenjanı ise % 8 imiş.  Geri kalan okulların tamamı için niteliksiz sıfatını kullanmak, o okullarda görev yapan öğretmen ve öğrencileri psikolojik olarak çökertmez mi sayın Bakan’ım? Keşki başka sıfatlar bulsaydınız bazı tasnif ve tanımlar için.
Hani dershaneler ve etüd merkezleri tamamen ortadan kalkacaktı?Tam tersine, bu sistemde  nitelikli okula girebilmek için kıyasıya bir yarış olacaktır. Bu yarışta dershane ve özel öğretmen ihtiyacı daha da artmayacak mıdır?  %92’lik kitle için mahallesinde seçebileceği kaç okul olabilecektir acaba? Şimdi bu noktada insan ister istemez bazı soruları sorma gereğini duyuyor. Mesela;öğrencilerin tercihinde % 8 lik azalma olmasına karşılık, İmam Hatip Lisesi yaptırmada %17 lik artışı nasıl izah edeceğiz? Mahallesindeki diğer okullara giremeyen öğrenciler için zorunlu adres mi olacak  bu okullar?
Bu  sistemde aileler sosyo-kültürel  yapısı  yüksek  olan  okulların  çevresine  taşınmaya  başlayacak. İkametgah sahtekarlıklarına başvuracak  bazı  veliler. 60  soru  ile  3 yıllık  bir  eğitimin  ölçülüp  değerlendirilmesi , ölçme  değerlendirme tekniklerine  ve  ilkelerine  uygun mudur?
Bakan’ın  basın toplantısından sonra NTV Stüdyosunda Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin canlı yayına katıldı.Dinlemenizi isterdim. Tabi sayın Bakan da dinlemeliydi..O zaman sizin gibi,benim gibi O da inanıyorum ki şöyle hayıflanırdı: O halde biz bu işe neden zamansız ve plansız başladık,neden bu çok ciddi meseleyi aceleye getirdik?
Ahmet ACAROĞLU                                                                                                                                                                          Uzunköprü Yeni Adalet Gazetesi

 • Etiketler
 • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz