evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

KÖFTEYLE DEĞİL FISTIK İLE TANITILDIK
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 21 Aralık 2017 - 10:54:51
KÖFTEYLE DEĞİL FISTIK İLE TANITILDIK

Türkobası ve Altınyazı köylerinde ekilen Fıstıklar fuarda tanıtıldı… İzmir’de düzenlenen 3’üncü Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nde Edirne Belediyesi’nin açtığı standı 3 günde yaklaşık 7 bin kişi ziyaret ederken stantta kentin yöresel lezzetlerinden akıtma, zerde, Edirne köftesi, tarhana çeşitleri ile saray mutfağı örneklerinden zirva ve mutancana, manca, mamzana ile Edirne Ciğer ve biberi gibi yemek çeşitleri tanıtıldı… […]

Türkobası ve Altınyazı köylerinde ekilen Fıstıklar fuarda tanıtıldı…

İzmir’de düzenlenen 3’üncü Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nde Edirne Belediyesi’nin açtığı standı 3 günde yaklaşık 7 bin kişi ziyaret ederken stantta kentin yöresel lezzetlerinden akıtma, zerde, Edirne köftesi, tarhana çeşitleri ile saray mutfağı örneklerinden zirva ve mutancana, manca, mamzana ile Edirne Ciğer ve biberi gibi yemek çeşitleri tanıtıldı…
İzmir Fuarcılık AŞ (İZFAŞ), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) tarafından düzen-lenen İzmir Gastronomi Turizm Kongresi’nde dünyanın önde gelen gastronomi, turizm uzmanları ve eğitimcileri bir araya geldi. Edirne Belediyesi de kongre kapsamında dü-zenlenen fuarda kentin tüm lezzetleri tanıttı.
Gelişen turizmin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni yaklaşımlar kazanmak amacıyla gerçekleştirilen kongrede Edirne Belediyesi, Kastamonu Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin de katılımlarıyla yöresel lezzetler, ünlü şefler ve gurmelerle buluştu.
MAMZANADAN ZİRVAYA, MUTANCANADAN CİĞERE
8 bin 300 yıllık geçmişe sahip olan Edirne’nin merkez ve ilçelerindeki tüm lezzetler bu fuarda yer aldı. Edirne Belediyesi’nin, 3’üncü Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nde açtığı stantta kentin yöresel lezzetleri; akıtma, zerde, Edirne köftesi, tarhana çeşitleri ile saray mutfağı örneklerinden zirva ve mutancana, manca, mamzana, Edirne Ciğer ve biberi, Uzunköprü – Meriç fıstığı, Keşan Kadın Tırnağı Kabak Çekirdeği, atom yoğurtlu meze, Edirne’nin çeşitli reçelleri, poy çeşitleri, Edirne peynir ve kaşar çeşitleri, Edirne badem ezmesi, Edirne bademli kurabiyesi, Edirne acı badem kurabiyesi, Deva-i misk gibi kentin vazgeçilmez lezzetleri yer aldı.
Tüm katılımcıların yoğun ilgisi ile karşılaşan Edirne Belediyesi’nin açtığı stantta 8 ilçenin de tanıtımı gerçekleştirildi. 8 ilçenin de lezzetleri, uluslararası üne sahip gastronomi uzmanları ve turizm sektörünün önde gelen isimlerinin büyük beğenisini kazandı. Stantta ziyaretçilere ayrıca Kırsalın Doğal Pazarı ve Girişimci Kadınlar Doğal Ürünler Pazarı, İpsala, Uzunköprü, Edirne ve Meriç Pirinci, Uzunköprü’nün fıstığı, susamı, Havsa’nın salçası, Süloğlu’nun turşusu, Keşan’ın kadın tırnağı kabak çekirdeği, Lalapaşa’nın kesme makarnası ve Enez’in yılan balığı ikram edildi.
DÜNYACA ÜNLÜ ŞEFLERDEN STANDA ZİYARET
Ayrıca gastronomi fuarında geniş katılımlı Edirne Tava Ciğer ve Badem Ezmesi workshop gerçekleştirildi. Genel workshop alanında ise Michelin yıldızlı restoranda çalışan dünyaca ünlü şef İspanyol Hector Cabello, Japon Ippei Uemura, 3 gün süren gastronomi fuarının her iki günde de Edirne ve ilçelerinin ürünlerini kullanarak yemeklerini hazırladı. Özellikle de Enez’in yılan balığını ana yemek olarak pişirdi.
Gourmand ödüllü yemek kitabı yazarı, seyyah, dergi yazarı, TV Programcısı, Zennup 1884 restoranın sahibi Ömür Akkor ise workshop programında Edirne saray mutfağının vazgeçilmezi Helva-i Hakani tatlısını yaparak, Edirne’nin tanıtımına büyük katkı sağladılar.
Edirne standını 3 günde yaklaşık 7 bin kişi ziyaret etti.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz