evden eve nakliyat, araç kiralama

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

BECAN ”UZUNKÖPRÜ ÇOK GÜZEL OLACAK”

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ERGENE DERİN DEŞARJ PROJESİ 2020’DE HAYATA GEÇİYOR

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU  UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

ORYANTİRİNG TÜRKİYE ŞAMPİYONU UZUNKÖPRÜ’YE TRANSFER OLDU..

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

Erdoğan ‘ın 3.Etap Köy Ziyareti

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK  FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

ZAHİT ÇAKIR 3000 YILLIK FOSİLLERİ MÜZEYE BAĞIŞLIYOR

Kavacık köylü’ler şehit mezarlığında toplandı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 7 Şubat 2019 - 11:09:02
Kavacık köylü’ler şehit mezarlığında toplandı

“köyümüzde yaşamak ve yaşlanmak istiyoruz” Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık Köyü halkı, köylerinde planlanan Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) iptali için projenin uygulanmak istendiği alanda toplanarak dayanışma içinde olmaya bir kez daha söz verdi. Çoluk çocuk genç yaşlı tüm köy halkı, önce OSB yapılmak istenen alanda bulunan şehit mezarlığında saygı duruşunda bulundu ve ardından hep birlikte İstiklal Marşı’nı […]

“köyümüzde yaşamak ve yaşlanmak istiyoruz”

Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık Köyü halkı, köylerinde planlanan Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) iptali için projenin uygulanmak istendiği alanda toplanarak dayanışma içinde olmaya bir kez daha söz verdi. Çoluk çocuk genç yaşlı tüm köy halkı, önce OSB yapılmak istenen alanda bulunan şehit mezarlığında saygı duruşunda bulundu
ve ardından hep birlikte İstiklal Marşı’nı okudu.

Köy halkı, daha sonra ellerine eldivenleri geçirerek merada bulunan her türlü çöp ve atıkları toplayarak traktör römorklarına doldurdu.
2016 yılında eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık Köyü’nde yapılması planlanan Karma Organize Sanayi Bölgesi Projesine karşı köy halkının tepkileri ve dayanışması sürüyor. Kavacık Köyü halkı, dayanışma ve tepkilerinin bu projeden vazgeçilmesine kadar devam edeceğini kaydediyor.
“ŞEHİT MEZARIMIZIN YANI BAŞINA OSB YAPILAMAZ”
Meradan torbalar dolusu çöp toplayan ve OSB’nin kişisel menfaatler uğruna seçim vaadi olarak sunulmasına tepki gösteren köylüler, “Köyümüzün havasını suyunu ve topraklarını kirletecek olan, Karma Organize Sanayi’sine sonuna kadar karşıyız. Biz tarım ve hayvancılık yapmak, köyümüzde yaşamak ve yaşlanmak istiyoruz” diyor. Birlik ve beraberlikleri ve dayanışmalarının haklı davalarını kazanana kadar devam edeceğini kaydeden Kavacıklılar şöyle konuştu: “Şehit mezarımızın dibine, barajımızı, fidanlığımızı, meramızı ve yeni mezarlarımızı da içine alan bir sanayi projesini köy halkı olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Evlerimizin çatılarına kadar dayanan ve hangi sanayi kollarını yapılacağı belli olmayan (sözde çevreye duyarlı) OSB için gösterilen bu arazi asla uygun değildir. Su, toprak ve hava yaşam kaynağımızdır. Bu yaşam kaynaklarımızdan herhangi birinin kirliliği, hepsini etkiler. Bizler atamızdan yadigâr bu topraklarda doğduk, bu topraklarda yaşıyoruz ve bu topraklarda öleceğiz.”

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz