evden eve nakliyat, araç kiralama

DOĞALGAZ’A 26 KM.

DOĞALGAZ’A 26 KM.

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BÖLGE TARIMINA REFORM ŞART

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAVAŞ YAVAŞ ISINMAYA BAŞLADI

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

İLK VURUŞ BAŞKAN’DAN

Vali Canalp’e ziyaret

Vali Canalp’e ziyaret

KARAPINAR KÖYÜNDE YAZITLI MERMER PARÇASI BULUNDU
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 2 Kasım 2017 - 10:33:10
KARAPINAR KÖYÜNDE YAZITLI MERMER PARÇASI BULUNDU

Uzunköprü kültür envarteri çalışmaları devam ediyor Uzunköprü Belediyemizin maddi ve manevi destekleriyle Prof. Dr. Burçin Erdoğu danışmanlığında arkeolog Cüneyt Akgün tarafından yürütülen ‘Uzunköprü Kültür Envanteri’ çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Yüzey araştırmaları sırasında Uzunköprü ilçesi, Karapınar Köyündeki köy mezarlığında 14.05.2017 tarihinde rastlanılan yazıtlı mermer parçasının musalla taşı olarak kullanıldığı tespit edildi. Tarihe tanıklık edecek […]

Uzunköprü kültür envarteri çalışmaları devam ediyor

Uzunköprü Belediyemizin maddi ve manevi destekleriyle Prof. Dr. Burçin Erdoğu danışmanlığında arkeolog Cüneyt Akgün tarafından yürütülen ‘Uzunköprü Kültür Envanteri’ çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Yüzey araştırmaları sırasında Uzunköprü ilçesi, Karapınar Köyündeki köy mezarlığında 14.05.2017 tarihinde rastlanılan yazıtlı mermer parçasının musalla taşı olarak kullanıldığı tespit edildi. Tarihe tanıklık edecek ender bir kültür mirası olan yazıtlı mermer parçası fotoğraflanıp kayıt altına alınmış ve Edirne Arkeoloji Müzesine gerekli bilgilerin verildiği öğrenildi.
Müze Müdürlüğü’nün eser nakil izniyle; Uzunköprü ilçesi, Karapınar Köyündeki köy mezarlığında musalla taşı olarak kullanıldığı tespit edilen yazıtlı mermer parçanın gerekli bilimsel inceleme ve değerlendirilmeleri yapılıncaya kadar koruma altına alınmak üzere Uzunköprü Kent Müzesine nakil yoluna gidildi. Uzunköprü Belediyesi tarafından temin edilen özel bir araç ve gerekli personel ile arkeolog Cüneyt Akgün gözetiminde Uzunköprü Kent Müzesi bahçesine nakledilen 1.10m x 1.27m boyutlarındaki yaklaşık 300 kg ağırlığındaki mermer yazıtın gerekli temizleme ve restorasyon işlemleri gerçekleştiriliyor. Yapılan işlemlerden sonra mermer yazıtın üzerinde bulunan yazının harflerin tek tek ortaya çıkarılması ile uzmanlar tarafından daha detaylı bilgilere ulaşılacak. Yapılacak incelemeler sonucunda hangi döneme ait olduğu kullanım amacı ortaya çıkartılacaktır.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz