evden eve nakliyat, araç kiralama

Uzunköprü’de vatandaşın  gündeminde terminal yok!

Uzunköprü’de vatandaşın gündeminde terminal yok!

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İŞBİLEN BÖYLE BİR UYGULAMAYI HAK ETTİ Mİ?

İCMALLER  ASKILARDAN İNDİ

İCMALLER ASKILARDAN İNDİ

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

UZUNKÖPRÜ’NÜN GURURU

Ekim nöbetinde kritik yıl

Ekim nöbetinde kritik yıl

‘’Kanal İstanbul Projesi Trakya’ya saldırıdır’’
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 9 Ocak 2020 - 10:17:27
‘’Kanal İstanbul Projesi  Trakya’ya saldırıdır’’

Trakya Kent Konseyleri Birliği adına Yücel Ayaz ve Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük tarafından yapılan açıklamada, “Kısaca Trakya’nın bütün coğrafi ve etnik yapısı olumsuz etkilenecektir. Bu proje yapılırsa Trakya’da yaşama alanı, tarım toprağı, orman, yer altı suları kalmayacaktır” denilerek şu bilgilere yer verildi: Günlerdir ülkemizde gündeme oturan Kanal İstanbul projesi hakkında ÇED sürecinin başladığı […]

Trakya Kent Konseyleri Birliği adına Yücel Ayaz ve Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük tarafından yapılan açıklamada, “Kısaca Trakya’nın bütün coğrafi ve etnik yapısı olumsuz etkilenecektir. Bu proje yapılırsa Trakya’da yaşama alanı, tarım toprağı, orman, yer altı suları kalmayacaktır” denilerek şu bilgilere yer verildi: Günlerdir ülkemizde gündeme oturan Kanal İstanbul projesi hakkında ÇED sürecinin başladığı İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü web sayfasında duyuruldu. Trakya Kent Konseyleri Birliği olarak ÇED dosyasını inceledik. Üzülerek söyleyebiliriz ki; raporda projenin Trakya’ya dair yararları veya zararları hakkında hiçbir aydınlatıcı bilgiye yer verilmemiştir. Bunun üzerine Trakya Platformu Hukuk ve Bilim Kurulu ile birlikte projenin Trakya’yı hangi alanlarda etkileyeceği, ne tür zararları olacağına yönelik bir araştırma içerisine girdik.

Bu çalışma sonucunda projenin zararlarını ifade eden bir itiraz dilekçesi ortaya çıktı. En basit ifadeyle Kanal İstanbul Projesi Trakya topraklarını bölüyor. Bu kanal yapıldığı takdirde, Trakya’nın hem ulaşımını, hem de askeri anlamda savunmasını etkileyecektir. Bunun yanı sıra yer altı sularını, tarım topraklarını etkileyeceği tartışmasızdır. Ayrıca, proje sonrası Trakya kısmına ciddi anlamda sanayi ve buna bağlı nüfus transferi olacaktır.
Kısaca Trakya’nın bütün coğrafi ve etnik yapısı olumsuz etkilenecektir. Bu proje yapılırsa Trakya’da yaşama alanı, tarım toprağı, orman, yer altı suları kalmayacaktır.
“DÜNYADA KANAL ÖRNEKLERİ”
Bu projeye Süveyş ve Panama Kanalları örnek gösterilmektedir. Süveyş Kanalının yılda 6 milyar dolar gelir getirdiği ifade edilmekte ve adeta konuya ticari bir kazanım maskesi takılmaya çalışılmaktadır. Oysa, Süveyş Kanalı Akdeniz havzasını Kızıldeniz ve dolayısıyla Hint Okyanusuna bağlayan bir kısa yol müdahalesidir. Süveyş Kanalı’nın dünya ekonomisine önemli etkileri olmuştur. Kanal bir pencere misali kıtaları birbirine bağlamıştır. Avrupa’dan Doğu Afrika’ya, Doğu Asya’ya ve Okyanuslara yeni bir güzergah temin etmiştir. Kanal yapılmadan önce Ümit Burnu’nu ve Afrika sahillerini baştan başa dolaşmak zorunda olan gemilerin yolunu binlerce mil kısaltmıştır. Yolun kısalması, gemilerin çabuk geri dönebilmesini ve performanslarının üç katına kadar çıkmasını sağlamıştır. Benzer bir avantaj Panama Kanalı’nda da söz konusudur. Oysa Kanal Istanbul’un yol kısaltmak ve zaman kazandırmak gibi ticari bir avantajı söz konusu değildir. Dolayısıyla ticari gemilerin Süveyş ve Panama Kanallarındaki gibi büyük ücretler karşılığında bu kanalı kullanmasını beklemek beyhude olacaktır.
“TRAKYALI HEMŞERİLERİMİZ BU PROJEYİ İSTEMİYOR”
Trakya’daki şehirlerimiz vergi ödeme sıralamasında ön sıralarda yer alırken, sağlık, eğitim, ulaşım gibi konulardaki hizmetlerden en son sıralarda faydalanmaktadır. Bu projenin bugünün şartlarıyla 75 milyar liraya varan ciddi bir bütçesi olacağı ifade edilmektedir. Bu paranın çok az bir miktarının bile akıllıca kullanımı durumunda, bölgede özellikle tarım ve hayvancılık konularında istihdam yaratılabilecek, Trakya’nın ve hemşerilerimizin refah seviyesi artacaktır. Konseyimizin Facebook sayfasında yaptığımız bir ankete katılan yüzlerce hemşerimizin yaklaşık % 90’ı projeyi istemediğini net bir şekilde ifade etmektedir.
“PROJE TRAKYA’YA SALDIRIDIR”
Trakya genelinde itiraz dilekçelerimizi, bulunulan ilçede kaymakamlıklara veya il valiliklerine vermeliyiz. Ayrıca, ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki İzin Denetim ve Yönetim Genel Müdürlüğüne’, TC Kimlik numarası belirtilip açık adres belirtecek şeklinde hazırlanmış dilekçelerin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Geleceğimize, çocuklarımıza ve torunlarımıza karşı yaşama alanlarımızı savunmak bizim görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Kanal İstanbul Projesi Trakya’ya ciddi anlamda saldırıdır. Buna dur demek gerekiyor. Sonuna kadar karşı çıkmak gerekiyor. Trakya olarak yer altı sularına, yaşam alanlarına, tarım topraklarına sahip çıkmak zorundayız. Bu gelecek nesillere karşı bizlerin bir sorumluluğudur. Trakya Kent Konseyleri Birliği olarak çağrımızı yineliyoruz. Tüm oda, dernek, sendika, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler dilekçe versinler. Kent Konseylerinde hazırlanmış örnek dilekçemiz vardır. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Hepimizin tepki vermesi gereken ortak bir sorun ve çocuklarımıza torunlarımıza karşı boynumuzun borcudur.
Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Parti gözetmeksizin Yüce Meclis’te millet ve vatan uğrunda görev yapmaya yemin etmiş tüm vekillerimizi vicdan ve sağduyu ile konuya yaklaşmaya davet ediyoruz. Bu projeden bir an önce vazgeçilmelidir. Maddi çıkar ve rant uğruna evlatlarımızın geleceğinin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarıyla ve sağduyulu vatandaşlarımızla elele vererek projenin iptaline kadar mücadele edeceğimizin bilinmesini isteriz. Şehit kanlarıyla bedeli ödenmiş olan vatan topraklarının emperyalizme hizmet edecek biçimde şekillendirilmesine ve rant kapısı olmasına asla müsaade etmeyeceğiz.
Bu nedenle tüm Trakyalı hemşehrilerimizi Kanal İstanbul’a itiraz etmeye davet ediyoruz.

  • Etiketler
  • Yorumla

ANKET

Sitem nasıl?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz